ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Зміни до законів щодо посилення гарантій діяльності ЗМІ не обмежують користувачів у критиці

Політика 18:42 - 15 січня 2025

Про це повідомив Ярослав Юрчишин

Законопроєкт №11321 не створює нових зобов'язань для медіа щодо видалення коментарів, говорять в ІМІ

Законопроєкт №11321 не створює нових зобов'язань для медіа щодо видалення коментарів, говорять в ІМІ

Закон про внесення змін до законів щодо посилення деяких гарантій діяльності медіа, журналістів і громадян на доступ до інформації (№11321) не обмежує користувачів у критиці, зазначає голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин (фракція "Голос").

Деталі

...Ініціатива №11321 жодним чином не обмежує користувачів у будь-якій критиці. Низка ЗМІ некоректно подали інформацію, стверджуючи, що медіа тепер зобов'язані в межах трьох днів видалити негативні коментарі про держслужбовців. Це не так. Ніхто не обмежує людей у свободі слова. Ба більше, в законопроєкті взагалі немає жодного слова про "критичні" або "негативні" коментарі, - сказав Юрчишин.

За його словами, ухвалений закон посилює ЗМІ.

...Щодо видалення коментарів і трьох днів - поясню на прикладі. Уявімо, що ви - редакція якогось медіа і оприлюднили новину про якогось посадовця. У коментарі прийшов користувач і написав неправдиву інформацію про цього посадовця, яка шкодить його діловій репутації. Тоді посадовець звертається до суду, просить редакцію видалити коментар, а також відшкодувати йому репутаційну шкоду на певну суму. До ухвалення законопроєкту редакція жодним чином не захищена і буде змушена йти до суду та відстоювати свої права там, а можливо, й виплачувати компенсацію.

Юрчишин наголосив, що саме тому до чинної норми додано уточнення, що в разі відкриття судового провадження щодо спростування недостовірної інформації (коли питання стосується не тексту від редакції, а коментаря якогось користувача), редакція має вибір, що їй робити далі.

...Вона може: видалити коментар протягом трьох днів із дня отримання претензії і не нестиме жодної відповідальності; залишити коментар і пояснювати в суді, що редакція не знайшла в коментарі недостовірної інформації, - пояснив голова комітету.

За його словами, ця норма прописана насамперед для посилення медіа та зменшення судової тяганини для ЗМІ.

...Тут немає жодного наступу на свободу слова чи примусу видаляти негативні коментарі про держслужбовців, про що написала низка ЗМІ, - наголосив Юрчишин.

  • Законопроєкт №11321, який визначає триденний термін для видалення коментарів, що містять недостовірну інформацію та сумнівний інформаційний контент, із моменту отримання постанови суду про відкриття провадження не запроваджує цензури або заборони, роз'яснює Інститут масової інформації в середу.

...Законопроєкт додає, що триденний термін для видалення коментарів, протягом якого медіа звільняється від відповідальності і який визначений у законі України "Про медіа", починається не тільки після отримання скарги чи припису від Нацради. Тепер цей термін також може починатися з моменту отримання ухвали суду про відкриття провадження... Ця стаття та законопроєкт не вводять цензуру чи заборони, вони деталізують виняток з уже наявного обов’язку фільтрувати та модерувати контент медіа, до якого, по суті, належать і коментарі читачів, щоб не допустити порушень закону чи образ честі й гідності осіб, - повідомляють на сайті інститут в середу.

Як зазначають в ІМІ, у 2023 р. набув чинності закон України "Про медіа", який дав онлайнмедіа три робочі дні на обмеження доступу до контенту, що містить недостовірну та сумнівну інформацію, після отримання скарги або припису від Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.

Наголошується, що йдеться про загальні заборони для медіа на недостовірну інформацію та сумнівний інформаційний контент: заклики до тероризму, жорстокого поводження з тваринами, дискримінації, утисків, вживання наркотиків тощо.

...Щодо недостовірної інформації: справді важливо, щоб ця інформація не ображала честь і гідність конкретної особи. Йдеться насамперед про ризик судового позову, а не санкції Нацради, - зазначили в інституті.

Зазначається, що позов може надійти не лише від чиновника, а від будь-кого, кого згадано в коментарях у негативному контексті.

Як повідомлялося, Верховна Рада ухвалила закон №11321 у вівторок.

  • В ЦІЛОМУ: 11321 — проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо посилення деяких гарантій діяльності медіа, журналістів та громадян на доступ до інформації.
https://itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/44362

ВР ухвалила закон про направлення підрозділів ЗСУ до інших держав.

Джерело: yar_yurchyshyn

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин