ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

США зможуть "поюзати" Україну – експерт про те, чого очікувати від Трампа на посту президента США

Політика 20:35 - 23 липня 2024

Не менш значущою фігурою є кандидат у віцепрезиденти Девід Венс

США зможуть "поюзати" Україну – експерт про те, чого очікувати від Трампа на посту президента США

США зможуть "поюзати" Україну – експерт про те, чого очікувати від Трампа на посту президента США / Фото: Getty Images

Президентство Дональда Трампа в США із кожним днем виглядає усе більш ймовірним сценарієм. У такому випадку, крім нього Білий дім займе також його можливий майбутній віцепрезидент Девід Венс. Редакція МЕТА.UA звернулася до експерта Анатолія Пінчука, голови правління громадської організації "Інститут безпеки Східної Європи", щоб дізнатися, що можна очікувати Україні від Трампа та Венса, якщо перший все ж переможе на виборах.

Деталі

Далі – слова експерта.

Очікувати можна, як кажуть, багато різного. Позиція Тампа є нестійкою, і на неї впливає багато чинників, зокрема емоційно-психологічні. Що стосується позиції Венса, то він у квітні, здається, написав статтю в NY Times з критикою військової допомоги України, але його обґрунтування того, що Україні не потрібно надавати допомогу, базувалося на певній математичній моделі й позиції того, що для США Україна не є важливою. З цієї точки зору ми можемо говорити про те, що є достатньо великі ризики суттєвого зменшення військової допомоги та допомоги Україні взагалі.

Але, як я вже казав, позиція Трампа є нестійкою і вона базується на його розумінні інтересів Сполучених Штатів. І якщо до Трампа і, можливо, навіть до Венса буде доведена достатньо великий ступінь загроз з боку росії для США, безвідносно до України, якщо вони будуть бачити саме інтерес в нейтралізації російських загроз, або наявність певних американських інтересів в Україні, ця позиція може бути іншою. І за певних обставин вона може бути більш радикальною, ніж позиція теперішньої адміністрації. Але ключовий момент цього полягає в тому, що для того, щоб вони мали позицію, яка буде сприяти перемозі України у війні з росією, вони мають бачити інтерес до України. Може, я висловлюся трохи жорстко, але вони мають побачити Україну як інструмент чогось для них. Тобто питання допомоги Україні як жертві агресії або як захиснику кордонів НАТО їх не буде цікавити ніколи. Це не про цінності чи захист демократії. Це про жорсткі та цинічні інтереси. І якщо вони зможуть "поюзати" Україну, щоб нейтралізувати росію, вони, можливо, будуть вкладати якісь більш радикальні речі в контексті Україні, ніж це відбувається зараз. Від них не варто очікувати допомоги, але за певних обставин від них можна очікувати взаємодію.

Чи можуть українські дипломати переконати Трампа?

Це комплексне питання. Якщо ви пам'ятаєте ситуацію з голосуванням за пакет військової допомоги, який запропонував Джонсон, останньою краплею в бік того, що Трамп підтримав цей пакет, стала його зустріч з резидентом Польщі. А до того до Трампа ще їздили Джонсон та інші європейські лідери. Тобто тут мова йде не лише про Україну.

Але якщо ми говоримо лише про Україну, питання полягає в нашому внутрішньому стані. Це ступені ефективності управління, антикорупційної політики тощо. Девід Венс неодноразово називав Україну корумпованою країною, яка майже нічим не відрізняється від росії чи інших корумпованих держав. Відповідно, є питання про зміну іміджу України в Сполучених Штатах зокрема, щоб не було підстав для подібних закидів. Натомість були б певні пропозиції для України, які могли б цікавити США. Ними могла б стати наявність в Україні критичних матеріалів, а також урану. Але це має подаватися компетентно як пропозиція до співпраці. На жаль, на разі цього поки немає.

До Трампа їздять і Джонсон, і Орбан. Чи більше Трамп буде спілкуватися навіть не з проукраїнськими, а в першу чергу з антиросійськими політиками, тим краще. Є фактично два чинники: перший – розуміння ступеня російської загрози для США. На жаль, адекватного усвідомлення цієї загрози на рівні політичного істеблішменту Вашингтона немає. Я можу це стверджувати на рівні особистих враженнях та комунікації з тими чи тими представниками. Є окремі особи, які це розуміють, але, якщо ми кажемо про загал, достатнього усвідомлення цих загроз поки немає. Друге – Україна має стати цікавою. І тут вже деякі питання залежать від самої України. Вона має стати більш ефективною та більш привабливою для бізнесу, попри війну. Завдяки іншим факторам: наявності правосуддя, ефективності правоохоронної системи, захисту інвестицій, наявності пропозицій щодо видобутку певних ресурсів разом з західними партнерами. Наразі системної політики подібного плану в Україні, на жаль, немає. Тому нам варто змінюватися саме в цій площині. Й також активно працювати із західними партнерами на загал щодо роз'яснення, які загрози несе росія не лише Україні, а світу, зокрема, західному.

Нещодавно експерт розповів, хто такий Джей Ді Венс у команді Трампа.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин