Зеленський: путін хоче війни, і не може сказати на перемовинах про мир
Україна ще не обговорювала з США, що ті зможуть дати для гарантій безпеки

рф порушила домовленість про взаємне припинення ударів по об'єктах енергетики під час нічного обстрілу Херсона, будемо чекати на реакцію США
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що поки не збирається їхати до США, оскільки такого питання немає на порядку денному, окрім того, умови щодо угоди про корисні копалини постійно змінюються.
Деталі
"Поки що у Вашингтон не збираюся їхати, тому що немає такого питання на порядку денному. Друге, ми маємо дуже багато цих договорів про корисні капали. І тому я хотів би до цього ставитися не теоретично, а практично: коли буде кінцева версія від США того чи іншого договору, чергового, тому що постійно змінюються умови", - сказав Зеленський під час пресконференції після зустрічі лідерів щодо підтримки України та безпеки у Європі.
За його словами, наразі команди України та США працюють над цим питанням, оскільки "Америка зараз змінює ці правила і пропонує одразу угоду повну, а повна угода потребує детального вивчення". Окрім того, такі серйозні угоди ратифікуються в парламенті, але перед цим необхідно, щоб над ними працювали юристи.
"Тобто спочатку юристи працювали над однією угодою, потім над другою, зрештою домовились про рамкову угоду", - пояснив президент.
Він зазначив, що "поки дуже рано говорити про угоду, варіант якої неодноразово змінювався".
"Але я не хотів би, щоб у США було відчуття, що Україна проти в цілому. Ми показували постійно наші позитивні сигнали, ми за співробітництво зі США, ми не хочемо давати жодних сигналів, щоб спонукати США зупиняти українську допомогу або зупиняти обмін розвідданими. Для нас важливо все це зберегти і тому ми конструктивно діємо щоденно", - наголосив Зеленський.
За столом перемовин щодо закінчення війни обов’язково має бути представлена Європа, її будуть представляти Велика Британія та Франція.
"Українська позиція дуже чітка, що за столом перемовин щодо закінчення війни повинна бути Європа. Обов'язково. Ми не розглядаємо альтернатив. Це наша чітка позиція. Європа дуже велика і вона має мати чітке представництво за цим столом перемовин. Ми всі партнери в Європі домовились, що Європу будуть представляти Франція і Британія", - сказав Зеленський.
Він наголосив, що це чітка позиція, і цей сигнал Україна хоче передати всім іншим партнерам, безумовно й США.
Європа єдина у невизнанні окупованих територій України російськими, натомість від США надходять сигнали про компроміси, в Саудівській Аравії питання щодо територій не обговорювалися.
"Дуже важливо, що вони (Європа – ред.) на нашому боці… поважаючи, територіальну цілісність і суверенітет, не визнаючи юридично жодної з територій, яку Росія окупувала, не визнаючи юридично жодної з цих територій російською. Це також дуже важливо, бо зі Сполучених Штатів Америки ми чули сигнали про, вибачите, про ті чи інші компроміси щодо територій. Ми бачили, ми чули їх в медіа. А в Саудівській Аравії про це ми не говорили", - сказав Зеленський.
Він додав, що важлива об’єднана позиція на європейському контингенті, Росія має відповісти за свої порушення міжнародного права.
Україна не хоче просто присутності ОБСЄ, оскільки це не гарантія безпеки, у них немає відповідного мандату, і росіяни їх не бояться.
"Наша позиція щодо ОБСЄ при всій повазі. А ми не хочемо просто присутності ОБСЄ. Це не є гарантіями безпеки, у них є свій функціонал, але у них немає відповідного мандату. Просто немає, як у військового контингенту. І русскіє їх не бояться", - сказав Зеленський.
Голова держави зауважив, що ОБСЄ вже були представлені на сході України після 2014 року.
"У них (ОСБЄ – ред.) не було мандату, вони навіть не могли допомогти нам з нашими хлопцями і дівчатами, які були там за ґратами на території тимчасово окупованої", - пояснив президент.
Він наголосив, що Україна говорить про гарантії безпеки, "а не просто про заморожений конфлікт, де на контактній лінії або на лінії фронту з'являються деякі люди, які забезпечують якийсь моніторинг".
Збільшується кількість пропозицій щодо можливої відправки контингенту та гарантій безпеки від лідерів різних країн.
"Є багато пропозицій від лідерів і їх стало більше. Те, що збільшуються країни, які готові хто як - хтось в небі, хтось ППО хтось реально boots on the ground (наземні війська – ред.), хтось на морі Україні давати гарантії безпеки і відправляти свій контингент. Таких країн стає більше", - сказав Зеленський.
Президент вважає, що у найближчі 7-10 днів відбудеться зустріч, яку вже анонсував президент Франції Еммануель Макрон, де буде запропонована базову стратегію щодо контингентів.
Як повідомлялося, Велика Британія та Франція зберуть команду, яка обговорить з українськими колегами їхні потреби щодо можливого контингенту, Україна "точно знає, що їй потрібно", повідомив президент Франції Еммануель Макрон.
Володимир Путін не готовий до прямих переговорів, він хоче війни, Україна готова до будь-якого формату перемовин, наголосив президент України Володимир Зеленський.
"Він (Путін – ред.) не готовий до прямих перемовин, ми не боїмося ніяких, в жодному формату перемовин я не боюсь. Ми в війні і не теоретично, а дуже практично, на жаль, і я знаю все, те, що відбувається зараз у нас, у час війни. Ми розуміємо, де у нас складнощі, що на фронті, що на кожному кілометрі, чого не вистачає…. Тому я точно знаю, що нам потрібно, чого нам не вистачає, і я готовий до будь-якого формату перемовин", - сказав Зеленський.
Він наголосив, що Путін хоче війни, і не може сказати на перемовинах про мир.
"Я не та людина, яка буде сидіти і мовчати, або ковтати всі ці його наративи. Мене не цікавлять його бали в Криму, його червона ікра тощо. Я не знаю, може він когось там в світі ще здивує, але для мене це вони динозаври", - додав Зеленський.
За словами президента, росіяни хочуть просто "нас їсти", а Україні треба захищатись і відстоювати свої права. "І тому не можна просто: слухай, давай поговоримо. Мені нема про що просто з ним (з Путіним – ред.) говорити", - сказав голова держави.
Україна ще не обговорювала з США, що ті зможуть дати для гарантій безпеки, але важливими гарантіями є, зокрема тотальний захист українського неба та повітряний флот.
"Що будуть готові дати Сполучені Штати Америки? У мене немає відповіді на це питання. Тому що ми це ще не обговорювали з ними. Для мене важливо, це я з Трампом обговорював, я йому сказав, що для нас важливі системи протиповітряної оборони. Але не одноразове якесь рішення, а постійна діюча система тотального, повністю стовідсоткового захисту українського неба", - сказав Зеленський.
Президент наголосив, що Україні потрібен повітряний захист, який складається з систем ППО "Patriot", NASAMS й інших. Окрім того, гарантією безпеки є повітряний флот, це обговорювалося з європейськими колегами, проте поки це питання не піднімалося зі Сполученими Штатами.
Президент України Володимир Зеленський вважає саміт у четвер щодо підтримки України в Парижі "мотивуючим".
"Я вважаю, що саміт був дуже мотивуючим… Я вважаю, що мій діалог з лідерами мотивує. Вважаю, що лідери всі заряджені. Вважаю, що лідери нас не кидають, а будуть підтримувати Україну. Це поганий сигнал для Путіна", - сказав Зеленський.
"Ми не збираємось здаватися, здавати свої землі, свою незалежність. Він (Путін – ред.) так просто з нами не зможе. І тому настрій у мене дуже нормальний. Ми не наодинці. Україна – сильна країна, яка дійсно хоче миру", - наголосив президент.
Тиша в Чорному морі була потрібна саме РФ, бо український гуманітарний коридор давно працював без них.
"Тиша в Чорному морі – це те, що потрібно русскім. Вони там втрачали. А у нас коридор Food Security (продовольча безпека - ред.) працює без русскіх вже давно. Але ми безумовно за закінчення вогню, припинення вогню. Тому ми готові й на енергетику, і на цивільну інфраструктуру, і на тишу в морі", - сказав Зеленський.
Якщо РФ порушує домовленості і США дієво відповідають, то всі довіряють США і президенту, але якщо обговорюють послаблення санкцій, то тут питання не про довіру.
"Якщо русскі порушують будь-які домовленості і Америка дієво відповідає на це, то всі ми довіряємо Америці і довіряємо президенту. А якщо вони (росіяни – ред.) порушують і їм за це нічого немає і нічого не роблять і немає санкцій, а навпаки люди обговорюють послаблення санкцій, то тут питання не про довіру, тут питання зовсім про інше. Що з цим всім робити далі?", - казав Зеленський.
Через російський обстріл в ніч на четвер було пошкоджено енергооб’єкти у Херсоні - Росія порушила домовленість про взаємне припинення ударів по об'єктах енергетики, потрібна реакція США у діях.
"На мою думку, якщо сьогодні було порушення, і були удари по Херсону, і було пошкоджено електрику, бо були удари і по енергетиці… і цивільні люди втратили енергетику. Я вважаю, що повинна бути реакція Сполучених Штатів в діях", - сказав Зеленський.
Він повідомив, що українська сторона підготує усі докази обстрілів Росії по українських об’єктах.
"Міністр оборони отримав від мене цей наказ, це підготується і передасться Сполученим Штатам Америки. І після цього ми очікуємо на реакцію Сполучених Штатів Америки. Так, як вони нам говорили, вони будуть на порушення реагувати", - наголосив Зеленський.
Зеленський запросив групу представників Коаліції охочих партнерів прибути до України.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!