Чому Гарріс швидко обігнала Трампа та як на її рейтинг впливає війна – політолог Максим Скрипченко
Експерт розібрав нинішню ситуацію у перегонах за головне крісло у Білому домі

Політолог розібрав рейтинги Трампа та Гарріс у передвиборчих перегонах/Фото: Anna Moneymaker/Getty Images
Спеціально для Meta.ua український політолог Максим Скрипченко розібрав, що впливає на позиції Камали Гарріс у передвиборчих перегонах, деталі нижче.
Деталі
Фейсбук сторінка експерта політолога Максима Скрипченко: https://www.facebook.com/profile.php?id=100001328333368&locale=ru_RU
1. Як вплинули на кампанію Гарріс її політичні рішення та позиції під час перебування на посаді віцепрезидента?
Камалу Гарріс, до моменту висунення основним кандидатом у президенти США від демократів, свідомо ототожнювали з Джо Байденом, щоб продемонструвати єдність команди. Зараз же її кампанія дещо зміщує акцент на "Дякую, Джо, але далі ми самі". Так відбувається, оскільки поточна соціологія відображає негативне або нейтральне ставлення до успішних історій, які Джо Байден демонстрував як свої здобутки (наприклад, стабільне економічне зростання). Іншими словами, меседжі Байдена дуже складно продати виборцям. Водночас усі провали Байдена (наприклад, ріст незаконної міграції) переходять і на рейтинги Гарріс.
З цих причин Гарріс, з моменту заміни кандидата, ще не дала жодного розгорнутого особистого інтервʼю з відповідями на гострі запитання. Такий підхід дає можливість залучити якомога більше виборців, які не підтримували як Джо Байдена, так і Дональда Трампа. Це старий політтехнологічний прийом, метою якого є дати кожному виборцю можливість самостійно додумати позицію Гарріс з тих чи інших питань. До речі, такий же підхід обрала у 2018 році й команда В. Зеленського.
Як тільки Гарріс все ж доведеться давати перші інтервʼю (а це відбудеться дуже скоро), їй буде дуже складно відмежовуватися від непопулярних кроків адміністрації Байдена, адже вона залишається другою особою в державі і могла б їм протистояти або хоча б критикувати. Таким чином, у цей період вона втратить певну частину голосів, але це нормально.

2. Чому Гарріс так жваво набирає рейтинги, яка основна причина?
По-перше, наразі її кампанія успішно використовує стратегію "за все хороше проти всього поганого", що подобається молодій аудиторії, яка прагне швидких змін. Наприклад, пропозиція скасувати податки на "чайові" – це фактично мрія для молодих виборців. Цікаво також, що першим з цією пропозицією вийшов Дональд Трамп у червні 2024, але такої популярності ця ідея не набула, певно, частина людей вважала, що це одна з чергових "фантастичних ідей Трампа", про які він забуде. Проте коли ця ж пропозиція звучить з вуст Гарріс, вважається, що вона дійсно планує це зробити.
По-друге, до заміни Джо Байдена, близько 12% американців заявляли про те, що не визначились за кого голосуватимуть. Значна частина цієї групи людей, ще за результатами червневих досліджень, хотіла б проголосувати за молодшого кандидата від демократичної партії. Коли ж такий кандидат зʼявився – кампанія Гарріс отримала наплив прибічників.
По-третє, кампанія Гарріс фундаментально змінила комунікаційний підхід, сконцентрувавшись на молоді, якій раніше не подобався Джо Байден через свій вік та на своїй головній аудиторії – жінках, які, як відомо, з більшою вірогідністю доходять до виборчих дільниць, ніж чоловіки. Саме тому частина американських ЗМІ називає ці вибори ситуацією "хлопці проти дівчат".
По-четверте, після заміни кандидата демократи отримали величезні грошові притоки, які дозволили виділяти значно більші фінансові ресурси на рекламні кампанії у ключових штатах.
3. Як команда Трампа реагує на несподіваний підйом популярності Камали Гарріс? Чи є зміни в їхній стратегії?

На початку у кампанії Дональда Трампа було значне роздратування заміною кандидата у демократів, оскільки такий хід подій значно змінив розклад сил. До цього моменту, Дональд Трамп і його оточення щиро вважали, що вже фактично виграли вибори.
Після перших тижнів спроб ототожнення Гарріс із Байденом, стало зрозуміло, що потрібно шукати нові тези й аргументи і зараз кампанія Трампа їх активно шукає. На жаль для республіканців, впродовж цих же перших тижнів Трамп зі своїм другим номером, досі вважаючи, що виграють вибори, припустились декількох комунікаційних помилок, що призвели до скандалів.
Скоро ми будемо спостерігати перехід Дональда Трампа від стратегії критики особистості Гарріс до стратегії критики власне програми демократів – адже це ключовий запит виборців, які ще не визначились щодо підтримки одного із кандидатів і яким не імпонують окремі ліберальні ідеї Гарріс.
Для цього республіканці вже формують список больових точок і очікують перших публічних інтервʼю Гарріс. Звісно, залишається великим питанням, чи сам Трамп вже зрозумів, що до перемоги на виборах ще далеко і потрібно зосередитись й почати слухати власних політтехнологів.
4. Як війна в Україні та на Близькому сході впливає на вибори в США?
Значним акцентом кампанії Гарріс є покращення функцій соціального забезпечення та боротьба з бідністю, для чого потрібні значні кошти. Пояснити ж виборцям, які хочуть побачити ріст соціальних виплат та зменшення вартості товарів, чому США виділяють десятки мільярдів доларів (навіть якщо це не зовсім так) кудись за кордон – дуже складно.
Велика частина виборців не бажає залучення США у конфлікти на інших континентах. Інша частина звинувачує адміністрацію Байдена у тому, що він допустив занадто агресивну відповідь Ізраїлю на напад з боку ХАМАС.
При цьому люди з оточення Байдена в інтервʼю американським ЗМІ зазначають, що головними завданнями президента до закінчення його терміну повноважень є допомога Україні та встановлення миру на Близькому Сході.
Для Джо Байдена останній пункт буде не тільки важливим політичним досягненням, а й подарунком для Гарріс, яка сподівається залучитись підтримкою виборців мусульман, яким дуже не до вподоби надмірна підтримка Америкою своїх Ізраїльських союзників.
Що стосується України, то американці полюбляють історії успіху. Значна більшість демократів, згідно із соціологічними дослідженнями, хотіли б побачити перемогу України на полі бою. Відповідно, за правильної інформаційної подачі останніх наступальних дій ЗСУ у Курській області, кампанія Гарріс змогла б акцентувати на правильно обраній стратегії підтримки України.
Водночас, будь-яка виборча кампанія у США це, у першу чергу, про самі США.
Нещодавно ми розповідали, чим події в Курській області вигідні для України.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!