ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Україна та Польща працюватимуть разом, щоб зупинити російську агресію

Політика 17:43 - 15 січня 2025

Опублікована спільна заява

Польща готова поділитися з Україною своїм досвідом переговорів про вступ до ЄС

Польща готова поділитися з Україною своїм досвідом переговорів про вступ до ЄС

Україна та Польща працюватимуть разом, щоб зупинити російську агресію і відновити справедливий мир і безпеку в Європі, йдеться в тексті заяви, ухваленої за підсумками зустрічі президента України Володимира Зеленського та прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска.

Деталі

Зеленський — Дуда

...Обидві сторони підтримуватимуть та просуватимуть План перемоги президента України та Українську формулу миру, які базуються на ключових принципах міжнародного права, - йдеться в тексті заяви.

Крім цього, Україна та Польща працюватимуть разом із європейськими партнерами, щоб зробити Європу більш захищеною.

...Це охоплюватиме забезпечення України належною оборонною підтримкою, зокрема використання заморожених російських активів для потреб України, у т. ч. для ефективного функціонування Фонду допомоги Україні в межах Європейського фонду миру, - йдеться в документі.

Також Польща сприятиме процесу євроінтеграції України з метою відкриття кластера 1 "Основи", а також інших переговорних кластерів за можливості.

Згідно з текстом заяви, українська та польська сторона "прагнутимуть переконати партнерів, що Програма європейської оборонної промисловості має належним чином відображати роль України у розвитку оборонного сектору Європи". Також сторони продовжать зусилля, спрямовані на розширення глобальної ізоляції РФ та збільшення санкційного тиску ЄС.

Крім цього, Україна та Польща посилять координацію в боротьбі з російською дезінформацією та кібератаками.

У документі також зазначено, що Польща виступатиме за подальшу допомогу Україні з боку ЄС, а також за допомогу, спрямовану на відновлення енергетичної інфраструктури, гуманітарне розмінування та інші нагальні потреби України.

У тексті заяви також ідеться про енергетичну незалежність Європи, наголошується, що ключовим є повне припинення залежності європейських країн від російських енергоресурсів, і що Європа має прагнути до самодостатності в питанні енергопостачання.

...Завершення створення енергетичного ринку ЄС та тісніша енергетична співпраця з Україною можуть підвищити енергетичну безпеку, диверсифікувати постачання енергії та знизити ціни на енергоносії, - наголошується в документі.

Українська та польська сторони працюватимуть разом над модернізацією інфраструктури прикордонних переходів, а також над відновленням України з відповідним залученням міжнародних акторів, зокрема держав-членів та інституцій ЄС.

Крім цього, Польща готова поділитися з Україною своїм досвідом переговорів про вступ до ЄС.

  • Президент України Володимир Зеленський і президент Польщі Анджей Дуда під час зустрічі у Варшаві обговорили подальшу взаємодію і можливості, які можуть відкритися після інавгурації обраного президента США Дональда Трампа.

...Також ми сьогодні тут у Варшаві говорили про можливості, які можуть відкритися після інавгурації президента Трампа. Важливо, щоб і Україна, і Польща були серед ключових союзників США. Це має значення для безпеки нашого євроатлантичного простору, - сказав Зеленський на спільній із Дудою пресконференції у Варшаві.

Глава Української держави також наголосив на важливості збереження єдності з партнерами в питанні санкційного тиску на РФ.

...Багато в чому гарантування безпеки в Чорному і Балтійському морях зараз перетинається, і ми можемо допомогти нашим партнерам із тими інструментами, які самі використовуємо саме для захисту наших українських портів і торговельних шляхів, - сказав президент.

Окрім цього, він наголосив на необхідності переосмислення спільних безпекових пріоритетів із країнами з сусідніх регіонів "від Балкан до Близького Сходу".

Зеленський подякував Польщі та всім партнерам у ЄС і НАТО, які протидіють російському танкерному флоту.

Також, за словами глави Української держави, він і Дуда обговорили підтримку української громади в Польщі. Він зазначив, що свою роботу розпочнуть центри підтримки українців за кордоном United Habs, які будуть "і в Польщі, і в Німеччині, і в інших країнах, де є наші люди".

  • Найсильнішою підтримкою для української армії було б виділити $250 млрд із заморожених російських активів, ці кошти Україна спрямувала б на вітчизняне виробництво.

Він зазначив, що в межах виконання рішення G7 Україні було виділено $50 млрд доходів від заморожених російських активів, із них $20 млрд забезпечують США, $18 млрд - Європейський Союз та інші партнери. Однак підтримка України "розмазана" в часі, тому необхідно ухвалити прагматичні рішення.

