ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

У Чиказькому музеї показали "найважливішу скам’янілість з коли-небудь знайдених"

Наука 09:59 - 07 травня 2024

Ця скам'янілість підтверджує існування тварини, яка є зв'язною ланкою між динозаврами та сучасними птахами

Скелет археоптерикса

У Чикаго показали одну з найважливіших скам'янілостей з коли-небудь знайдених/Фото: Delaney Drummond © Field Museum

У наш час близько 50 мільярдів птахів бродять по нашій планеті, живучи на кожному континенті та у будь-якому середовищі. Вигляд птахів для нас є звичним, але приблизно 150 мільйонів років тому археоптерикс (найдавніший відомий птах) — був зовсім не схожим на сучасних птахів, з мордою, наповненою гострими зубами, крилами з кігтями та довгим кістлявим хвостом.

Деталі

Археоптерикс (грецькою мовою означає "стародавнє крило") був родом маленьких птахоподібних динозаврів пізнього юрського періоду, які мешкали на території сучасної Європи. Попри відмінності вимерлих істот від сучасних птахів, вони мають багато спільного, серед яких невеликі розміри, вилочкова кістка і асиметричне пір’я.

Було виявлено лише десяток скам’янілостей археоптериксів, більшість із яких знаходяться в Європі. Але починаючи з вівторка, 7 травня, у Чиказькому музеї Філд буде представлено 13-ту відому скам’янілість археоптерикса — перший зразок такого роду у великому музеї природознавства Західної півкулі.

Фото: Delaney Drummond © Field Museum

Показана скам’янілість супроводжується анімованою голографічною проєкцією, яка ілюструє, як рухався та виглядав би Археоптерикс. Президент і генеральний директор Музею Філд Джуліан Сіггерс зазначає:

Археоптерикс, мабуть, є найважливішою скам’янілістю, коли-небудь знайденою. Це змінило те, як вчені бачать світ, забезпечивши сильну підтримку теорії еволюції Дарвіна. Це найбільше придбання скам’янілостей музею Філд з часів SUE T. rex, і ми дуже раді, що маємо можливість вивчати "чиказького археоптерикса" та ділитися ним з нашими відвідувачами.

На відміну від скелета SUE, який був названий на честь свого першовідкривача Сью Хендріксон, нова скам’янілість музею Філд називається Чиказьким археоптериксом, оскільки екземпляри цього роду названі на честь міста, в якому вони проживають. Наприклад, інші скам’янілості археоптерикса названі на честь Лондона, Берліна та Мюнхена. Єдиний інший археоптерикс у Сполучених Штатах знаходиться в Термополісі, штат Вайомінг.

Експерти зазначають, що чиказька скам’янілість є одним із найкращих зразків цього важливого виду, які коли-небудь були знайдені.

Коли археоптерикс був виявлений у 1861 році, це стало новаторським доказом на користь теорії еволюції Чарльза Дарвіна. Палеонтологи розглядають доісторичну птахоподібну істоту як перехідну скам’янілість, що поєднує маленьких хижих динозаврів, відомих як тероподи, із сучасними птахами.

Зображення: Ville Sinkonnen © Field Museum

У своїй книзі "Про походження видів" 1859 року Дарвін зазначив, що найсерйознішим запереченням, яке можна висунути проти його теорії, була відсутність перехідних скам’янілостей. Але перший повний зразок археоптерикса забезпечив цю відсутню ланку між птахами та динозаврами, і його виявили лише через два роки після того, як Дарвін опублікував книгу. Палеонтологи полюбляють називати Археоптериксів Святим Граалем.

У той час як чиказький археоптерикс розміром приблизно з домашнього голуба, цей вид може досягати 50 сантиметрів у довжину. Дослідження 2018 року показало, що археоптерикс використовував свої крила для польоту та пересувався, як сучасні фазани, з короткими сплесками активного помаху.

Чиказький археоптерикс був виявлений там, де всі інші подібні скам’янілості були знайдені на сьогодні: родовище в Південній Німеччині під назвою Зольнгофенський вапняк. Скам’янілість, знайдену працівниками кар’єру в 1990 році, зберігалася у приватних колекціонерів, поки прихильники музею Філд не допомогли її придбати. Скам'янілість потрапила до музею в серпні 2022 року.

Коли зразок прибув, він був ще непідготовленим, тобто більша частина скелета була закрита верхнім шаром породи. Дослідники не були впевнені, наскільки вона повна. Коли вони зробили рентгенівське сканування скам’янілості, то побачили, що вона всередині майже на 100 відсотків повна.

Препаратори музею витратили 1300 годин на підготовку скам’янілості до експонування. Вони виявили деталі, такі як відбитки шкіри та крихітні кістки черепа, які не збереглися в інших скам’янілостях археоптерикса.

Раніше ми повідомляли, що ШІ допоміг виявити місце поховання Платона, розшифрувавши древній обвуглений сувій.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин