Мозок у динозаврів був гігантський, але наскільки вони були розумні
Раніше ми вважали, що динозаври були доволі "дурненькі", за нашими мірками, але дослідження останніх років показують, що це не так
Не як мавпи: наскільки розумними були динозаври/Фото: Ethan Miller/Getty Images
Минулого року дослідники опублікували приголомшливі заяви про те, що когнітивні функції Тиранозавра рекса були близькими до павіанів, які є приматами й близькими родичами людей. Однак у багатьох вчених це викликало сумніви, й цього року команда дослідників оцінила достовірність цих висновків і щойно опублікувала свої результати.
Деталі
Логічно ми можемо зробити висновок, що тварина, яка жила 67-200 мільйонів років тому, була б менш розумною, ніж ми. Навіть їхній звірячий вигляд може наштовхнути нас на висновок, що вони були примітивними тваринами, які, хоч і тривалий час панували на Землі, еволюціонували у розумовому плані ледь не в останню чергу. Але це лише поверхневі роздуми. Не судіть про книгу за обкладинкою. Якщо заглибитись, то нам, ймовірно, потрібно змінити наше розуміння того, що таке інтелект і як його вимірювати.
Минулого року дослідження прийшло до висновку, що через велику кількість нейронів, присутніх у мозку Тиранозавра рекса, ці динозаври, мабуть, були когнітивно подібні до мавп. Крім того, ці дослідники стверджували, що вони можуть визначити на основі цієї інформації, що Тірекс міг би використовувати інструменти та передавати знання.
Міжнародна команда на чолі з доктором Каєм Каспаром визнала ці заяви справді приголомшливими, тому вирішили їх перевірити.
Вони оцінили методи, які використовували інші дослідники, щоб зробити висновки щодо розміру мозку та кількості нейронів. Палеонтологи та біологи зазвичай вивчають мінеральні наповнювачі або ендокістки, а також форму їхніх порожнин, щоб потім припустити, як вони поводяться та функціонують.
Вони визнали ці методи помилковими. Ми вже знаємо, що розмір мозку не обов’язково вказує на вищий інтелект. У кашалотів найбільший мозок у світі, але вони не висувають філософських теорій (наскільки нам відомо). На розмірі мозку неможливо визначити рівень інтелекту, але завдяки глибшому розумінню багатьох способів функціонування мозку дослідники вже прийшли до розуміння того, що їм потрібно по-іншому вимірювати інтелект.
Провідний дослідник доктор Орнелла Бертран зазначає, що оцінка кількості нейронів не є надійним орієнтиром для визначення інтелекту. Разом з розміром мозку. Використання цієї інформації для прогнозування інтелекту давно вимерлих видів може призвести до дуже оманливих інтерпретацій.
Натомість, щоб вивчити біологію давно вимерлого виду, дослідникам потрібно ширше розглядати питання й також врахувати анатомію скелета, гістологію кісток, поведінку живих родичів і сліди скам’янілостей.
Команда дослідників також хотіла оцінити, чи міг Тиранозавр рекс бути таким же розумним, як примат. Несподівано вчені припустили, що тиранозаври могли бути набагато розумнішими, ніж вважалося раніше, але все ж не настільки розумними, як мавпи. Дослідники вважають, що рівень інтелекту Тиранозавра був близьким до крокодилячого.
Ці дебати про динозаврів могли дійти свого завершення: не розумні, як мавпа, але розумніші, ніж ми думали. І, можливо, у майбутньому дослідники матимуть ширший набір критеріїв для вимірювання інтелекту тварин, щоб ми точно розуміли, який там у них був рівень IQ.
Раніше ми повідомляли, що 11-річна дівчинка в Англії виявила скам’янілість найбільшої в історії морської рептилії. Виявлені фрагменти щелепної кістки належали істоті довжиною 25 метрів, яка представляє новий вид.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!