...Найбезпечніші гарантії, найдешевші гарантії безпеки для України - це НАТО. А найсильніша підтримка української армії - виділити 250 мільярдів. Україна візьме ці гроші, велику кількість виділить на вітчизняне виробництво і на імпорт саме тих видів зброї, яких в Україні немає, - сказав Зеленський.

За словами глави Української держави, це приведе до посилення України.

  • Союзники по НАТО "зробили висновки" з минулорічної ситуації, коли українські воїни відчували брак боєприпасів.

...Ми говорили про можливі транші допомоги Україні, насамперед, звісно, військової. Ми також говорили про фінансову допомогу. Хочу вас запевнити, що ми робимо все для того, щоб ситуація, як на початку минулого року, коли був брак засобів оборони, насамперед боєприпасів, в української армії, щоб такої ситуації більше не повторилося. Зроблено висновки і з минулорічної ситуації серед країн-союзників НАТО, і я сподіваюся, що в цьому плані Україна буде в цілковитій безпеці впродовж 2025 року, - сказав Дуда на пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським у Варшаві.

Окремо польський лідер нагадав, що Польща бере участь у чеській ініціативі щодо постачання боєприпасів. За словами Дуди, рішення про підтримку боєприпасами в необхідному Україні обсязі тривають і реалізовуються.

  • Анджей Дуда повідомив, що обговорював з українським колегою Володимиром Зеленським майбутній саміт НАТО в Гаазі, зазначивши, що дедалі більше країн виступають за запрошення України до альянсу.

...На сьогодні це, ймовірно, максимум того, що може бути досягнуто, але справді дедалі більше країн, країн Атлантичного альянсу, виступають за те, щоб запрошення до НАТО було направлено Україні, і дедалі більше лідерів виступають за це, - сказав Дуда.

  • Членство України в НАТО, ймовірно, стане можливим після закінчення російської війни, але підтримує запрошення Києва вступити в Альянс.

...Звісно, ми всі розуміємо, що повне прийняття України в НАТО, ймовірно, стане можливим лише після закінчення війни, коли припиняться бойові дії. Але сьогодні я як президент Республіки Польща, як сусід України і як людина, яка брала участь у наданні допомоги Україні від самого початку, відтоді як Росія напала на Україну, однозначно виступаю за те, щоб країни НАТО запросили Україну вступити до Північноатлантичного альянсу, іншими словами, зробити перший офіційний крок, пов'язаний із майбутнім членством України в НАТО, - сказав Дуда.

  • Анджей Дуда попросив главу Української держави Володимира Зеленського розглянути можливість присутності на потенційних мирних переговорах із РФ представника Польщі.

...Ми також говорили про потенційні мирні переговори. Я кажу "потенційні", тому що наразі немає жодних мирних переговорів між Україною і Росією, але ми говорили про можливі мирні переговори. Я запевнив президента, що порушую на кожному міжнародному форумі, щоб Україна завжди була представлена за столом будь-яких мирних переговорів, - сказав Дуда.

Він наголосив, що жодні переговори про Україну, про припинення війни, про незалежність і суверенітет України не можуть відбуватися без участі України.

...Я також попросив президента розглянути можливість того, щоб за столом переговорів був і представник Польщі, як країни, що є сусідами з Україною, як країни, що підтримує Україну, тому що наші інтереси в цьому відношенні збігаються, - зазначив Дуда.

Зеленський — Туск

  • Військовий контингент країн-партнерів в Україні може стати частиною майбутніх гарантій безпеки, однак тільки його недостатньо.

...Безумовно, потрібно мати повністю карту гарантій безпеки для України, де її частиною може стати військовий контингент. Питання, який це континент, які країни, що це за кількісний і якісний склад і де вони розміщені? Не витримана якась історія, а реальний континент, реальна спроможність, - сказав Зеленський на пресконференції з прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском у Варшаві.

Окрім цього, президент зауважив, що в разі виконання програми розташування контингенту партнерів обговорюватиметься участь інструкторів із великою програмою навчання і тренування українських військ на території України.

Однак, за словами президента, одного контингенту для гарантій безпеки недостатньо, оскільки "після війни ми маємо розуміти, з ким ми маємо справу".

За словами Зеленського, сьогодні на території України перебуває приблизно 600 тис. російського контингенту, українська армія складається з 880 тис. осіб, із них 820 тис. мають захищати всю територію.

