Перша допомога при переохолодженні: докладна інструкція
Якщо ви або оточуючі переохолодилися, потрібно вміти правильно зігріти організм. Розповідаємо, що можна і що не можна робити за гіпотермії

Як допомогти при переохолодженні: все про надання першої допомоги / Фото: Getty Images
Гіпотермія - це зниження постійної температури тіла, коли людина втрачає більше тепла, ніж може виробити. Зараз до гіпотермії більше схильні люди, які перебувають на холоді і не можуть ховатися в теплих сховищах (це військові, громадяни, відрізані від електропостачання).
Найчастіше переохолодження виникає, коли легко одягнена людина потрапляє на мороз чи провалюється у холодну воду. Але іноді досить просто опинитися на вітрі в мокрому одязі або провести якийсь час у приміщенні, що погано опалюється.
Якщо ви гуляли в парку і перемерзли - це теж гіпотермія, просто вона клінічно незначна і організм може її самостійно відрегулювати. Що стосується гіпотермії в контексті шкоди здоров'ю, то це те охолодження, яке організм не може компенсувати.
Ознаки переохолодження

Насамперед ви відчуєте, що починаєте замерзати. Якщо ви довгий час не знайдете способи зігрітися, то почнуться симптоми гіпотермії:
- Сильне тремтіння – це перша стадія переохолодження. Тремтіння допомагає синтезувати додаткову кількість тепла і відрегулювати свою центральну температуру. На другій стадії переохолодження тремтіння зникає і це є небезпечним сигналом.
- Зміна мови – мова і губи стають неповороткими, мова – невиразною і бурмотливою.
- Уповільнення дихання та пульсу.
- Наростаюча слабкість до сонливості. Хочеться просто впасти, прилягти та відпочити.
- Сплутаність свідомості. Може проявлятися в такий спосіб: людина вас не чує чи невпопад відповідає питанням. Або він раптово починає розповідати про подію, яка зовсім не пов'язана з тим, що відбувається.
- Втрата свідомості.
Майте на увазі, що сам замерзаючий може не розуміти, що перебуває в небезпеці. Для цього є дві причини.
По-перше, симптоми переохолодження виникають поступово, немає якоїсь чіткої межі, де можна сказати, що тут було терпимо, а тут уже ситуація стала загрозливою. По-друге, переохолодження порушує роботу мозку. В результаті людина просто не може критично оцінити свій стан. І найчастіше приймає згубне рішення залишитися на холоді та перетерпіти.
Чим небезпечне переохолодження?
Нормальна температура людського тіла коливається від 36,1 °C до 37,2 °C. Саме в цьому температурному діапазоні протікають мільйони хімічних процесів, які забезпечують здорову роботу органів, тканин та організму загалом. Коли температура підвищується чи падає, вся ця хімія входить у збій.
Переохолодження настає швидше, якщо людина виснажена чи зневоднена.
Насамперед при переохолодженні порушується робота серцево-судинної та нервової систем, легень. Якщо вчасно не надати допомогу, зниження температури може призвести до повної зупинки серця і дихання, а потім і смерті.
Перша допомога при переохолодженні

Перш ніж зрозуміти, як допомогти людині з гіпотермією, потрібно зрозуміти механізм виділення тепла з людини.
Отже, існує чотири механізми, за допомогою яких людина віддає тепло назовні:
- Випромінювання – тепло залишає людину, якщо температура на вулиці нижча за температуру людини. Від надмірного випромінювання тепла нас чудово захищають термокилими та одяг. Якщо ви загорнете постраждалого в будь-який пласт тканини, йому стане легше і він почне випромінювати менше тепла. Якщо ця тканина буде відображати, як термокилим, то енергія буде спрямована назад на людину.
- Випаровування – якщо тіло чи одяг мокрі. Навіть за температури 0 °C вода випаровуватиметься. І цей процес завжди здійснюється із втратою енергії. Захиститися від випаровування найпростіше змінивши мокрий одяг на сухий. І чим сухішим буде тіло потерпілого, тим менше води з нього випаровуватиметься.
- Кондукція – передача тепла через поверхню. Від кондукції допоможе захистити обмеження контакту із холодними поверхнями.
- Конвекція – перенесення тепла з перебігом повітря. Від конвекції потрібно захиститись просто сховавшись від вітру (намет, бліндаж, траншея).
Що робити при симптомах гіпертермії?
- Перемістіть потерпілого у тепле місце, наприклад, у приміщення або прогріту машину. Не потрібно поспішати, рухайтеся повільно та обережно.
- Якщо немає можливості опинитися в теплі, забезпечте захист від холоду бажано з усіх боків. Щоб ізолювати тіло від землі, підкладіть гілки чи одяг. Прикрийте постраждалого чимось теплим і непродувним. Особливо важливо утеплити шию та голову, залишивши відкритим лише обличчя.
- Якщо одяг намокли, обережно зніміть його. Замініть сухий або просто візьміть теплі ковдри.
- Намагайтеся привести температуру тіла до норми. Це можна зробити за допомогою теплих компресів (грілка, термоковдра, загорнута в тонку тканину пляшка з теплою водою). Спочатку прикладайте компреси до шиї, грудей або паху, але не кінцівок.
- Дайте потерпілому щось тепле та солодке. Прекрасно підійдуть чай або компот із термоса.
- Слідкуйте за диханням. При переохолодженні воно може зупинитися будь-якої миті. У такому разі необхідно, щоб оточуючі були готові зробити штучне дихання та непрямий масаж серця.
Що не можна робити при переохолодженні?
- Швидко рухатись. Це може призвести до порушень кровообігу та зупинки серця.
- Масажувати і розтирати тіло – з тих самих причин.
- Прикладати теплі компреси до рук чи ніг. Через це кровотік стане активнішим, і холодна кров приллє до серця та інших внутрішніх органів, тим самим ще більше знизивши температуру.
- Піднімати температуру дуже швидко. Жодних гарячих ванн. Різке розігрів дасть зайве навантаження на серцево-судинну систему, і серцю буде важко з цим впоратися.
- Палити сигарети та вживати алкоголь. Через ці продукти зігрітися буде складніше.
Що потрібно робити, щоб не було переохолодження?

- Слідкуйте за прогнозом погоди та намагайтеся не гуляти довго, якщо на вулиці мороз або температура повітря нижче 10 °C, яка ще й супроводжується підвищеною вологістю та вітром.
- Одягайтеся за погодою. Ідеально використовувати принцип багатошаровості. У холодні дні одягайте три шари одягу. Спочатку тонка термобілизна, яка відводить зайву вологу та затримує тепло. Потім щільний, але дихаючий шар, наприклад, кофту з флісу. Верхній одяг – куртка, що утеплює, або пуховик для захисту від вітру.
- Не пийте спиртне, щоб зігрітися. Легке сп'яніння - правильний спосіб не помітити небезпечні симптоми переохолодження. До того ж, алкоголь розширює судини, а отже, організм швидше втрачає тепло.
- Будьте дуже обережні, якщо ставитеся до груп ризику. Найлегше переохолоджуються люди похилого віку з недостатньою масою тіла, а також ті, у кого є певні захворювання (діабет, важкий артрит, хвороба Паркінсона, травми та пошкодження спинного мозку, пережитий інсульт). До групи ризику також належать люди, які приймають деякі лікарські препарати, наприклад, антидепресанти, знеболювальні та седативні засоби.
- Бережіть дітей від холоду. Заводьте їх у тепле приміщення і як тільки вони починають тремтіти - це перша ознака наступного переохолодження. Одягайте дітей на один шар тепліше, ніж одягнулися самі.
- Вчіться вчасно розпізнавати та реагувати на симптоми переохолодження. Це допоможе зберегти здоров'я і вам, і оточуючим вас людям.
Намагайтеся уникати переохолодження. А якщо це трапилося з вами чи оточуючими, тепер ви знатимете, як допомогти постраждалому.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!