Ми їх недооцінили: перший у світі клей могли винайти неандертальці
Аналіз забутих музейних артефактів відкриває найстаріші докази складного клею в Європі

Вчені виявили на стародавніх артефактах клей, який винайшли неандертальці/Зображення: Daniela Greiner, Staatliche Museen zu Berlin, Museum für Vor- und Frühgeschichte
Згідно з новим дослідженням, європейські неандертальці були одними з перших інженерів і хіміків, які виготовили один із перших типів клею із суміші сировини щонайменше 40 000 років тому.
Деталі
Відкриття цього раннього клею на території сучасної південно-західної Франції, що узгоджується з минулими відкриттями подібних речовин, зробленими ранньою сучасною людиною в Африці — підтверджує теорії про те, що наші родичі-неандертальці були більш розумними, адаптивними та утилітарними, ніж вважалося раніше. Відповідно до дослідження, опублікованого минулого тижня в журналі Science Advances, неандертальці, схоже, використовували злегка липкий матеріал для створення ручок кам’яних знарядь.
Один з авторів дослідження, геолог і археолог з Тюбінгенського університету в Німеччині Патрік Шмідт зазначає, що той факт, що неандертальці створили таку речовину, дає зрозуміти їхні здібності та спосіб мислення.
Шмідт і його команда виявили доісторичний клей, звернувши увагу на те, про що інші практично забули: кілька кам’яних артефактів, які, як вважають, були знаряддями полювання, і були знайдені в 1910 році у французькому археологічному місці Ле Мустьє. Дослідники припускають, що це місце підтримувало життя неандертальців між 40 000 і 120 000 років тому. Занедбані артефакти, які ніколи не вивчалися детально, з 1960-х років зберігалися в колекціях Музею доісторії та ранньої історії в Берліні.

Це якісне збереження дозволило вченим детально розглянути ранні інструменти — леза та скребки. П’ять артефактів особливо привернули їхню увагу тим, що все ще залишалося на них: сліди охри, оранжево-коричневого земляного пігменту, і бітум, речовина, яка в природі зустрічається в ґрунті, але сьогодні також виробляється з сирої нафти.
Учені кажуть, що при змішуванні охра та бітум утворюють липку масу, яка, ймовірно, була прикріплена до каменів та інших інструментів. Ретельний аналіз артефактів показав, що замість того, щоб використовувати клей для з’єднання кам’яних знарядь з іншими об’єктами, наприклад дерев’яними ручками, вони використовували саму речовину як рукоятку. Співавтор дослідження антрополог із Центру вивчення походження людини Нью-Йоркського університету Раду Іовіта зазначає:
Інструменти показали два види мікроскопічного зносу: один — це типове полірування гострих країв, яке зазвичай спричинене обробкою інших матеріалів. Інший — яскравий полір, розподілений по всій передбачуваній ручній частині, який ми інтерпретували як результат стирання охри внаслідок руху інструменту в межах рукоятки.

Цілком імовірно також, що неандертальцям довелося провести деякі експерименти під час створення цього клею, шукаючи потрібну концентрацію охри та бітуму, щоб прилипання було саме так. Шмідт пояснює:
Ми були здивовані тим, що вміст охри перевищував 50 відсотків. Це тому, що висушений на повітрі бітум можна використовувати в незмінному вигляді як клей, але він втрачає свої адгезійні властивості при додаванні таких великих пропорцій охри.
Команда наслідувала шляхи неандертальців, змішуючи різні кількості двох речовин, щоб знайти правильну комбінацію, яка дозволила б їм прилипати до інструменту, не роблячи їхні власні руки занадто липкими та неможливими для роботи. Вони виявили, що ідеальним співвідношенням було 55 відсотків охри та 45 відсотків рідкого бітуму.
Ґрунтуючись на контексті нещодавно досліджених артефактів, включаючи їх вік приблизно від 40 000 до 60 000 років, команда дійшла висновку, що вони були зроблені неандертальцями, а не сучасними людьми. Цей клей є одним із найдавніших і найскладніших, знайдених на європейському континенті. Шмідт додає:
Наше дослідження показує, що ранні Homo sapiens в Африці та неандертальці в Європі мали схожі моделі мислення. Їхні технології клеїв мають таке ж значення для нашого розуміння еволюції людини.
Раніше дослідження показало, що дерев’яна табличка з Рапа-Нуї, також відомого як острів Пасхи, вкрита таємничими гліфами, ймовірно, була створена до прибуття європейців, а це означає, що це письмо може бути однією з рідкісних незалежно винайдених систем письма в історії.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!