Нове відкриття показує, що могло допомогти єгиптянам побудувати піраміди
Стародавні єгиптяни могли вміло використовувати природні умови та ландшафт
Вчені виявили, що пересохла річка допомагала єгиптянам збудувати піраміди/Фото: Chris McGrath/Getty Images
Великі єгипетські піраміди є настільки приголомшливою монументальною спорудою, що вчені десятиліттями, а то й століттями не можуть пояснити, як стародавнім єгиптянам вдалось їх збудувати. Навіть із сучасними засобами та технологіями це далеко не просте завдання. Дехто навіть вірить, що єгиптянам допомогли прибульці. Проте нове дослідження показує, що при будівництві пірамід єгиптяни таки отримували допомогу, але не від іншопланетян, а від природи.
Деталі
Нове відкриття показує, що у будівництві пірамід могла допомагати давно втрачена річка. Було знайдено докази того, що раніше невідомий рукав Нілу звивається вздовж десятків пірамід, що підтверджує ідею про те, що блоки могли доправляти річкою до будівельних майданчиків.
Питання про те, як стародавній цивілізації вдалося перемістити величезні кам’яні блоки на значні відстані для будівництва пам’ятників, бентежило світ протягом тисячоліть. Сплавляти їх на плотах по річках — одна з найбільш правдоподібних і поширених гіпотез, але все одно є одна проблема: Ніл розташований за багато кілометрів від місця, де були побудовані піраміди. Але колись він міг бути ближчим.
Використовуючи комбінацію супутникових знімків, геофізичних досліджень і аналізу зразків опадів, дослідники стверджують, що зараз нанесли на карту стародавній рукав річки, який давно пересох. Вони пропонують назву "Ахрамат", що в перекладі з арабської означає "піраміди".
Згідно з дослідженням, рукав Нілу Ахрамат простягався приблизно на 64 км у напрямку з півночі на південь, приблизно паралельно сучасному Нілу, але між 2,5 і 10,25 кілометра на захід від нього. Глибина річки становила від 2 до 8 метрів і ширина від 200 до 700 метрів, що близько до розмірів сучасного Нілу.
Дослідники виявили, що Ахрамат могла звиватися повз десятки пірамід. У багатьох місцях були дамби, які закінчувалися невеликими спорудами саме там, де передбачалося, що були береги річки Ахрамат, що свідчить про те, що вони функціонували як доки.
Але що сталося з такою великою рікою? Минуло більш як дві тисячі років з моменту побудови останньої піраміди в цьому районі, і це достатньо часу, щоб річка мігрувала на схід. Постійні вітри, що наносять пісок у русло, могли висушити його, повені могли відкласти в нього інші відкладення, або тектоніка плит могла спрямувати його на поточний шлях.
Відкриття може допомогти намалювати точнішу картину життя в Стародавньому Єгипті, додасть контексту незрозумілим структурам або текстам і може скерувати команди до нових місць для археологічних розкопок.
Раніше ми повідомляли, що ШІ допоміг виявити місце поховання Платона, розшифрувавши древній обвуглений сувій.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!