ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Як виглядає укус кліща і чим він небезпечний

Здоров'я 18:29 - 31 березня 2025

Що робити, якщо вкусив кліщ і як захиститися від комахи

Який вигляд має укус кліща і чим він небезпечний

Укус кліща: як він виглядає і що робити / Фото: freepik

З настанням тепла ми все частіше вибираємося на природу. Але щоб відпочинок не обернувся великою проблемою, слід подбати про своє здоров'я, адже при відпочинку на природі, на жаль, велика ймовірність, що ви можете вдома виявити на собі небезпечного кліща. В період їхньої активності, навесні, коли висока свіжа трава і підвищена вологість, їх можна виявити на собі навіть після прогулянки в парку біля дому.

Самі комахи не небезпечні, але є носіями збудників хвороб, небезпечних для людини. Ці хвороби можуть призвести до важкої інвалідизації або навіть до летального наслідку. Розповідаємо про те, чим небезпечні кліщі, що потрібно і категорично не можна робити, якщо ви виявили на собі кліща, і, звичайно ж, про заходи профілактики укусів.

Можливі наслідки та небезпеки укусу кліща

Отже, укус кліща небезпечний саме тому, що ці комахи переносять у своїй слині збудники, що завдають шкоди здоров'ю і життю людини. Ці паразити можуть переносити збудників таких захворювань, як енцефаліт, бореліоз та інші небезпечні інфекції.

З гарних новин - кожен кліщ може переносити ту чи іншу хворобу, але по його зовнішньому вигляду визначити зараження неможливо. Тому обов'язково робіть спеціальний аналіз на наявність кліщового енцефаліту або збудників хвороби Лайма.

Після того, як вкусив кліщ і патогени потрапили в організм людини, є трохи часу до зараження небезпечною інфекцією, щоб вжити адекватних заходів і не допустити небезпечних для здоров'я наслідків. Тому не можна ставитися до укусів кліщів легковажно, обов'язково слід звернутися до медичного закладу.

Енцефаліт небезпечний тим, що вражає центральну нервову систему, викликаючи запалення головного мозку, і ніколи не передбачиш наслідки, іноді хвороба протікає в легкій формі, а іноді може статися параліч, порушення мозкової активності та проблеми з диханням, що призводить до летального наслідку. Бореліоз, відомий ще як хвороба Лайма, також небезпечний проблемами з центральною нервовою системою, а ще негативно впливає на суглоби та серце, викликаючи запалення. Небезпечні кровососи також можуть заразити людину чумою, туляремією, черевним тифом, бруцельозом, хоча це трапляється вкрай рідко.

Симптоми укусу кліща: як розпізнати небезпеку

Як визначити укус кліща / Фото: freepik

Кліщі мають маленький розмір, і тому розпізнати їхні укуси не завжди легко. Важливо знати, як саме виглядає укус кліща. Через маленькі розміри кліщі довго можуть залишатися непомітними, а чим довше кліщ знаходиться на тілі людини, тим більше ймовірності, що він передасть збудники хвороботворних бактерій. Тому важливо вилучити кліща якомога швидше, але для цього його потрібно виявити, ретельно досліджуючи ті ділянки тіла, де вони можуть з'явитися з найбільшою ймовірністю, там, де найніжніша шкіра: область паху, пахви, ключична область, шия, живіт або спина.

Під час укусу або після нього немає больових відчуттів, тому обов'язково потрібно оглядати себе після відвідування природи. Якщо ви вчасно не виявите присмоктався кліща і не витягнете його, то сам укус перші добу буде майже непомітним. А ось на другий день ситуація кардинально змінюється: місце укусу запалюється, з'являється серйозна почервоніння, набряклість і припухлість, іноді може бути свербіж.

Також можуть спостерігатися такі симптоми укусу кліща:

  • підвищена температура тіла;

  • головний біль або біль у м'язах;

  • висипання;

  • збільшення лімфовузлів;

  • загальне нездужання;

  • набряки;

  • слабкість.

Важливо стежити за зовнішнім виглядом ранки. Якщо з плином часу після укусу вигляд ранки не покращується, а погіршується – це тривожний знак зараження. Важливо стежити за формою і кольором ранки, щоб вчасно помітити проблему.

