Що таке дисморфофобія, від якої страждає Меган Фокс
При подібному захворюванні навіть дуже красиві люди можуть бути незадоволені своєю зовнішністю, чим сильно дивують оточуючих
Що таке дисморфофобія, яка заважає жити Меган Фокс / Фото: instagram.com/meganfox
Знаменита голлівудська актриса Меган Фокс відкрито заявила, що хворіє на диморфофобію. Це незвичайне психічне захворювання, за якого власна зовнішність може неадекватно сприйматися хворим.
Деталі
По суті, люди з димфорфічним розладом у буквальному сенсі уявляють тілесні вади, яких насправді не існує або ж вони незначні.
Що таке дисморфофобія
Це захворювання, яке провокує нав'язливі ідеї про присутність якихось дефектів тіла або обличчя і непереборне бажання виправити їх. Існують різні ступені розладу, наприклад, маячний варіант передбачає фіксацію уваги людини на вигаданих недоліках.
Як правило, люди з ним приділяють неадекватно велику кількість часу передбачуваним дефектам і роботі з ними. Через це вони витрачають силу-силенну зусиль на нанесення косметики в "проблемних" місцях або ж підбір "правильного" одягу, який приховає те, що помилково здається негарним.
У деяких випадках дисморфофобія може проявлятися в нав'язливому униканні будь-яких поверхонь, що відбивають, у яких можна побачити себе в природному вигляді.
Зазвичай такий розлад особистості формується в підлітковому періоді життя, хоча в деяких людей він виникає і в більш ранньому віці через жорстоке поводження, нехтування батьками або знущання з боку однолітків.
Історія хвороби
Уперше про неї написав ще 1891 року італійський психіатр Енріко Морселлі. Він же й описав стан хворого.
Дисморфофоб справді є воістину нещасною людиною, яку посеред повсякденних справ, у розмовах, за читанням, за столом, фактично будь-де та будь-коли раптом здолає страх перед каліцтвом в тілі, навіть якщо цього не було помітно раніше
Замислюватися про неідеальність власної зовнішності не вважаються чимось поганим, адже навіть у людей зі здоровою та стійкою психікою бувають сумніви.
Проблеми виникають у той момент, коли такі думки буквально монополізують увагу людини і підпорядковують її ідеї виправлення уявних вад.
Виправити ситуацію, на думку психіатра, можна за допомогою певних у кожному випадку ритуалів - це може бути огляд тіла в дзеркалі, а також послідовність якихось рухів або дій.
Але якщо під рукою не виявиться дзеркала або якщо людині завадять якимось чином заспокоїти свої сумніви ритуалами або рухами найдивовижнішого роду, напад не припиняється
Симптоми дисморфофобії
Неконтрольоване відчуття власної повноцінності може концентруватися на якійсь одній частині або ж на всьому тілі одразу. Часто хворі особливо сильно страждають через надумані проблеми з волоссям, носом, шкірою, руками, ногами та животом.
В особливо запущених випадках може виникнути нав'язлива ідея схуднення за нормальної ваги або зміни статури за ідеальної форми.
Серед симптомів виділяють такі:
- Нав'язливі думки через недоліки, яких ніхто не помічає;
- Переконання в тому, що "вада" спотворює або деформує зовнішність;
- Відчуття, ніби оточуючі сміються над зовнішністю або навіть знущаються з неї;
- Бажання повторювати ритуали для відновлення спокою: багатогодинне розглядання себе в дзеркалі, постійне поправляння або розчісування волосся тощо.
- Постійні спроби прибрати дефекти косметикою або одягом;
- Небажання виходити в соціум і підтримувати соціальний контакт з іншими людьми;
- Одержимість хірургічними або косметичними процедурами, які нібито покращують зовнішній вигляд.
Як позбутися дисморфофобії
Лікування необхідне, коли проблема порушує звичний уклад життя і паралізує подальший розвиток людини, оскільки задавнений характер хвороби змушує хворого уникати спілкування, штовхає на самоізоляцію і навіть повну відмову від контактів зі світом. А без цього досягти будь-яких успіхів або висот у сучасному світі складно.
Насамперед слід зайнятися пошуком кваліфікованого психотерапевта або психіатра. Бажано звернутися до фахівця в галузі когнітивно-поведінкової терапії. У поєднанні з безпечними способами медикаментозного лікування можна успішно подолати розлад.
Якщо не лікувати дисморфофобію, то з часом вона призведе до розвитку додаткових проблем із психічним і фізичним здоров'ям. Непоодинокими є випадки, коли хворі страждають на порушення харчової поведінки або суїцидальні думки через власні помилки щодо зовнішності.
Нагадаємо, підвищити самооцінку і тверезо поглянути на себе з боку допоможуть ефективні вправи. Раніше ми опублікували кілька методик, які справляються з таким завданням.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!