Рідкісна скам’янілість показала, що 350 мільйонів років тому дерева виглядали зовсім по-іншому
Знайти таку скам'янілість важче, ніж скелет динозавра

Вчені знайшли рідкісну скам'янілість доісторичного дерева/Фото: Tim Stonesifer
Канадські вчені виявили скам’янілість дерева віком 350 мільйонів років, яка може пролити світло на те, як виглядали дерева у далеку доісторичну епоху. Рослина має дивну, важку форму, яку можна порівняти із перевернутим туалетним йоршиком.
Деталі
Дерево, що датується пізньою палеозойською ерою, було живим у таємничий період, який палеонтологи називають провалом Ромера: відносно короткий проміжок часу між 345 і 360 мільйонами років тому, після того, як риба почала виходити на сушу.
Не так багато відомо про траєкторію життя протягом цих 15 мільйонів років, але нове відкриття свідчить про те, що це був особливо експериментальний час для еволюції великих лісових рослин.
Багато дерев і рослин тієї епохи демонстрували структури та матеріали, які не збереглися до сучасної епохи, включаючи це незвичайне дерево. Біолог з Університету Північної Кароліни в Чапел-Хілл і автор дослідження Патриція Генсел зазначила:
Це абсолютно новий і інший вид рослини. Зазвичай ми отримуємо шматочки рослин або мінералізовані стовбури дерев із провалу Ромера. У нас не так багато цілих рослин, які ми можемо реконструювати. Цю ми можемо.
Нещодавно ідентифікований вид під назвою Sanfordiacaulis densifolia був знайдений біля дна активного кар’єру у Веллі-Вотерс, Нью-Брансвік, у канадському Глобальному геопарку ЮНЕСКО Стоунхаммер. Мільйони років тому ця лісова територія була тропічно-болотною екосистемою, де глибоке озеро простягалося через лінії розломів. Землетруси та селеві потоки часто змінювали мінливий ландшафт, і рослинність інколи заповнювалась мулом, що зберігав рослини під водою.





Скам'янілі фрагменти дерев раніше були знайдені в цьому районі, хоча жоден зразок не був таким повним, як нова знахідка. Стовбур, гілки та частково збережене листя скам’янілості були знайдені тривимірно втиснутими в камінь, приєднуючись лише до п’яти чи шести інших палеозойських дерев, які зараз є в літописі скам’янілостей, і листя та гілки яких залишилися недоторканими. Оскільки вони такі делікатні, повні скам’янілості дерев чи рослин можна знайти рідше, ніж скелети динозаврів.
Команда використовувала спорове датування, щоб визначити вік скам’янілостей, і створила цифрові візуалізації розмірів і складу дерева. Його стовбур був 15 сантиметрів у діаметрі, тягнувся майже на три метри у висоту й за структурою був схожий на папороть, а не на звичну нам деревну кору. Навколо верхівки дерева зібрано понад 250 довгих складених листків, що виходять з 70-сантиметрових гілок. Загалом, вузький стовбур підтримував широкий купол діаметром приблизно 5,5 метра.
Команда припускає, що ця знахідка уособлює неймовірні еволюційні експерименти того періоду. Швидше за все, ця структура дозволяла захопити максимальну кількість сонячного світла в просторі між найвищими та найнижчими деревами та рослинами. Щоб триматися у вертикальному положенні, S. densifolia міг сплітати свої гілки з гілками інших дерев.
Вчені зазначають, що це один з еволюційних експериментів у той час, коли лісові рослини зазнали біодиверсифікації, і ця форма, здається, недовговічна. Відкриття та його дивна форма демонструють, що навіть сотні мільйонів років тому життя розвивалося, щоб заповнити певні ніші.
Нові скам’янілості є важливою віхою в нашому розумінні того, як еволюціонувала структура раннього лісу, що зрештою призвело до складної архітектури тропічного лісу, яка підтримує більшу частину біорізноманіття Землі.
Раніше нове масштабне дослідження показало, собаки яких порід живуть найдовше.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!