ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Влада Норвегії не хоче дозволити Путіну встановити умови, які будуть нагадувати Ялту

Політика 14:50 - 26 березня 2025

"Не повинно бути жодних компромісів щодо суверенітету України, вступу в альянси чи розміру її армії"

Глава МЗС Норвегії про домовленості з РФ щодо миру в Україні: Важливо домовитися про текст дрібним шрифтом, перш ніж йти святкувати. Сибіга: Москва буде займатися обманом, а не переговорами, допоки не відчуватиме справжню силу

Глава МЗС Норвегії про домовленості з РФ щодо миру в Україні: Важливо домовитися про текст дрібним шрифтом, перш ніж йти святкувати. Сибіга: Москва буде займатися обманом, а не переговорами, допоки не відчуватиме справжню силу

Міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде, що перебуває з візитом у Києві, наголосив на важливості участі європейських країн та України у перемовному процесі щодо миру, аби не відбулося "нової Ялти".

Деталі

"Ми багато думаємо про досвід того, що трапилося в Ялті, Крим, що є українським. 85 років тому великі держави того часу зустрілися фактично лише для того, щоб домовитися про те, як буде завершена Друга світова війна. Але результатом став дуже довгий поділ Європи, і ми не хочемо бачити нову Ялту в цьому сенсі. Це дійсно європейське питання, не тільки українське", — сказав він на пресконференції з українським колегою Андрієм Сибігою та міністеркою з праці та інтеграції Норвегії Тоньє Бренною в Києві.

Ейде наголосив, що "ми не хочемо дозволити Путіну встановити умови, які будуть нагадувати Ялту" (домовленості лідерів США, БРИТАНІЇ і СРСР у 1945 р. – ред.).

"Часи, коли великі держави вирішували майбутнє європейських країн без їхньої присутності, минули. Бо це призводить лише до нових війн", - підкреслив він.

  • Норвегія непохитна у підтримці українців та повністю згодна з "червоними лініями", які визначила Україна.

"Ми на боці України. Ми підтримуємо Україну на всіх етапах. Ми погоджуємося з червоними лініями, які визначила Україна. Не повинно бути жодних компромісів щодо суверенітету України або її здатності приймати власні рішення як щодо розміру її збройних сил, так і щодо її майбутніх альянсів або членства в політичних клубах", - сказав він.

За словами Ейде, це позиції, які Норвегія "дуже рішуче підтримує" і також залучає інших до їх підтримки.

"Незважаючи на те, що все ще триває жорстока війна, незважаючи на те, що попереду ще довгий шлях, я бачу такий рівень європейської єдності, якого я майже ніколи не відчував", - зазначив міністр.

За словами, Ейде, "немає більш важливого питання на порядку денному європейської безпеки, ніж Україна і те, як ми можемо зробити так, щоб Україна перемогла у війні". Він запевнив, що норвезька відданість підтримці Україні є непохитною, і такою ж і буде в довгостроковій перспективі.

  • Міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде застеріг від "наївності" у контексті домовленостей із РФ щодо миру в Україні.

"Ми не повинні бути наївними. Норвегія є сусідом Росії. Ми знаємо їх досить добре. Ми знаємо, як вони ведуть переговори, і неймовірно важливо домовитися про текст дрібним шрифтом і деталі, перш ніж хтось піде святкувати домовленості. Я думаю, що вчора в Ер-Ріяді це було продемонстровано дуже чітко: те, що здавалося домовленістю, не було такою вже й домовленістю, тому що потім з Москви з'явилися нові вимоги", - сказав він.

Ейде водночас вітає факт того, що розмови про мир ведуться, але закликав бути "надзвичайно реалістичними" і підходити до цього питання стратегічно.

"Мені не потрібно давати цю пораду Україні, тому що Україна знає. Але ми дуже раді поділитися цим розумінням з іншими людьми, які беруть участь у цих переговорах, виходячи з нашого досвіду мирних переговорів загалом і як сусіди Росії зокрема", - наголосив він.

  • У Норвегії десь 30% громадян України, що рятуються від російської агресії, працевлаштовані, заявила міністерка з праці та інтеграції Норвегії Тоньє Бренна.

"Майже 90 тисяч українців приїхали до Норвегії. Вони проживають в різних місцях в країні, деякі у великих містах, деякі у дуже маленьких. Десь 30% працевлаштовані, але майже всі дорослі відвідують те, що ми називаємо "ознайомча програма", яка дозволяє дізнатися про Норвегію, культурні речі, щоб жити в Норвегії і бути підготовленим до роботи. Залученість до програми дуже велика", — сказала міністерка з праці та інтеграції Норвегії Тоньє Бренна.

Міністерка наголосила, що багато українців вивчають норвезьку, відвідують класи для вивчення мови.

  • Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що не може бути жодного послаблення тиску на РФ, допоки триває російська агресія.

"Ми окремо торкнулися теми посилення санкцій проти РФ. Поділяємо позицію, що тиск на агресора має зберігатися та збільшуватися. Москва буде займатися обманом, а не переговорами, допоки не відчуватиме справжню силу: дипломатичну, військову, санкційну. Не може бути жодного послаблення тиску, допоки триває російська агресія", - сказав він.

Сибіга наголосив, що Росія є екзистенційною для Європи, і "наша спільна мета - захист від цієї загрози".

Український міністр проінформував норвезьких колег щодо кроків України на шляху до справедливого миру, про результати зустрічі у Саудівській Аравії.

"Україна довела, що не є перешкодою для миру. Тепер РФ має показати конкретними діями, а не маніпуляціями реальне бажання завершити війну. В іншому разі потрібно буде посилювати тиск на Москву", - заявив Сибіга.

"Технічна зустріч": в МЗС розкрили деталі майбутньої зустрічі із США у Саудівській Аравії.

Джерело: youtu.be

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин