ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Люди з острова Пасхи могли "з нуля" винайти власну систему писемності

Наука 09:33 - 16 лютого 2024

Радіовуглецеве датування виявило, що табличка з таємничим письмом ронгоронго з’явилася ще до контакту з Європою

Статуї острова Пасхи

Люди з острова Пасхи могли самостійро розробити унікальну систему писемності/Фото: Stephanie Morcinek/Unsplash

Нове дослідження показало, що дерев’яна табличка з Рапа-Нуї, також відомого як острів Пасхи, вкрита таємничими гліфами, ймовірно, була створена до прибуття європейців, а це означає, що це письмо може бути однією з рідкісних незалежно винайдених систем письма в історії.

Деталі

Рапа-Нуї найбільше відомий своїми моаї, великими кам’яними статуями, які дивували європейців, які прибули на острів у 18 столітті. Але лише в 19 столітті європейці звернули увагу на ще один важливий винахід: систему письма, відому як "ронгоронго". У 1864 році місіонер Юджин Ейро описав на острові багато дерев’яних табличок або стовпів, вкритих різними ієрогліфічними знаками.

Писемність ронгоронго оповита таємницею. Сьогодні збереглося лише близько двох десятків артефактів із її зображенням, і вони зберігаються в наукових установах по всьому світу.

Нещодавно дослідники провели радіовуглецевий тест на чотирьох артефактах, які зберігаються в католицькому монастирі в Римі. Згідно з дослідженням, опублікованим цього місяця в журналі Scientific Reports, вони виявили, що три датуються 18-м або 19-м століттями, але четвертий датується між 1493 і 1509 роками — понад 200 років до того, як європейці прибули на Рапа-Нуї.

Фото: INSCRIBE ERC Project / Silvia Ferrara

Провідний автор Сільвія Феррара, філолог з Болонського університету в Італії, розповідає, що дослідження її команди показують, що жителі островів Рапа-Нуї винайшли ронгоронго незалежно, без впливу чи натхнення з європейських систем письма. Це уявлення підтверджується тим фактом, що гліфи ронгоронго зовсім не схожі на європейські букви.

Схоже, табличка 15-го століття походить від дерева, яке не є корінним для Рапа-Нуї. Команда вважає, що це, ймовірно, був шматок деревини, принесений морем, який піднімає питання про екологічне минуле острова.

Існує ймовірність, що табличка вже була старим деревом, коли жителі острова написали на ній свої ієрогліфи.

Хоча дослідники вивчали ронгоронго півтора століття, письмо так і не було розшифровано. Походження цього письма робить його настільки складним для розшифрування. Ніхто не впевнений, чи це форма протописьма, чи повноцінна система письма. Якщо перше, чи є гліфи піктограмами (розробленими для читання, як панелі в коміксах) чи мнемонічними "підказками", кожна з яких викликає інший спогад.

Фото: INSCRIBE ERC Project / Silvia Ferrara

Письмо ронгоронго, ймовірно, використовувалося лише елітою. До 19 століття, коли населення різко скоротилося, знання писемності повністю зникли.

Хоча нове дослідження не допомагає у розшифрування, воно проливає нове світло на вік і походження цього письма. Раніше було датовано лише два артефакти ронгоронго 19 століття.

Рафал Вєцорек, хімік з Варшавського університету, який вивчав таблички ронгоронго, але не брав участі в недавньому дослідженні, називає нове відкриття "чудовою подією". Він заявляє:

Насправді я вважаю, що ронгоронго є одним із небагатьох незалежних винаходів писемності в історії людства, як писемність шумерів, єгиптян і китайців. Але віра — це інша річ, ніж надійні дані… тому в ідеалі ми хотіли б перевірити всі таблички.

Раніше канадські вчені виявили скам’янілість дерева віком 350 мільйонів років, яка може пролити світло на те, як виглядали дерева у далеку доісторичну епоху.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин