Уряд пропонує виділити на потреби оборони додатково майже пів-трильйони гривень
495 млрд грн Уряд пропонує додатково виділити на обороноздатність та армію

Нині необхідно знайти додаткові 500,3 млрд грн для забезпечення критично важливих військових потреб
Кабінет міністрів схвалив та вносить до парламенту пакет законопроектів щодо змін до бюджету-2024 і Податкового кодексу.
Деталі
Ще раз коротко, про що йде мова.
Перший законопроект – про внесення змін до бюджету – збільшує видатки загального фонду держбюджету на 500 млрд. грн., в т.ч. видатки сектору безпеки і оборони на 495 млрд. грн. Левова частка цих видатків буде профінансована за рахунок:
Скорочення інших видатків на 65,7 млрд. грн., в т.ч. обслуговування держборгу – на 61,8 млрд. грн.
Збільшення внутрішнього фінансування бюджету (розміщення ОВДП) – 160,2 млрд. грн.
Збільшення доходної частини бюджету на 214,5 млрд. грн.
Другий законопроект – про внесення змін до Податкового кодексу – збільшує ставку військового збору і коло його платників (базова ставка зростає з 1,5% до 5%), а також передбачає інші заходи з фіскальної консолідації (запровадження акцизу на «солодку» воду, авансового платежу на прибуток для АЗС, зменшення порогу вартості товарів для їх увезення без сплати ПДВ тощо).
- Тепер перші оцінки цьому пакету від Гетманцева.
1. Законопроекти розроблялись і вносяться Урядом для закриття розриву у військових видатках, який виник через затримки із мілітарними поставками від партнерів на початку року і меншими плановими видатками, врахованими при прийнятті бюджету на цей рік. Витрати на сектор безпеки і оборони складають не менше 180 млрд. грн. на місяць (тоді як в бюджеті враховано 140 млрд. грн/міс). Вже зрозуміло, що ці видатки точно не зменшуватимуться у другій половині року за нинішньої інтенсивності бойових дій і розтягнення лінії фронту. При цьому звісно Уряд має забезпечити належний контроль та аудит за військовими та іншими видатками, в т.ч. по лінії міжнародних партнерів.
2. Ми уважно опрацюємо ці законопроекти, але затягувати їх розгляд точно не будемо. Вважаю, що з врахуванням часових лагів від прийняття і до реалізації (отримання доходів/ фінансування в бюджет), законопроекти мали бути внесені ще весною. Розумію уряд, який до останнього намагався уникнути підвищення податків, але як не відкладай складні питання, самі по собі вони не вирішаться.
3. Неодноразово зазначав, що всі великі війни фінансуються з трьох джерел: внутрішні доходи (податки), запозичення, допомога партнерів. Поточне утримання війська ми фінансуємо виключно за рахунок внутрішніх ресурсів. Умовно – це податки і ОВДП. Іншого не дано.
4. До останнього часу ми уникали суттєвого збільшення податків. У 2024 році певний резерв був отриманий за рахунок уведення податку на надприбутки банків, зарахування військового ПДФО у повному обсязі до держбюджету, а також де-тінізації. Свідченням останнього є суттєве перевиконання плану надходжень по Податковій службі (на 11%, +53 млрд. грн. у першій половині 2024) и Митниці (на 7%, +19 млрд.грн.), що по року може сягнути 100 млрд. грн. Утім цей резерв все рівно не закриває всю потребу на оборону, і його вже враховано у розрахунках.
5. Тому інших варіантів, ніж погодитись на пропозицію Кабміну підвищити окремі податки (військовий збір, акцизи, в т.ч. на паливо і тютюн), збільшити відповідну податкову базу, а також розмістити більше ОВДП, що в т.ч. може передбачати емісію НБУ, особисто не бачу.
6. Так це погане рішення, яке стримуватиме економічне відновлення, зростання доходів громадян і потенційно нестиме ризики для макро-фінансової стабільності. Утім іншого шляху, ніж закрити розрив у військових зараз не має, бо вже за декілька місяців ми зіткнемось із значним дефіцитом коштів на поточне утримання війська, що почне різко поглиблюватись під кінець року. Якщо ми не зможемо профінансувати військо і захистити українські землі, то погодьтесь, питання сплати і підвищення податків буде в принципі марним.
ВРУ прийняла законопроєкт про підвищення акцизного податку на паливо, правка про газ теж підтримана.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!