Російські війська зосереджені на деяких напрямках, і тому на деяких напрямках вони мають кількісну перевагу.

...І коли закінчиться війна, безумовно, ми маємо розуміти, що таке контингент інших країн. Ми підтримуємо цю ідею та ініціативу, але ми маємо розуміти, скільки це. І друге, ми повинні розуміти, якою буде армія України, яка сьогодні реально захищає не лише Україну. Тому що це дуже велика армія, - зазначив Зеленський.

Він наголосив, що сьогодні українська армія і зброя від партнерів є єдиними гарантіями безпеки.

  • Близько 33-34% зброї, яку використовують на полі бою, - українського виробництва, понад 30% - європейського та близько 40% зброї - зі США.

...Десь близько 33-34% усієї зброї в Україні сьогодні - це вітчизняне виробництво. Зі 100% того, що вам потрібно на рік. І це серйозне зростання. Було менше 10%, зараз 33-34%. Близько 30% у Європі й десь понад 30%, близько 40% - у США, - сказав Зеленський.

Президент зазначив, що для гарантій сьогоднішньої підтримки України максимально рівноцінними є Європа та США, і дуже важливо зберегти цей союз.

  • Будуть зустрічі з обраним президентом США Дональдом Трампом і його новою командою, дата поки що не проговорюється.

...Безумовно, зустрічі з новим президентом (Трампом - ред.), з його новою командою будуть, щодо дат поки що ми не готові комунікувати, - сказав Зеленський.

  • Президент України Володимир Зеленський під час свого візиту до Варшави обговорив із прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском постачання і виробництво зброї, техніки.

...Ми говорили сьогодні з прем'єр-міністром про нашу оборону, про постачання зброї, також про виробництво зброї. Дуже довго про це детально говорили, ми маємо значні можливості для виробництва всіх видів дронів, багатьох видів техніки, які необхідні в боях. Також артилерії, все це може зміцнити не лише наш народ, - сказав Зеленський.

Також президент повідомив, що він обговорив із польським прем'єр-міністром відповідні інвестиції. Глава Української держави наголосив на важливості зростання внутрішнього виробництва України, яке забезпечить технологічне посилення військ.

Крім цього, сторони обговорили можливості наблизити мир для України та всієї Європи.

...Через п'ять днів у Сполучених Штатах Америки відбудеться інавгурація президента Трампа. Ми очікуємо активної спільної роботи в дусі концепції миру завдяки силі, - зазначив президент.

Він нагадав, що наразі готується 16-й пакет санкцій Європейського Союзу проти РФ, а також триває робота в переговорах майбутнього вступу України до Європейського Союзу.

...Ми маємо зараз бути максимально ефективними у відкритті переговорних кластерів і мати узгоджені позиції. Щонайменше кілька кластерів ми можемо відкрити, - сказав Зеленський.

Він також подякував Туску за пропозицію провести в Польщі 2026 року наступну конференцію з питань відновлення України.

...Україна приймає це запрошення, і для нас дуже важливо, що у відновленні України Польща буде одним із ключових наших партнерів, - підсумував Зеленський.

  • Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск оголосив про підготовлений до відправки 46-й пакет допомоги для України.

...Польща, звичайно ж, допомагає в зусиллях України в боротьбі з російською атакою. Ще одна 46-та допомога вже готова. 46-та польська допомога Україні. Найближчим часом розпочнуться поставки. Цього разу допомога на понад 200 мільйонів євро, - сказав Туск.

Він не розкрив подробиць складу пакета допомоги, зазначивши, що "про це потрібно говорити якомога менше, а робити якомога більше".

Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш на засіданні Контактної групи з оборони України (формат "Рамштайн") анонсував новий пакет військової підтримки України.

  • Польща готова організувати конференцію з відновлення України 2026 року, повідомив прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск.

...Ми готові організувати саміт із відновлення України. Наступний відбуватиметься в Римі, якщо я правильно пам'ятаю, перший був у Швейцарії. Ми готові організувати третій саміт із відновлення України, - сказав Туск.

  • Дональд Туск заявив про готовність працювати з Україною заради отримання повних гарантій безпеки після закінчення воєнних дій.

...Для мене очевидно, що гарантії безпеки України після закінчення бойових дій мають бути серйозними. Для України немає кращої форми повної гарантії безпеки, ніж членство в НАТО. Але ми знаємо, що наразі в деяких країнах це викликає суперечки й емоції, і це не залежить лише від волі президента Зеленського або моєї підтримки, - сказав Туск.

Однак він зазначив, що питання гарантій безпеки для України з боку НАТО в разі припинення бойових дій залишається відкритим і "дуже потрібним".

...Наша робота сьогодні має полягати не в оголошенні в ЗМІ про те, що ми відправимо чи не відправимо солдатів, а в переконанні всіх партнерів по НАТО, Європі та США спільно бути готовими надати стабільний механізм, який гарантує безпеку і збереження угоди, якщо війна між Росією та Україною закінчиться, - заявив прем'єр.

Він запевнив, що готовий працювати разом із президентом Зеленським заради отримання повних гарантій безпеки після закінчення воєнних дій.

...І тоді, звісно, Польща в будь-якому разі буде частиною цих гарантій як член НАТО, - заявив він.

США, незалежно від того, хто є президентом, працюватимуть з Україною і з ЄС заради безпеки, якщо "ми всі серйозно поставимося до викликів".

Туск наголосив, що американська допомога Україні, присутність США в НАТО, польська дружба і співпраця з Америкою - "це стовпи глобальної безпеки, глобального порядку та польської безпеки".

Він зазначив, що американська допомога безпрецедентна, і для України вона є абсолютно однією з ключових умов успішного протистояння російській агресії.

...З іншого боку, європейські країни, Польща та ЄС загалом повинні не зациклюватися на інтерпретаціях і спекуляціях щодо тієї чи іншої заяви президента Трампа, а стояти перед завданням, і воно досить просте. Америка, і це залежить не тільки від того, хто є президентом, але особливо Америка за президентства Трампа, працюватиме з Україною і з ЄС заради нашої безпеки, якщо ми всі серйозно поставимося до цього, - заявив Туск.

Він нагадав, що мав змогу протягом багатьох років доволі тісно співпрацювати з Дональдом Трампом під час його першого президентського терміну.

...Я не хочу називати себе експертом із політики президента Трампа, але мій досвід говорить мені абсолютно точно, що ми повинні серйозно ставитися до заяв нової адміністрації США, але насамперед ми маємо серйозно ставитися до самих себе, - заявив Туск.

Дональд Туск заявив не дозволить використовувати питання Волинської трагедії в політичних іграх, і запевнив у намірі послідовно працювати над "швидким, системним вирішенням" цієї проблеми.

За словами Туска, Україна та Польща знаходять "спільну мову й методи спільних дій", коли йдеться про проблему Волинської трагедії "і цих делікатні, драматичні питання нашої історії".

...Вони потребують співчуття з боку України стосовно Польщі та з боку Польщі стосовно України. Це має бути паралельним. Я не дозволю, щоб ця складна, драматична історія Польщі використовувалася в якихось політичних іграх, але я також дуже послідовно працюватиму над швидким, системним розв'язанням цієї проблеми, - заявив Туск.

  • Незалежна й суверенна Україна - це не лише очевидна історична справедливість, а і беззаперечна умова безпеки Польщі та всієї Європи.

...Незалежна, суверенна Україна, яка сама вирішує свою долю, - це не лише очевидна історична справедливість, а і безперечна умова безпеки Польщі та всієї Європи, - заявив Туск.

РФ планувала акти повітряного терору не лише проти Польщі, а і проти авіакомпаній у всьому світі.

Туск зазначив, що в понеділок розмовляв із лідерами країн, які однозначно прихильні до України, зокрема щодо питань безпеки в Балтійському морі та спільних дій проти російських диверсій. За словами Туска, диверсії потребують спільних дій.

...Польща відіграє ключову роль у Європі у протидії актам саботажу й диверсій, організованим Росією не лише на польській території. Деякі акти саботажу або підготовки до диверсій мали вельми драматичний характер. Не вдаватимуся в подробиці, але можу підтвердити обґрунтованість цих побоювань, що Росія також планувала акти повітряного терору не тільки проти Польщі, а і проти авіакомпаній у всьому світі, - заявив Туск.

Туск запевнив президента України Володимира Зеленського працювати над прискоренням процесу вступу Києва до ЄС.

...Ми говорили про цей шлях до Європейського Союзу. Є дві речі, які я хотів би чітко підкреслити. Польське головування надасть змогу вийти з глухого кута, який був очевидний в останні місяці. Ми працюватимемо разом з Україною і нашими європейськими партнерами, до того ж беззастережно, щоб максимально прискорити процес вступу до ЄС, - заявив Туск.

Польща піднімала в небо військову авіацію через ракетну атаку рф по Україні.

Джерело: president

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин