Заслуговують на "Оскар": ці змії імітують смерть, вкриваючись кров’ю та фекаліями
Якщо Леонардо Дікапріо отримав статуетку за те, що залазив у мертвого коня, то цей вид змій також заслуговує на нагороду, адже не менше віддається акторській грі

Водяні вужі прикидаються мертвими, обмазуючись кров'ю та фекаліями/Фото: Bjelica and Golubović, Biology Letters, 2024
Нове дослідження виявило, що люди можуть мати конкурентів в акторській майстерності серед водяних вужів. Ці рептилії настільки захоплюються своєю виставою, що можуть вкриватися кров'ю та фекаліями.
Деталі
Оскільки вони живуть у багатьох екосистемах, різні популяції водяних вужів захищають себе різними способами. Деякі особини, як відомо, кусаються, роблять себе великими або розплющують голову, нагадуючи отруйну змію. Але принаймні одна популяція цих змій доводить вдавання смерті до крайності.
Ці змії не тільки вдаватимуть болісну смерть, посмикуючись і звиваючись, але й забрудняться мускусом і фекаліями, а потім мляво впадуть із відкритими пащами та звисаючими язиками. Дехто навіть доповнює виступ, наповнюючи рот кров'ю.
Ці театральні дії спостерігали Вукашин Бєліца та Ана Голубович, обидва екологи з Белградського університету в Сербії, спостерігаючи за зміями на острові Голем Град у Північній Македонії. Опубліковані цього тижня в журналі Biology Letters, їхні аналізи додають нове розуміння поведінки антихижаків: різноманіття механізмів, які види жертв використовують для захисту від з’їдання.
Симуляція смерті пов’язана з високим ризиком для змій, якщо хижака не злякати, але це також обіцяє високу потенційну винагороду у вигляді втечі.
На Голем-Граді, який іноді називають зміїним островом, головними хижаками водяних вужів є птахи. Подібно до рептилій, двоє вчених також трохи пограли — вони зловили 263 змії, кинувшись на них і схопивши їх за середину тіл, як це роблять птахи. Вони обережно торкалися, розтягували та щипали змій, а потім, імітуючи хижака, який задумався, дослідники обережно клали їх на спину на певну відстань.
Команда помітила, що трохи менше половини (загалом 124 змії) розмазали свої тіла фекаліями та мускусом протягом 30 секунд після того, як їх спіймали, а приблизно 10 відсотків (28 змій) пускали кров з рота. Лише 11 змій були віддані усім трьом засобам захисту: кал, мускус і кров.
Дослідники також помітили відмінності в тому, як окремі змії імітували свою смерть. Ті, хто не використовував тілесні рідини чи запахи, лежали млявими майже до 40 секунд. Ті, хто розгорнув усі три засоби захисту, грали смерть у середньому на дві секунди менше, ніж ті, хто цього не зробив. Дві секунди може бути небагато, але може бути достатньо для змії, щоб втекти, якщо хижак відмовляється від нападу. Навіть найменший шанс може вплинути на те, буде змія з’їденою чи ні.
Витрачаючи менше часу на імітацію смерті, змії можуть швидше вирватися з небезпечних лещат хижака.
Займаючись вдаванням смерті, деякі змії були неймовірно жорсткими, тоді як інші були настільки млявими, що дослідницька група могла складати їх у формі серця.
Раніше ми повідомляли, що 11-річна дівчинка в Англії виявила скам’янілість найбільшої в історії морської рептилії. Виявлені фрагменти щелепної кістки належали істоті довжиною 25 метрів, яка представляє новий вид.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!