Що робити, якщо вкусив кліщ

Якщо вас вкусив кліщ, ні в якому разі не займайтеся самолікуванням, зверніться за медичною допомогою. В “сезон” допомогу з вилучення кліщів та первинну медичну допомогу надають і державні, і приватні клініки. Лікар вам видалить комаху та обстежить вас. Якщо сталося зараження, важливо вчасно визначити тип інфекції та вжити заходів. Своєчасно розпочате лікування допоможе уникнути ускладнень.

Перша домедична допомога

Що робити, якщо вкусив кліщ / Фото: freepik

Якщо немає можливості негайно звернутися до медичного закладу, то першу домедичну допомогу слід надати собі самостійно. Важливо зберігати спокій і не піддаватися паніці. Адекватні дії допоможуть вам уникнути проблем зі здоров'ям.

Чим швидше ви вилучите кліща, тим менше ймовірності, що він встигне передати вам небезпечну інфекцію. Якщо ви розумієте, що ніяк не зможете потрапити до лікаря найближчим часом, приймайте наступні заходи.

Щоб вилучити кліща з-під шкіри, бережно викручуйте його:

  • вигнутим пінцетом або хірургічним затискачем;

  • спеціальним інструментом;

  • ниткою.

Паразита слід видалити настільки обережно, щоб його не розчавити, оскільки це може збільшити ймовірність зараження. Слідкуйте, щоб і голівка, і тулуб були повністю вилучені з ранки.

Після вилучення ранку від укусу кліща слід акуратно обробити одним з антисептичних розчинів. Краще використовувати мірамістин, мірамідез або хлоргексидин. Якщо немає одного з цих препаратів, то можете використовувати будь-який антисептик: спирт, зеленку, перекис водню або йод, хоча це небажано.

Навіть якщо ви змогли успішно вилучити паразита самостійно, то візит до лікаря все одно обов'язковий. Вилученого кліща обов'язково слід зберегти, щоб здати на аналіз. Крім того, необхідно пройти обстеження, щоб виключити ризик зараження, навіть якщо кліщ тільки вкусив, але не присмоктався.

Які препарати приймати

Залежно від результатів аналізів, лікар призначає препарати, які вам слід приймати. Для профілактики ліки не приймаються. І, як правило, медикаменти підбираються залежно від того, який збудник проник в організм. Це або антибіотики, або противірусні препарати.

Чого робити не можна

Що не можна робити при укусі кліща / Фото: freepik

При самостійному вилученні кліща дуже важливо не нашкодити собі. Саме тому категорично заборонено:

  • використовувати для вилучення бензин, гас або інші сторонні рідини;

  • припікати ранку з комахою;

  • різко смикати;

  • намагатися видалити паразита пальцями;

  • намагатися виколупати паразита голкою.

Важливо довіряти тільки перевіреним порадам від фахівців і не читати сумнівний контент.

Як захиститися від кліщів – заходи профілактики

Замість того, щоб боротися з наслідками, краще вжити заходів профілактики укусу кліща. Перш ніж вирушити на природу, вивчіть статистику поширення кліщів конкретно в цьому регіоні і час їхньої найбільшої активності. За кілька місяців до початку активного періоду можна зробити щеплення, особливо якщо ваша робота пов'язана з тривалим перебуванням на природі.

Кліщі переважно мешкають в густій траві, в місцях з високою вологістю. На відкритих ділянках їх немає, тому що вони не люблять сонячне світло і не витримують прямих сонячних променів. Їх частіше можна знайти на доріжках і стежках, оточених густою свіжою рослинністю. Саме тому краще ходити по широких стежках, уникаючи високої трави і кущів.

Обов'язково носіть закритий одяг, вирушаючи на природу, підготуйтеся особливим чином: закритими повинні бути щиколотки, навіть можна заправити штани або джинси у високі щільні шкарпетки. Через щільний одяг кліщ не зможе проникнути до вашого тіла. Захищайте шию, не забувайте про головний убір, щоб створити ефективний бар'єр від укусів. Перевіряйте себе на наявність кліщів, можна встигнути їх виявити до того часу, поки вони не присмокталися, тоді можна не переживати про своє здоров'я. Використовуйте спеціальні репеленти, щоб відлякати комах. Тільки не забувайте, що немає нічого вічного, і, якщо ви перебуваєте на природі довго, потрібно обприскувати себе кілька разів.

Джерело: META

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин