Бюджетний кодекс оновлено: як Україна ділитиметься доходами від нових угод на копалини
Рада схвалила зміни до Бюджетного кодексу щодо копалин

Нові правила розподілу коштів від видобутку копалин: подробиці законопроєкту №13256/Фото: Ярослав Железняк
Верховна Рада України підтримала за основу законопроєкт №13256 про зміни в Бюджетному кодексі, які стосуються угоди щодо копалин. У першому читанні "за" проголосували 286 нардепів (зі скороченням строком подання правок).
Деталі
Бюджетний комітет підтримав урядовий законопроєкт про зміни в Бюджетний кодекс для запуску угоди по копалинах. Єдиний, хто утримався — нардеп Олексій Гончаренко.
Нардеп Ярослав Железняк пояснив, що внесок України складатиметься з половини коштів, які отримані після набуття чинності Угодою від:
- ренти на видобування корисних копалин (нафта, газ, газовий конденсат та усе, що зазначено в Додатку А до Угоди) з нових ліцензій;
- видачі нових спецдозволів на користування надрами;
- реалізації державної частини продукції по нових угодам про розподіл продукції.
Ці гроші будуть зараховуватись в спеціальний фонд державного бюджету і за рішенням головного розпорядника (імовірно Мінекономіки) перераховуватимуться до Фонду відбудови. Друге читання, буде напочатку червня.
Нардеп наголосив, що якби така угода працювала б 5 років вже з 2019 року то це б принесло десь $71 млн.
Нардеп Гончаренко повідомив, що Комітет з питань бюджету розглядав два законопроєкти, де говориться про зміни в Бюджетному кодексі, щоб угода по копалинах запрацювала (№ 13256 і № 13256-1). Перший законопроєкт – урядовий. Другий – альтернативний, який подала фракція "Європейська солідарність".
Обидва проєкти вносять зміни до Бюджетного кодексу, потрібні для виконання ратифікованої 8 травня угоди між урядами України та США про створення американсько-українського інвестиційного фонду відбудови. Ключова вимога Угоди – спрямовувати 50 % "узгодженого з Україною доходу" від використання визначених природних ресурсів у спеціальний фонд держбюджету, звідки кошти перераховуються у Фонд.
Що пропонує урядовий законопроєкт №13256:
- 50 % рентної плати, плати за спецдозволи та державної частки продукції з видобутку 70+ стратегічних корисних копалин, а також нафти й газу, переказуються із загального та місцевих бюджетів до спеціального фонду держбюджету;
- Усі ці кошти йдуть на сплату внеску України до Фонду;
- Визначає, що закон набуде чинності одночасно з набранням чинності Угодою про обмежене партнерство, яку ще не оприлюднено.
Що пропонує альтернативний законопроєкт № 13256-1:
- Він копіює норми про 50% надходжень у Фонд, але другу половину рентної плати (та, що лишилась би у загальному фонді держави й у регіонів) також переносить до спецфонду держбюджету й спрямовує її на оборону (ЗСУ);
- Тобто надходження від ренти діляться між Фондом відбудови і ЗСУ, а не між Фондом та загальним/місцевими бюджетами.
Мінфін підтримав урядовий законопроєкт. Проте комітет зазначив, що окремі положення законопроєктів № 13256 і № 13256-1 потребують внесення техніко-юридичних і редакційних уточнень, зокрема для узгодження між собою і з нормами Кодексу та приведення до вимог нормопроектувальної техніки.
Вчора президент Володимир Зеленський підписав закон про ратифікацію угоди між урядами України та США щодо рідкісноземельних металів. Про це свідчить картка законопроєкту №0309 на сайті Верховної Ради.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!