ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Зеленський: Україна не буде визнавати перемовини у Саудівській Аравії

Політика 14:03 - 17 лютого 2025

Україна дуже сильно просунулась в питанні іноземного контингенту на своїй території

Президент про угоду з США щодо корисних копалин: в цьому документі має бути щось про гарантії безпеки

Президент про угоду з США щодо корисних копалин: в цьому документі має бути щось про гарантії безпеки

Президент України Володимир Зеленський відзначає прискорення низки процесів після 61-ї Мюнхенської безпекової конференції, щодо не вистачало країнам Європейського союзу.

Деталі

...Мені всі сказали, що те, що відбулося зараз в Мюнхені, пришвидшило абсолютно все. І та швидка Америка, яка дуже швидка… швидка всюди. І мені здається, не вистачало швидкості Європі, - сказав Зеленський під час відеоспілкування з журналістами у понеділок за результатами візиту до ОАЕ.

...І зараз Європа вже сьогодні збирається, сьогодні вона збирається в Парижі, багато лідерів, лідерів Європи, лідерів Європейського Союзу збираються головні гравці. Обов'язково буде звіт того, що вони пропонують, як вони це бачать. Тобто все пришвидшилось дуже сильно, - додав голова держави.

При цьому президент відзначив, що Мюнхенська конференція змінила і "сигнали України": "Я вважаю, що Україна це зробила, це була головна моя місія, і я вважаю, що ми цю місію виконали".

  • Україна не братиме участі у перемовинах у Саудівській Аравії і не буде визнавати будь-які домовленості про Україну без участі України.

...Україна не братиме (участі – ред.). Україна про це нічого не знала. А Україна розцінює будь-які переговори про Україну без України (такими - ред.), які не мають результату. І ми не можемо визнавати будь-які речі або будь-які домовленості про нас без нас. І ми не будемо такі домовленості визнавати, - сказав Зеленський, коментуючи питання щодо перемовин у Саудівській Аравії між представниками РФ та США.

Президент вважає, що у цих перемовинах є двосторонній трек, " і вони мають на це право, якщо в них є двосторонні питання". Зеленський додав, що про це говорили і раніше, однак лише тепер "стали публічно говорити".

За словам президента, його офіційний візит до Саудівської Аравії, який відбудеться завтра "не має ніякого зв'язку з тими речами, які відбуваються в Саудівській Аравії на рівні представників Сполучених Штатів і Росії".

Голова Української держави, додав, що запитає щодо у переговорів у спадкового принца, прем'єра-міністра Саудівської Аравії Мухаммеда ібн Салмана.

Також президент повідомив, що під час свого візиту поставить питання про зниження цін на нафту і вважає, що це може зробити президент США Дональд Трамп.

...Я не знаю, кому може вдатись знизити ціни. Вважаю, що найбільший ресурс є до цього саме у президента Трампа, що він найсильніший в цьому напрямку в енергетиці і має в руках це. І я думаю, що якщо він поставив ціль, він зможе, - додав Зеленський.

  • Спецпредставник Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог має приїхати з візитом до України 20 лютого.

...Ми чекаємо Келлога. У нас була така домовленість, що він приїде до нас 20 числа, буде дві доби і може буде більше, я хочу поїхати з ним на фронт і він поїде зі мною на фронт, я думаю, що він не відмовить", - сказав Зеленський.

Президент наголосив, що хоче, щоб Келлог вивчив усі питання, поспілкувався з військовими.

...Я знаю, що до Сирського він поїде, до деяких може командирів бригад зі мною з'їздимо, а потім окремо поспілкуємось з міністерством оборони, може з розвідкою, - повідомив Зеленський.

За його словами, важливо, щоб Келлог привіз у Білий Дім розуміння щодо гарантій безпек, потрібних Україні.

...Я думаю, що після його повернення у США, ми будемо розуміти, коли буде зустріч у мене з президентом Трампом, - зауважив президент.

Структура потенційних Збройних сил Європи повинна базуватися на тому, що в ній є найбільша армія України, і у цій структурі мають бути сильні армії, здатні захищати Європу.

...Я розумію, поки що не всім зрозуміло щодо структури, але над цим треба працювати. Структура повинна базуватись на тому, що є найбільша армія, і ця армія в Україні. І Європа повинна знайти можливість створити таку структуру з назвою Збройні сили Європи або по-іншому, але головне, щоб там були присутні сильні армії Європи, які би захищали всю Європу, - сказав Зеленський.

Водночас, президент заявив, що ніхто не виключає НАТО, адже це найважливіший безпековий союз.

Окрім того, Зеленський зауважив загрозу у тому, якщо США буде відходити від близького союзництва з Європою, оскільки цим може скористатися Росія.

...У будь-якому випадку Європа вже знає, що вона повинна стати сильнішою, їй потрібно змінюватися, їй потрібно зростати в захисті, в зброї, в штучному інтелекті, в безпеці харчової продукції, агро, а також енергетиці, - додав президент.

  • Об'єднаний контингент європейських країн на території України може стати першим кроком для створення об'єднаних Збройних сил Європи, яка буде воювати з РФ в разі її повторної агресії.

...Я вважаю, що ми дуже сильно просунулися в питанні контингенту, - сказав Зеленський.

При цьому від відзначив, що є країни-скептики з цього питання, і, на його думку, вони залишаться на своїх позиціях.

...Але я бачу, що питання контингенту, питання європейської армії в цілому може мати такий перший крок. Те, що я сказав про Збройні сили Європи, перший крок – це коли є українська армія і є Збройні сили Європи на території України. Я вважаю, що це перша платформа для майбутнього створення такої сили - Збройних сил Європи, такої армії, яка в небі, на воді, на суші, дронами в штучному інтелекті тощо буде спроможна наносити відповідь у разі наступу неспровокованої війни Росії, - сказав Зеленський.

Президент додав, що на сьогодні з цього питання формування контингенту "є живий майданчик - не паперові домовленості, не розмови, хто чому заважає, який альянс якому, не розмови, що в цьому недалекоглядність або щось, а конкретне".

...Ми можемо створити платформу з сильних країн, тільки тих, хто хоче. Це дуже важливо. Не тих, кого ми примушуємо, а тих, хто хоче. Ви ж це прекрасно знаєте – воїн, якого примусили, або воїн, який прийшов сам - це абсолютно різна армія. І я дуже хочу, щоб ми до цього стали саме так. Ми хочемо гарантій безпеки не на папері, а на землі, на воді, в небі, ППО, літаки, кораблі, - сказав голова держави.

Він згадав ініціативу президента Франції Емманюеля Макрона, яку він з ним почав далі розвивати, підтримку ініціативи країнами північної Європі, Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії: "Я вважаю, що для цього початку це нормально".

При цьому від відзначив, що "контингент це не обов'язково значить, що військові з усіх країн" там мають бути присутні.

...Ні - наприклад, ППО, Петріоти, які можуть дати сьогодні тільки Сполучені Штати Америки, це не наступ, але це захист, який не менш важливий. Для нас це гарантія безпеки? Так. Тобто питання з системами. Чи готові нам дати ті системи, 10-20 систем, - сказав голова державі.

  • Спецпредставник Європи з питань України має бути, необхідно визначитися, хто ним може бути.

...Повинен бути представник Європи. І я вважаю, що це правильно. Не знаю, як в кінці кінців буде, але Європа точно буде почута. Формат того, що пропонує Європа, або як вона підтримує Україну, в якому форматі, і які гарантії безпеки готова дати Європа, все це точно буде на столі, обов'язково. А хто це буде, поки що не знаю", - сказав Зеленський.

Президент нагадав, що Європа обов'язково має бути за столом потенційних перемовин, і представляти її має людина, яку поважає Європа.

За словами Зеленського, він не думає, що "це довго" обрання спецпредставника Європи.

...Але ми не можемо це зробити без США. І тому я повинен спочатку із США зрозуміти, до якого формату ми прийдемо під час дипломатії з "руськими". І тоді оберемо представника Європи, - пояснив він.

Президент України Володимир Зеленський підтримує укладання угоди з США щодо інвестицій у видобуток корисних копалин, але відзначає, що документ має містити пункти про гарантії безпеки Україні.

...Питання в Сполучених Штатів. Тому я і хотів, щоб в цьому документі було щось окреслене щодо гарантії безпеки. А так ми з задоволенням, щоб Америка інвестувала. Але питання юридичне. Питання ж не в тому, що просто забрати ресурс - тобто питання в тому, що ти інвестуєш, щоб без цього ресурсу щось було. Ми не країна сировини. І мені здається, що цей момент, що ми не країна сировини, він повинен чітко бути відображений в документі, - сказав Зеленський.

Голова держави відзначив, що у цій угоді немає "нічого нового", і відповідні домовленості були між різними країнами у різний час.

...Питання не в тому, що Україна може дати питання, а що Україна може отримати. Тобто, це ж дуже важливо для нас. Ми дійсно дуже зацікавлені в тому, щоб підписати угоду зі США, як першу. І я вже це говорив, і говорили і американські партнери. У нас є пропозиції від Європи, але всі європейці, вони знають, що США найбільший був і є стратегічний партнер, тому ми відкриті для цього, - сказав президент.

За його словами, він говорив президенту США Дональду Трампу, що Україна хоче підписати угоду, "але коли ми перейшли до деталей - поки що там немає гарантій безпеки".

...Гарантії безпеки повинні бути окреслені хоча б якось в цьому меморандумі. Безумовно ми розуміємо, що це поки що меморандум, а далі буде глибший документ з деталями. Але ми говорили, наприклад, з віце-президентом Джуді Венсом, і він погодився, і я, що краще розробити більш детальний план, договір, швидко це зробити, і краще підписувати те, що буде дійсно мати результат, а не просто про наміри. Тому що війна йде, і для нас гарантії безпеки важливі, - сказав Зеленський.

...В цьому запиті повинні бути в папері і відповідь для України: що конкретно дають Сполучені Штати Америки в гарантію безпеки. І для мене це дуже важливо. Більшість деталей можуть змінюватися з часу, але якісь фундаментальні речі повинні бути, - додав він.

За його словами, гарантії можуть включати зброю, економічні гарантії, фундаментальні політичні гарантії.

...Якщо ми говоримо про економіку, так, членство Європейського Союзу обов'язкове і для нас це є економічними гарантіями також. Тому що це ж великий ринок, на який Україна претендує, хоче бути рівноправним партнером. Також гарантії безпеки входить розуміння цих інвестицій від США. Безумовно, я позитивно до цього ставлюсь, до інвестицій. Безумовно, це підніме нашу економіку, але треба розуміти деталі. Ми не маємо гарантій безпеки щодо нашої армії, - сказав Зеленський.

  • Володимир Зеленський не виключив участь КНР у мирних перемовинах, але відзначив, що за столом перемовин мають бути лише ті, хто може взяти на себе відповідальність гарантій безпеки, допомоги, а також зупинення агресії РФ.

Голова держави отримав запитання, чи готовий він розглядати Китай за столом мирних переговорів.

...Щодо Китаю. Дивіться, ми ж завжди говорили, що ми готові мати присутність серйозних гравців. Але за столом перемовин в цей момент будуть ті, хто готові взяти на себе відповідальність як гарантій безпеки, так і допомоги, так і зупинення Путіна, так і інвестування в відновлення України, - відповів Зеленський.

При цьому він відзначив, що китайська сторона почала проявляти зацікавленість у тиску на Володимира Путіна, щоб закінчити війну. ...Зустріч була у Сибіги і Ван І (міністри закордонних справ України та КНР – ред.). Зустріч була важлива. Там він зустрічався разом з головою мого офісу Андрієм Єрмаком. Важливо нам говорити з очільниками Китаю, сприяти тиску на Путіна, щоб він закінчив війну. Ми бачимо, мені здається, вперше зацікавленість Китаю, - сказав голова держави.

Він висловив думку, що це переважно "завдяки тому, що зараз пришвидшуються всі процеси".

...Ми не можемо бути проти того, коли країни, особливо країни Глобального Півдня, зацікавлені в тому, щоб допомагати Україні і тиснути на Росію закінчити війну. Тому я вважаю, що це важлива зустріч. За цією зустріччю може бути продовжений діалог на іншому рівні, - сказав Зеленський.

Відправка в Україну миротворців: що задумали Штати?

Джерело: ОПУ

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин