ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Археологи у Чехії виявили 1000-літні ковзани, і вони призначалися не для фігурного катання чи хокею

Наука 09:25 - 29 березня 2024

Стародавні ковзани були виготовлені з кістки й використовувалися у цілком практичних цілях

Середньовічний ковзан з кістки

У Чехії археологи знайшли тисячолітні ковзани/Фото: Zdeněk Schenk / The Comenius Museum in Přerov

Звичайно, льодові ковзани тисячолітньої давності не могли використовувати для фігурного катання чи хокею – дві спортивні сфери, у яких цей вид взуття зараз використовується найчастіше. Але навіщо європейцям тоді вони знадобилися у часи середньовіччя?

Деталі

Під центром міста в Чеській Республіці знайшли ковзан із кістки тварини. Дослідники з Музею Коменського знайшли 1000-річний артефакт під час розкопок підвалу в місті Пршеров.

Гладкий шматок кістки одразу впав у око Зденеку Шенку, археологу з музею. Артефакт звужується спереду, і на кожному кінці має невеликий отвір. Через цей отвір протягували шкіряні ремінці, щоб прикріпити ковзан до взуття.

Шенк вважає, що артефакт датується або кінцем 10, або початком 11 століття — оцінка заснована на фрагментах кераміки, знайдених неподалік.

Протягом цього часу на цій території була дуже важлива фортеця. Ця фортеця служила опорою для польського короля Болеслава Хороброго, який у той час окупував Моравію і мав там своїх вояків.

Тисячоліття тому жителі регіону носили ковзани, щоб їм було легше пересуватися околицями у найхолодніші періоди року. Шенк пояснює:

Замість того, щоб кататися на ковзанах, вони човгали по замерзлій поверхні за допомогою палиці або двох. Вони також прикріплювали леза до саней, щоб перевозити вантаж по крижаній воді.

Кістяні ковзани зазвичай виготовляли з метаподіалів тварин (довгих кісток, які з’єднують пальці з ногою або рукою), але іноді їх також вирізали з радіусів (кісток передпліччя) великої рогатої худоби та коней. Нещодавно виявлений ковзан, ймовірно, належить до останньої категорії: Шенк вважає, що його зробили з гомілки коня.

Історія ковзанів налічує тисячі років. Ковзани, зроблені з кісток, не є рідкістю в Європі, де вони інколи були єдиним способом подорожувати взимку. Кістяний ковзан із Пршерова майже ідентичний ковзанам, знайденим у північній Європі, наприклад, у Бірці у Швеції — дуже відомому археологічному місці епохи вікінгів — а також у Йорку в Англії чи Дубліні в Ірландії.

Шенк зазначає, що катання на ковзанах є давньою традицією, але при цьому дивується, що предки чехів каталися на ковзанах по замерзлій річці Бечва 1000 років тому.

Раніше ми повідомляли, що вчені планують воскресити мамонтів до 2028 року. Унікальне відтворення зниклого виду збираються провести за допомогою азіатських слонів.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин