У Норвегії металошукач знайшов рідкісну візантійську монету із зображенням Ісуса
Ця монета може навіть бути пов'язаною із князем Ярославом Мудрим
У Норвегії металошукач виявив візантійську золоту монету, яка може бути пов'язана із Ярославом Мудрим/Фото: Martine Kaspersen, Innlandet Fylkeskommune
У горах в муніципалітеті Вестре-Слідре на півдні Норвегії металошукач виявив рідкісну 1000-річну візантійську золоту монету із зображенням Ісуса Христа. Відомий як "histamenon nomisma", цей тип дрібної монети вперше був введений приблизно у 960 році нашої ери.
Деталі
Археологи вважають, що монету було відкарбовано десь між 977 і 1025 роками. Межі монети окреслюють три пунктирні лінії — елемент дизайну, який зазвичай використовувався в той період часу. На одній стороні монети зображено Ісуса, а на іншій двох братів-правителів. Артефакт також містить два написи. Перший, латинською мовою, зазначає: "Ісус Христос, Цар тих, хто царює", а друга, грецькою мовою: "Василій і Костянтин, імператори римські".
Однак дослідники не знають, як монета опинилася на схилі гори. Вони припустили, що до цього може бути причетний Гаральд III, який правив Норвегією з 1045 до 1066 року. Перш ніж стати королем, Гаральд III служив охоронцем візантійського імператора. У ті часи, як зазначають деякі дослідники, для охоронців було звично грабувати плаци, після смерті імператора.
Цілком можливо, що зрештою монета була використана як частина приданого для Гаральда III, щоб одружитися з дочкою князя Ярослава Мудрого. Археологи планують повернутися на гору, де виявлено монету, в 2024 році для подальших розкопок.
Раніше археологи виявили докази надзвичайно складного доісторичного суспільства в Центральній Європі, яке процвітало в регіоні, який, як вважалося раніше, загадково був покинутий у 1600 році до нашої ери.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!