RU UA
1

Вчені створили золоті таблетки, які можуть допомогти людству виграти війну з бактеріями

Здоров'я 12:26 - 11 квітня 2023

Ці у буквальному й метафоричному значенні золоті таблетки можуть допомогти побороти здатність бактерій виробляти резистентність до антибіотиків

Золота пігулка

Вчені створили золоту таблетку, яка може врятувати людство від інфекцій/Фото: Jaretuz/Unsplash

Не можна недооцінювати роль антибіотиків у нашому житті. Коли широке використання пеніциліну започаткувало "золотий вік" антибіотиків після Другої світової війни та відкриття багатьох нових антибіотиків, інфекційні захворювання, які раніше були масовими вбивцями, здавалося, залишилися в минулому. До 20 століття середня тривалість життя була в середньому на 30 років коротшою, ніж зараз й роль антибіотиків у цьому ключова.

Деталі

Однак, враховуючи, що бактерії є найдавнішою формою життя на землі, не дивно, що їм вдалося дати відсіч людському прогресу. Вони мають приголомшливу здатність до розмноження, тобто будь-які мікроби, які еволюціонують, щоб бути стійкими до антибіотиків, можуть швидко домінувати в популяції, роблячи ліки неефективними.

Але тепер вчені знайшли буквально золоте рішення проблеми антибіотикорезистентності бактерій. Представляючи своє нове дослідження в Копенгагені цього тижня, вчені з Барселонського інституту глобального здоров’я виявили дуже багатообіцяючі результати, коли об’єднали 19 сполук золота проти кількох типів мультирезистентних бактерій, виділених у пацієнтів.

Завдяки антибактеріальним властивостям золота, це вже не перший випадок, коли цей дорогоцінний метал рекламують як потенційний порятунок життя. Раніше ефект наночастинок золота досліджували окремо, а також у поєднанні з лікуванням інфрачервоним світлом для боротьби з інфекціями.

Металоантибіотики – сполуки з іоном золота в основі – здатні вбивати бактерії та запобігати їх адаптації до формування стійкості. Сара Сото Гонсалес з Барселонського інституту зазначає:

Золоті комплекси використовують різноманітні методи для знищення бактерій. Вони зупиняють роботу ферментів, порушують функцію бактеріальної мембрани та пошкоджують ДНК.

Команда випробувала сполуки золота проти бактерій, включаючи стійкий до метициліну Staphylococcus aureus (MRSA), Staphylococcus epidermidis, Pseudomonas aeruginosa; Stenotrophomonas maltophilia, Acinetobacter baumannii та бактеріальної пневмонії.

Існували докази високої ефективності проти MRSA та S. epidermis у 16 ​​із 19 сполук, а 16 з них були ефективними у боротьбі з грамнегативними бактеріями – типами мікробів з найбільшою стійкістю до сучасних антибіотиків. Сото Гонсалес підкреслює:

Особливо приємно бачити, що деякі комплекси золота були ефективними проти MRSA та мультирезистентного A. baumannii, оскільки вони є двома найбільшими причинами інфекцій, які призводять до госпіталізацій. Оскільки дослідження інших типів металоантибіотиків золота також дають багатообіцяючі результати, майбутнє антибіотиків на основі золота світле.

Перебуваючи на стадії попереднього дослідження, дослідники зазначають, що розробка цього типу антибіотика не буде ні дорогою, ні складною. Сото Гонсалес додає:

Тип комплексів золота, які ми вивчали, відомі як комплекси золота (III), є відносно простими та недорогими у виготовленні. Їх також можна легко модифікувати, що забезпечує величезний простір для розробки ліків.

Раніше ми повідомляли, що величезне дослідження виявило зв’язок кишкових бактерій з хворобою Альцгеймера. Напруга між мозком, кишківником і мікроорганізмами, які його населяють, відіграє вирішальну роль у розвитку нейродегенеративних станів й давно в центрі уваги досліджень вчених.

Джерело: New Atlas

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин