ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Експерт пояснив, чи послабшав Китай на геополітичному рівні після повернення Трампа до Білого Дому

Політика 15:25 - 19 березня 2025

Політолог Олексій Буряченко вважає, що Китай зараз активніше звертає увагу на Європу

Експерт пояснив, чи послабшав Китай на геополітичному рівні після повернення Трампа до Білого Дому

Експерт пояснив, чи послабшав Китай на геополітичному рівні після повернення Трампа до Білого Дому/Фото: Maja Hitij/Getty Images

За два місяці на посаді президента Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп встиг шокувати світову спільноту кількома рішеннями та скандалами. Водночас головний конкурент США в боротьбі за звання світового гегемона – Китай, поки що не робить різких заяв у геополітичній площині.

Деталі

Meta.ua звернулася до політичного експерта Олексія Буряченка із проханням дати оцінку: чи став Китай слабшим на геополітичному рівні після того, як до влади у США повернувся Дональд Трамп. Далі – слова експерта.

— Розпочнімо з того, що Китай готувався до приходу Трампа. Я читаю аналітичні статті й бачу, що Китай готувався до цього ще у минулому політичному сезоні, коли починався коронавірус і виграв Байден. Китай, розуміючи, які інструменти використовує Трамп у геополітичній боротьбі, тим паче, коли у минулій каденції у Трампа були найскладніші взаємини саме у цьому двополярному протистоянні з Китаєм, вони диверсифікувалися та почали виходити на пріоритетні ринки степ-бай-степ. Спочатку це були ринки Середньої Азії, а потім і Близького Сходу. На цей момент у Китаю дуже перспективні відносини із ЄС через ту саму Туреччину. Направду, зараз Китай обрав вичікувальну позицію, бо все те, що відбувається у взаєминах США та ЄС повністю відповідає його інтересам. Адже цю вільну економічну і безпекову нішу він може зайняти.

І недарма, до речі, очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що цей рік буде роком зближення ЄС та Китаю. Усі розуміють, що “святе місце пустим не буває”. Навіть по останніх подіях в Сирії багато журналістів ставили питання: “А чому, якщо Китай та росія такі партнери та друзі, чому Китай не підтримав рф і режим Асада?”. Відповідь логічна: тому що насправді росія та Китай ніколи не були друзями та партнерами. Дуже часто їхні інтереси різняться, а Китай сприймає рф як сировинну базу. Китаю дуже цікаво залишати росію у тому ізольованому слабкому стані, в якому вона зараз знаходиться.

І тут інтереси США та Китаю, інтереси росії та Китаю не сходяться, на цьому має грати Україна, але це вже зовсім інша історія. Китай у цьому мультирегіональному світі може зайняти партнерську роль, створюючи економічний євразійський простір, який стане противагою тому простору, який зараз будує Трамп у двох Америках. Ось і відповідь на питання чи став Китай сильнішим, чи слабшим із приходом Трампа.

Він точно не став слабшим, бо навіть ті 20% мита не викликали негативної реакції з боку Пекіну. Чому не викликали? Бо за цей час вони зменшили долю прямих експортно-імпортних відносин між Китаєм та США. Вони працюють здебільшого через треті країни. Продають свої товари до США через країни Латинської Америки, або взагалі розміщують свої виробництва в самій Латинській Америці, женуть туди сировину і на місці виробляють товари. Тому дуже важко відслідкувати що постачається з Бразилії та Аргентини й що в цьому сегменті належить Китаю.

Направду, Китай напрацював певні запобіжники, довгу стратегію, розуміючи всі ризики, які він отримує із приходом Трампа. Знову ж таки, у стратегії Трампа немає доктринального протистояння двополярного світу. Ми маємо це розуміти. Трамп буде ізоляціонуватися на континенті та мати конструктивні взаємозв’язки з найбільш впливовими країнами світу.

Нещодавно ми розповідали, чи може Європа замінити США як союзник України.

Джерело: МЕТА

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин