Відомий лікар-кардіолог розповів, що треба робити, щоб інфаркт не повернувся
Чому після перенесеного інфаркту чи інсульту ліків стає ще більше?

Отже, друзі, не можна ігнорувати призначення лікаря після перенесеного інфаркту міокарда або інсульту
Редакція META.UA продовжує цікавитися та публікувати топові рекомендації профільних спеціалістів на тему здоров'я та його покращення.
Деталі
Рубрика декілька питань експерту, відповідає лікар-кардіолог дитячий, д.мед.н., професор Микола Хайтович.
Чому після перенесеного інфаркту чи інсульту ліків стає ще більше?
У економічно розвинених заможних країнах пацієнтові після перенесеної серцево-судинної події (ССП) – гострого коронарного синдрому, чи інсульту, лікарі обов’язково прописують додаткові препарати з метою профілактики рецидиву.
Тобто, для вторинної профілактики.
На жаль, у країнах з доходом нижче середнього, використання фармакотерапії для вторинної профілактики ССП є вкрай низьким.
Водночас результати багатьох серйозних досліджень підтверджують високу ефективність вторинної профілактики.
Сьогодні доведено, що:
- антитромбоцитарна терапія знижує ризик повторного інфаркту міокарда на 20–30%;
- статини, бета-блокатори та антагоністи мінералокортикоїдних рецепторів зменшують серцево-судинну смертність відповідно на 25–30%, 23% та 15%;
- блокатори ренін-ангіотензин-альдостеронової системи – знижують ризик серцевої недостатності та повторного інфаркту на 20–25%.
З чого зазвичай складається профілактика рецидиву ССП?
Вторинна профілактика серцево-судинних подій включає медикаментозні та немедикаментозні заходи.
Немедикаментозні – це модифікацію способу життя: дотримання дієти, оптимальна фізична активність, відмова від шкідливих звичок – першою чергою, куріння тощо.
Медикаментозні заходи – це лікарські засоби для:
- профілактики тромбоутворення – антитромбоцитарні ЛЗ, наприклад, ацетилсаліцилова кислота у невисоких дозах від 75 до 100 мг/добу;
- інколи необхідна подвійна антитромбоцитарна терапія, зазвичай, за допомогою таких ліків, як клопідогрель, тикагрелор або прасугрель;
- для профілактики/гальмування прогресування атеросклерозу, за допомогою гіполіпідемічних засобів – статинів (аторвастатина або розувастатина), а, якщо вони дають бажаного результату – зниження рівня холестерину ліпопротеїдів низької щільності (ХС ЛПНЩ), призначають еволокумаб або алірокумаб.
Що призначають у разі непереносності статинів?
У цьому випадку, а також у разі необхідності ескалації процесу зниження рівня ліпопротеїдів низької щільності (для осіб, які не досягли цільового рівня ХС ЛПНЩ в умовах монотерапії статинами), додатково призначається езетиміб – засіб, що селективно пригнічує всмоктування холестерину в кишечнику.
Що ще може входити до комплексної вторинної профілактики ССЗ?
Дуже важливо забезпечити контроль коморбідних станів (супутніх хвороб). Наприклад:
- при фібриляції передсердь призначають антикоагулянти – ривароксабан або варфарин;
- при цукровому діабеті - інгібітори натрій залежного котранспортера глюкози 2 типу – емпагліфлозин, дапагліфлозин тощо або агоністи рецепторів глюкагоноподібного пептиду 1 – ліраглутид тощо;
- при гіпертензії важливо досягти контролю артеріального тиску < 130/80 мм рт. ст., за допомогою антиагрегантів, статинів, інгібіторів ренін-ангіотензинової системи та інших препаратів для зниження артеріального тиску.
Отже, друзі, не можна ігнорувати призначення лікаря після перенесеного інфаркту міокарда або інсульту. Адже завжди краще (для здоров'я та гаманця) профілактувати, аніж лікувати.
Переїдання на вихідних. Відома дієтолог та ендокринолог розказала, як розірвати цей цикл.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!