ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Рідкісний вид орлів змінив маршрут міграції через війну в Україні

Наука 20:15 - 28 травня 2024

Дослідники виявили, що після вторгнення росії в Україну у 2022 році великий підорлик мігрував на більші відстані та робив менше зупинок для відпочинку, порівняно з попередніми роками

Великий підорлик

Рідкісний вид орлів під загрозою через вторгнення росії в Україну/Фото: Wikimedia

Вчені виявили, що рідкісний вид орлів, великий підорлик, змінює свій маршрут міграції через війну в Україні. Ці великі темно-коричневі хижаки, які мешкають у Європі, Азії та Африці є надзвичайно рідкісними. За оцінками, у всьому світі існує менш як 10 000 особин, і Міжнародний союз охорони природи класифікує їх як вразливий вид зі зменшенням популяції. Орли майже повністю зникли зі Західної Європи, і вторгнення росії є ще однією загрозою для них.

Деталі

Щовесни сотні хижих птахів летять на північ через Україну до місць розмноження в південній Білорусі, і дослідники виявили, що зараз великі підорлики відхиляються від своїх звичайних маршрутів польоту через бойові дії.

По всьому світу людська діяльність ставить під загрозу міграційних тварин. У лютневому звіті Програми ООН з навколишнього середовища було виявлено, що майже половині мігруючих видів на Землі загрожує скорочення чисельності, а кожному п’ятому виду з них загрожує зникнення. Люди вже давно порушують шляхи щорічної міграції тварин, руйнуючи середовища існування, будуючи дороги через міграційні шляхи, випромінюючи шумове та світлове забруднення та провокуючи зміни клімату.

З усім тим, дослідникам було важче передбачити або відстежити вплив війни на дику природу.

Використовуючи дані відстеження за допомогою GPS 19 підорликів, що мігрували у березні та квітні 2022 року, а також дані про погодні умови та записи конфліктних подій проєкту Armed Conflict Location and Event Data, дослідники з’ясували, що розширення бойових дій в Україні вплинуло на міграційні шляхи орлів і схеми відпочинку.

Вчені виявили, що орли пролетіли в середньому на 85 кілометрів більше, ніж у попередні роки, і більше збивалися зі своїх звичних шляхів. Самкам знадобилося 246 годин, щоб завершити подорож у порівнянні зі 193 годинами до початку конфлікту, тоді як самцям потрібна була 181 година для міграції порівняно зі 125 годинами до початку повномасштабного російського вторгнення.

По дорозі до місць розмноження близько 30 відсотків вистежуваних орланів робили зупинки, порівняно з 90 відсотками з 2018 по 2021 роки. Місця зупинки – це місця вздовж далеких міграційних шляхів, які забезпечують їжею, водою та притулком для відпочинку та поповнення запасів.

Вчені зазначають, що ці типи порушень можуть суттєво вплинути на поведінку та, можливо, на фізичну форму орлів. Для особин, які розмножуються в цих районах, або інших видів, які менш здатні реагувати на порушення, вплив, ймовірно, буде набагато сильнішим.

Відмінності в подорожах між статями можуть бути наслідком різних міграційних стратегій. Перш ніж дістатися до України, самці зазвичай подорожують із місць зимівлі у східній Африці, а самки мігрують із Греції. Це також може вплинути на розмноження, якщо непропорційна кількість представників будь-якої статі сильно постраждає від бойових дій.

Вчені вважають, що війна в Україні перешкоджає розмноженню орлів і, як наслідок, шкодить їхній здатності виживати в цілому. Орли, які були втомлені тривалою міграційною подорожжю, можуть затримувати розмноження або мати проблеми з годуванням своїх пташенят.

Раніше нове дослідження показало, що літо 2023 року було найспекотнішим за останні дві тисячі років. Дослідники використали дані про кільця дерев, щоб порівняти температури від 1 року нашої ери до температур 2023 року.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин