Вчені заявили, що висаджування дерев в неправильних місцях може погіршити глобальне потепління
Дослідники розповіли, де висадка дерев найкраще сприятиме охолодженню планети, а не навпаки

Висаджування лісів у певних регіонах може посилити глобальне потепління/Фото: Sean Gallup/Getty Images
Вчені заявили, що висаджування дерев у неправильних місцях може сприяти глобальному потеплінню. При цьому дослідники вказали й на найкращі місця, де висадка дерев точно допоможе охолодити нашу планету.
Деталі
Дерева поглинають вуглекислий газ, і відновлення ділянок деградованих лісів або посадка саджанців для збільшення лісового покриву є одним з очевидних інструментів у боротьбі зі зміною клімату.
Але в деяких випадках, згідно з новим дослідженням, більше дерев означає, що менше сонячного світла відбивається від земної поверхні та більше тепла поглинається планетою. Тобто від висадки дерев у деяких регіонах негативного ефекту більше, ніж позитивного.
Вчені вже зрозуміли, що відновлення деревного покриву призвело до змін альбедо – кількості сонячної радіації, що відбивається від поверхні планети, але не мали інструментів, щоб це пояснити. Використовуючи нові карти, дослідники вперше змогли розглянути ефект охолодження від дерев і потепління, спричинене зменшенням альбедо.
Вони виявили, що проєкти, які не враховували альбедо в рівнянні, переоцінюють кліматичні переваги більшої кількості дерев на 20-80 відсотків.
Але карти також надають інструменти, які допоможуть політикам визначити, куди найкраще спрямовувати обмежені ресурси для максимального впливу на клімат.
Альбедо найвище в замерзлих областях світу, а дзеркально чистий сніг і лід із високим рівнем альбедо відбивають до 90 відсотків сонячної енергії. Це один із механізмів охолодження Землі, серед яких також океан і суша, які поглинають надлишок вуглекислого газу.
Багато країн пообіцяли висадити мільярди дерев на шляху у боротьбі з глобальним потеплінням, але не всі зусилля однаково приносять користь планеті. Вологі тропічні середовища, такі як басейн Амазонки та Конго, мали високий вміст вуглецю та низькі зміни альбедо, що робило їх ідеальними місцями для відновлення лісового покриву. При цьому в регіонах з помірними луками й савані спостерігається протилежне, тому краще, щоб лісисте озеленення обходило їх боком.
Дослідники зазначають, що навіть проєкти висаджування дерев в найкращих для цього місцях, ймовірно, забезпечували на 20 відсотків менше охолодження, ніж передбачалося, якщо врахувати зміни альбедо. Але при цьому відновлення лісів принесло незаперечні переваги для людей і планети, такі як підтримка екосистем і забезпечення чистого повітря і води. Вчені наголошують:
Ми справді не хочемо, щоб наша робота була критикою руху загалом. Але ми не можемо посадити дерева скрізь. У нас не вистачає грошей, часу, ресурсів, людей чи саджанців. І тому насправді йдеться про те, щоб максимально використати обмежені інвестиції та отримати найбільший кліматичний прибуток на гектар інвестицій.
Раніше ми повідомляли, що вчені планують воскресити мамонтів до 2028 року. Унікальне відтворення зниклого виду збираються провести за допомогою азіатських слонів.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!