RU UA
1

Атака на заводи Ірану 29 січня: хто стоїть за ними і як це вплине на війну в Україні

Політика 17:37 - 30 січня 2023

Іранська сторона, як не дивно, висунула найцікавішу версію

Що відомо про атаку на заводи Ірану 29 січня\Фото: Getty images

Що відомо про атаку на заводи Ірану 29 січня\Фото: Getty images

29 січня військові об'єкти Ірану були атаковані безпілотниками. На даний момент є багато версій про те, хто це міг зробити і як вплине ситуація на війну в Україні. Найцікавіші версії пропонуємо у нашій статті.

Що трапилося?

Опівночі у Тегерані, а також кількох провінціях пролунали потужні вибухи. Мешканці столиці почули стрілянину та помітили бойову авіацію. Згодом стало відомо, що низка підприємств Ірану зазнала атак безпілотників.

За даними CNN, окрім Тегерана, безпілотники атакували військовий завод у центральному місті Ірану Ісфахан. Вночі атаку підтвердив заступник начальника служби безпеки міста Джан-Несарі.

Державна агенція IRNA зазначає, що атака була на комплекси Міністерства оборони, але вона зазнала невдачі. За версією ЗМІ, безпілотники нікого не вбили, трохи пошкодили дах комплексу та були знищені.

Також вибухи пролунали у місті Хой провінції Західний Азербайджан, на нафтохімічному заводі у місті Азершехр та в Кередж, провінція Альборз. В Азершехр спалахнув завод з виробництва автомобільної хімії, і вибухнули резервуари з продукцією, а також нафтохімічний завод. Під час гасіння останнього було задіяно 25 пожежних машин.

Близько 2-ї ночі вибухи продовжилися, і була атакована авіабаза Носі в іранському місті Хамадан. Крім того, повідомляється, що атакували ще кілька військових баз Ірану. У соцмережах повідомлялося про вибухи, що сталися в Тегерані та Решті.

Величезний успіх

Ізраїльські засоби масової комунікації вже повідомили про величезні збитки іранської сторони. Jerusalem Post з посиланням на джерела в західній розвідці, зазначає, що удар по Ісфахану був дуже успішним — на території заводу сталося чотири вибухи.

Хоча Ізраїль не визнав свою відповідальність в атаці, проте більшість західних та іранських джерел приписують Моссаду настільки ж успішні напади на іранські ядерні об'єкти в Натанзі в липні 2020-го та у квітні 2021 року, ще один ядерний об'єкт у Кереджі у червні 2021 року та знищення близько 120 і більше іранських безпілотників у лютому 2022 року.

Реакція з боку Ірану, за словами журналістів, збігаються із попередніми випадками. Спочатку уряд цієї країни вдавав, що атаки не увінчалися успіхом, а потім визнали масштаби збитків, коли з'явилися супутникові фотографії.

Як це вплине на війну в Україні

За інформацією каналу Al Arabiya, метою атаки були заводи, які виготовляли балістичні ракети. Арабське видання вважає, що в атаці приймали ВПС США та ще однієї країни. Назву другої країни не назвали, проте відомо, що це не Ізраїль.

При масовому знищенні заводу балістичних ракет Ірану буде важче продавати цю зброю Росії, оскільки сама армія цієї країни відчуватиме нестачу.

Також є інформація, поки що неперевірена, що атака знищила завод з виробництва безпілотників "Шахід", продукція якого купується російським Міноборони для здійснення атак по інфраструктурі України. Однак тут слід бути обережними з висновками, адже, як стверджує видання Jerusalem Post, прямих доказів цього немає.

Ізраїль чи США?

По сообщению телеканала Al Arabiya, Израиль начал операцию по уничтожению военной промышленности Ирана. Журналисты в доказательство этого сослались на слова премьер-министра страны Биньямина Нетаньяху, сказанные 28 января.

Однако надо отметить, что лидер государства произнес данную фразу после двух террористических атак на своей территории, так что далеко не факт что это была прямая угроза соседнему государству. Вместе с тем не стоит забывать, что накануне завершились военные учения США и Израиля, отрабатывавшие возможные сценарии ответа на агрессию Ирана. Также известно, что Белый дом сосредоточен на том, чтобы разорвать военное сотрудничество Ирана и России.  

Версія Ірану

За словами уряду, атаку в Ісфахані здійснила терористична в Ірані та Іраку організація моджахедів, якій нібито допомагав у розвідці Ізраїль. Ця воєнізована структура — одна з опозиційних сил у країні, яка збирає найрадикальніші  настрої місцевих жителів.

Як відомо, жителі країни борються проти правлячого режиму аятол. Тож ця версія може бути як спробою влади Ірану виправдати жорстоке придушення опозиції, так і мати реальні підстави.

Нагадаємо, в ніч на неділю 29 січня, в Ірані пролунала низка потужних вибухів на об'єктах військової інфраструктури. Під атаки потрапили склади, авіабази та заводи з виробництва боєприпасів.

Джерело: 24 канал

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин