ВПЛ у чоловіків: які є ризики? Це дуже поширена та дуже небезпечна інфекція
Чим небезпечний ВПЛ? Чому чоловікам важливо вакцинуватися проти ВПЛ?

Як чоловіку пройти вакцинацію проти ВПЛ?
Редакція META.UA продовжує цікавитися та публікувати топові рекомендації профільних спеціалістів на тему здоров'я та його покращення.
Деталі
Дуже поширена та дуже небезпечна інфекція. Саме ці два факти зазвичай спонукають до створення вакцини. Так було й з вірусом папіломи людини (ВПЛ). Інфекція, викликана цим вірусом, є сьогодні найпоширенішою хворобою, що передається статевим шляхом.
Тож, 2006 року в США було схвалено першу вакцину. Відтоді на світових фармацевтичних ринках з’явилося ще два препарати для імунопрофілактики. Тож, маємо на сьогодні три вакцини:
- 9-валентна вакцина проти вірусу папіломи людини, яка захищає від ВПЛ типів 6 і 11 (що викликають > 90 % видимих генітальних бородавок), типів 16 і 18 (що викликають приблизно 70 % випадків раку шийки матки та 90 % випадків раку заднього проходу) і типів 31, 33, 45, 52 і 58 (які разом викликають 10-20 % випадків раку шийки матки [1])
- Чотиривалентна вакцина (HPV4) проти вірусу папіломи людини, яка захищає від типів 6, 11, 16 і 18
- Двовалентна вакцина (HPV2) проти вірусу папіломи людини, яка захищає від типів 16 і 18.
Ці вакцини належать до планових щеплень у більшості країн світу. З 2026 року щеплення проти ВПЛ буде робитися й в Україні за оновленим Національним календарем щеплень.
Чим небезпечний ВПЛ?
ВПЛ, залежно від його типу, може викликати шкірні бородавки, генітальні бородавки або певні види раку. Так, сьогодні достеменно відомо, що левова частка випадків раку шийки матки спричинена саме ВПЛ.
За даними ВООЗ, майже кожен третій чоловік віком від 15 років інфікований принаймні одним типом генітального ВПЛ, і кожен п’ятий — одним або кількома типами ВПЛ, які мають високий онкогенний ризик.
Чому чоловікам важливо вакцинуватися проти ВПЛ?
Усталену думку про те, що чоловіки є лише носіями вірусу й жодним чином не страждають від нього, давно спростовано.
Щеплення чоловіків проти ВПЛ захищає не лише здоров’я жінок.
Насправді вакцинопрофілактика чоловіків проти ВПЛ може запобігти виникненню понад 90% випадків раку статевого члена, анального каналу, ротоглотки тощо, а також генітальних бородавок.
У якому віці чоловікам потрібно вакцинуватися проти ВПЛ?
Вакцинація проти ВПЛ рекомендована хлопчикам віком 9–14 років, до початку статевого життя.
Але щеплення можна робити й хлопцям віком від 15 років після консультації з лікарем. Адже за статистикою, найчастіше інфікування ВПЛ стається у віці 25–26 років.
Як чоловіку пройти вакцинацію проти ВПЛ?
Вакцинуватися можна за направленням сімейного лікаря або лікаря-уролога.
В Україні зареєстровано декілька вакцин проти ВПЛ. Але сьогодні вакцину можна придбати в аптечній мережі власним коштом.
Лікарі також звертають увагу на те, що щеплення проти ВПЛ рекомендоване навіть тоді, коли людина вже інфікована вірусом. Адже вакцина може захистити організм від тих типів ВПЛ, якими людина ще не заразилася. Однак вакцина не захистить від тих типів ВПЛ, якими людина вже інфікована.
Отже, щепитися або ні – вирішувати вам. Але лікарі свідчать, що пацієнти, які захворіли через ВПЛ, шкодують, що не дізналися вчасно про такий спосіб захистити себе та близьких.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!