ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Експерт розповів, як зміниться політика Білорусі після "виборів" Лукашенка

Політика 15:47 - 29 січня 2025

Направду, Лукашенко чудово усвідомлює, що ці вибори ніхто не визнає, – каже експерт

Експерт розповів, як зміниться політика Білорусі після "виборів" Лукашенка

Експерт розповів, як зміниться політика Білорусі після "виборів" Лукашенка/Фото: Getty Images

26 січня у Білорусі відбулися так звані президентські вибори. Чинний очільник держави, диктатор Лукашенко, знову залишився на посаді на новий термін. За нього нібито віддали голоси 87% виборців.

Meta.ua звернулася до політичного експерта Олексія Буряченка із проханням пояснити, як зміниться політика диктатора Лукашенка по відношенню до західного світу і чи існує ймовірність, що цей президентський термін може стати останнім.

Далі – пряма мова експерта

Якщо коротко, то він продовжить свою поточну багатовекторну політику. Для цього ж йому і потрібні ці “вибори”, щоб продовжити свою псевдолегітимність. Направду, Лукашенко чудово усвідомлює, що ці вибори ніхто не визнає. Він чудово розуміє, що це може потягнути за собою введення персональних санкцій. Але водночас, він розуміє, як працює сьогоднішня світова політика. Я думаю, що він розраховує на те, що при майбутніх перемовних та діалогових процесах так чи інакше перелегітимізований Лукашенко буде кращим варіантом, аніж недолегітимізований. Проведення виборів може дати йому більше користі, аніж непроведення. Як пишуть деякі експерти з України, Лукашенко збирався до останнього дня бути президентом Білорусі і померти в цьому статусі. Я все ж не думаю, що це так, бо у цьому терміні, на який він заходить, а це вже сьомий термін, він зосередиться на питанні власної безпеки. І якраз на фоні тих тектонічних змін, які відбуваються у світовій політиці, він чудово розуміє, що потрібно розкласти яйця до різних кошиків. Або, в його випадку, бараболини.

Ми знаємо, що між Білоруссю та Китаєм є дуже високий рівень співробітництва і навіть укладено чимало міждержавних угод. До речі, їх більше, ніж між Китаєм та рф. Тому, що раніше цей шовковий шлях мав йти через рф і саме Білорусь мала бути точкою входу для китайських товарів. Там готувалися серйозні інвест-проєкти, логістичні хаби і так далі. Зрозуміло, що після російської агресії все це помножилося на нуль, але рівень співпраці та діалогу з Китаєм у Лукашенка залишився на досить високому рівні.

До речі, недаремно, що син Лукашенка навчається саме у Пекіні, а не у Вашингтоні чи Парижі. Це також певний політичний сигнал. А враховуючи, що зараз на фоні певного політичного неспокою, який транслює Трамп, Європа почала зближуватися із Китаєм, Єврокомісія оголосила 2025 рік роком взаємовідносин Європи та Китаю.

До чого я веду: через поновлення взаємовідносин з Китаєм, Лукашенко може розраховувати на певний захист, тому що росія повністю зараз залежна від Китаю. А з іншої сторони, Лукашенко може виходити на якісь сепаратні перемовини із західними лідерами, маючи китайську підтримку за спиною. Цього я точно не виключаю.

У цьому контексті пригадуються слова Урсулу фон дер Ляєн, коли вона йшла на новий термін керівництва у Єврокомісії. Тоді вона згадала про Білорусь. І це було точно не випадково, тому що Європа все ж таки залишає відкритими двері для Білорусі, щоб вона мала можливість відірватися від московського впливу. Я глибоко переконаний, що Лукашенко такий варіант сприймає як абсолютно реальний. Зараз багато хто говорить про насуваючу кризу на рф, і серйозні негативні економічні процеси відбуваються, про це говорить і фінансова еліта рф. Як наслідок цього, може настати політична криза. І тоді Лукашенко може намагатися використати цю кризу, аби відрізатися від рф.

А може й ні, ми маємо розуміти, що якщо Лукашенку буде вигідно, він буде намагатися лишати статус-кво. І якщо політична криза у росії затягнеться, він буде й далі балансувати і робити те, що й робив. Тому політика багатовекторності Лукашенка мало того, що продовжиться, вона вийде на інший рівень. Лукашенку потрібно зберегтися і залишити можливість відходу від влади, щоб його не переслідували, як підсанкційного лідера, або як він себе називає “останнього диктатора Європи” в разі серйозних проблем.

Я не виключаю, що у разі певних домовленостей із Заходом, в тому числі, і через призму відносин з Китаєм, він буде готовий оголосити дострокові вибори і навіть під час цієї каденції відійти від влади у Білорусі.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин