RU UA
1

Закрите небо над Україною: чому для нас це так потрібно, і чому НАТО відмовляється це зробити

Політика 18:01 - 08 березня 2022

Закрите небо над Україною – це одне з головних прохань української влади до західних партнерів після вторгнення Російської Федерації

Закрите небо над Україною: чому це так важливо, і чому НАТО відмовляється в цьому допомогти

Чому НАТО не може забезпечити безполітну зону над Україною/Фото: Hristo Rusev/Getty Images

24 лютого Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Влада РФ заявляє, що атакує лише військові об'єкти в Україні, але насправді нещадно обстрілює мирні міста. Чернігів, Харків, Київ, Суми, Херсон, Маріуполь та ще низка українських міст розбомблені.

Для атак на мирних жителів окупанти переважно використовують авіацію, оскільки на суші несуть величезні втрати у зіткненнях із ЗСУ. Від авіаударів та рекетних обстрілів гинуть сотні мирних українців, а тисячі отримують поранення.

Через це майже з самого початку російського вторгнення українська влада вимагає у західних партнерів, зокрема у НАТО, встановити безпольотну зону над територією України, щоб врятувати мирних жителів від бомбардувань. Детально розповідаємо, чому закриття неба так необхідне Україні, і чому західні партнери відмовляються це зробити.

Кого чи чого боїться НАТО

Чому НАТО не закриває небо над Україною/Фото: Dan Kitwood/Getty Images

Північноатлантичний альянс відмовляється закрити небо над Україною не через те, що не хоче допомогти державі чи боїться Володимира Путіна і зіткнення РФ. Захід насправді боїться ядерної зброї, яка є в наявності у Росії, а точніше ядерної війни. Для створення безпольотної зони над Україною доведеться збивати російські літаки, а це означає прямий збройний конфлікт між НАТО та РФ.

Між експертами точаться суперечки про ймовірність використання Росією ядерних ракет, у разі закриття неба над Україною, але навіть найменший шанс цього є ризиком глобальної катастрофи, якої Захід не може допустити.

Сенатор американського штату Флорида Марко Рубіо так висловився про закриття неба над Україною:

Це означає початок Третьої світової війни. Люди повинні розуміти, що означає безполітна зона. Це не якесь правило, якому ви підкоряєтеся. Це готовність збивати літаки Російської Федерації.

Сенатор від штату Коннектикут Крістофер Мерфі зробив схожу заяву:

Я не думаю, що в наших інтересах і в інтересах Європи, щоб Сполучені Штати та Росія – дві найбільші у світі та найбільш оснащені ядерні держави – воювали безпосередньо одна проти одної.

Чи закривало НАТО небо над країнами раніше

Встановлення безпольотної зони над певною територією не є рідкісним явищем. Зазвичай це роблять у небі над урядовими будинками або громадськими місцями з міркувань безпеки. Таку зону, наприклад, встановлювали у небі під час проведення Олімпіади у Лондоні.

Безпольотні зони встановлювались і над цілими країнами з метою обмеження застосування авіації. Так було в Іраку, коли диктатор Саддам Хусейн придушував повстання, розстрілюючи людей із вертольотів. Також НАТО з ухвалення Організації Об'єднаних Націй застосовувала закрите небо в Боснії та Герцеговині з 1993 по 1995 рік під час конфлікту на Балканах. Таке рішення було прийнято й у 2011 році у небі над Лівією.

Якщо небо над Україною не закриють, то все пропало?

Чому НАТО не закриває небо над Україною/Фото: Getty Images

Український політолог Олег Саакян зазначає, що відмова від закриття неба над Україною була передбачуваною і українська влада розуміла побоювання НАТО. Експерт зазначив:

У нас реально існує дефіцит у питаннях повітряної безпеки. І нам потрібно його компенсувати. Прохання про закриття неба над нашою країною є мобілізуючим фактором для європейців та західного суспільства щодо підтримки України. Але тут, як у будь-якому прицільному пострілі, треба мітити трохи вище, щоб потрапити точно в ціль. Для нас хорошим результатом було б отримання військової авіації - літаків і висотних систем ППО. У випадку, коли ми говоримо про закриття неба, це дозволяє нам поставити питання оснащення України військовою авіацією на порядок денний. Якщо не закриваєте небо, то давайте щось рівнозначне натомість.

Володимир Зеленський під час спілкування з американськими сенаторами закликав надати Україні літаки та безпілотники, якщо Альянс відмовляється закривати небо над Україною. Держава очікує поставок засобів ППО та авіації від західних партнерів, але Володимир Путін тисне на них, зокрема заявами, що Росія буде розцінювати використання іноземних аеродромів українськими пілотами, як участь інших держав у збройному конфлікті.

Відмова Польщі, Болгарії та Словаччини надати Україні літаки

Багатьох обурила відмова Польського, Словацького та Болгарського урядів надати Україні літаки для захисту її неба. Саме у цих країнах у наявності є літаки, з якими українські пілоти добре знайомі та якими вміють вправно керувати.

Більшість пов'язують відмову про надання такої допомоги із небажанням "гнівити Росію", але американські сенатори вважають, що ці країни можуть змінити своє рішення, якщо буде затверджено фінансування на відшкодування витрат, пов'язаних із виділенням Україні літаків та засобів ППО.

Раніше ми повідомляли, що президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову із виконавчим директором Міжнародного валютного фонду Кристаліною Георгієвою.

Джерело: Informator

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин