RU UA
1

Нове масштабне дослідження показало, собаки яких порід живуть найдовше

Наука 16:35 - 05 лютого 2024

Нове дослідження понад 500 000 собак у Великій Британії додає більше деталей до нашого розуміння тривалості життя собак на основі породи, розміру, форми обличчя та інших факторів

Собаки сидять на колоді

Вчені назвали породи собак, які живуть найдовше/Фото: Bruce Warrington/Unsplash

Запитайте будь-якого власника домашньої тварини про довголіття їх улюбленця, і вони, швидше за все, скажуть, що хотіли б, щоб собаки жили вічно. Нам усе ще доводиться миритися з втратою чотирилапих друзів, але нове дослідження показує, собаки яких порід можуть тішити своєю любов'ю найдовше.

Деталі

Дослідження, опубліковане минулого тижня в Scientific Reports, пропонує більш детальну картину того, скільки зазвичай живуть собаки, залежно від їх породи, статі, розміру та форми обличчя. Зокрема, дослідження, проведене у Великій Британії, показало, що маленькі та довгоносі собаки живуть найдовше, тоді як великі та плосконосі собаки живуть найменше.

Читайте також: Клички для собак - як назвати собаку

Ці висновки можуть допомогти власникам домашніх тварин, притулкам для тварин, заводчикам і політикам приймати більш обґрунтовані рішення щодо здоров’я та добробуту собак. Провідний автор дослідження, науковий співробітник лондонської організації захисту тварин Dogs Trust Кірстен Макміллан зазначає:

Це дає нам можливість покращити життя наших собак-компаньйонів. Ми виявляємо групи, які відчайдушно потребують уваги, щоб ми могли зосередитися на цих групах і визначити, в чому проблема.

За даними дослідження, собаки живуть приблизно від 10 до 13,7 року. Але, як і у випадку з людьми, тривалість життя собак значно відрізняється залежно від низки факторів, від генетики до способу життя та розміру. Дослідники хотіли вивчити ці характеристики в широкому масштабі та побачити, чи з'являться якісь закономірності.

Для цього вони зібрали дані з реєстрів порід, ветеринарів, страхових компаній домашніх тварин, благодійних організацій із захисту тварин та університетів. Зрештою, їхній набір даних включав інформацію про 584 734 собаки, які проживали у Великій Британії, з них близько половини — 284 734 особини — були мертвими. Їхня вибірка включала породистих і змішаної породи собак.

Команда виявила, що середня тривалість життя всіх собак у вибірці становила 12,5 року. Самки, як правило, живуть трохи довше, ніж самці, із середньою тривалістю життя 12,7 року, порівняно з 12,4 року для самців.

Коли команда дослідила розмір і форму обличчя, вони виявили, що менші та довгоносі собаки живуть довше, ніж великі та плосконосі собаки. Наприклад, мініатюрні такси, які одночасно є маленькими та довгоносими, мали середню тривалість життя 14 років, у порівнянні лише з 9,8 року у французьких бульдогів, які є собаками середнього розміру з плоским носом.

Плосконосі собаки мають багато відомих проблем зі здоров’ям, включаючи проблеми з диханням і непереносимість спеки, але залишається незрозумілим, чи впливають ці фактори на ризик передчасної смерті.

Серед 155 чистокровних порід, включених до набору даних, ланкаширські хілери, як правило, живуть найдовше, із середньою тривалістю життя 15,4 року. Позаду них були тибетські спанієлі (15,2 роки), італійські болонки (14,9 року), шиба іну (14,6 року) і папільйони (14,5 року) тощо.

Породами з найменшою тривалістю життя були кавказькі вівчарки (5,4 року), канарський дог (7,7 року) і кане-корсо (8,1 року).

Один несподіваний висновок полягав у тому, що породисті собаки, як правило, живуть довше, ніж метиси: середня тривалість життя чистокровних собак становила 12,7 року, у порівнянні з 12 роками у метисів.

Це контрастує з давнім переконанням, що собаки змішаної породи живуть довше, ніж породисті собаки, оскільки вони мають більше варіацій у своїх генах.

У ширшому плані дослідження не вивчало причини цих коливань тривалості життя собак, які також можуть стати основою для майбутніх досліджень. Крім того, оскільки дослідження включало лише британських собак, результати можуть не бути репрезентативними для інших чотирилапих у всьому світі.

Команда сподівається, що вчені в інших країнах проведуть подібні дослідження, щоб отримати глобальні оцінки очікуваної тривалості життя собак.

Раніше ми повідомляли, що дослідники каталогізували гени понад 300 мільйонів груп морських бактерій, вірусів і грибків у надії, що база даних може призвести до прориву у ключових секторах людської діяльності.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин