ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

4000-літній череп показав, як у Стародавньому Єгипті лікували рак

Наука 19:24 - 29 травня 2024

Багато досліджень уже показали, що єгипетські лікарі намагалися вилікувати навіть складні для нашого часу хвороби, й до переліку цих хвороб тепер внесено й рак

Череп жительки Стародавнього Єгипту

У Єгипті лікарі могли пробувати лікувати рак ще понад 4 тисячі років тому/Фото: Tondini, Isidro, Camarós, 2024

Згідно з новими дослідженнями, хірурги в Стародавньому Єгипті, можливо, намагалися лікувати рак, вирізаючи пухлини. Вчені дослідили черепи двох стародавніх єгиптян й помітили на них порізи, які, ймовірно, були зроблені лікарями, що намагалися видалити новоутворення тисячі років тому.

Деталі

Один з авторів дослідження Едгард Камарос зазначив, що це нова перспектива в розумінні історії медицини, адже ця знахідка є унікальним доказом того, як стародавня єгипетська медицина намагалася боротися з раком або досліджувати його понад 4000 років тому.

Велика кількість давньоєгипетських текстів вказує на безстрашну медичну традицію, коли лікарі шукали інноваційні ліки проти карієсу, фізичних травм і різних хвороб. Однак, враховуючи, що рак продовжує залишатися основною перешкодою для сучасної медицини, малоймовірно, що стародавні єгиптяни могли успішно лікувати це захворювання. Проте вони робили дуже сміливі спроби врятувати (або вивчити) пацієнтів.

Доказом цього є два черепи, найдавніший з яких належав чоловікові віком 30 років, який жив між 2687 і 2345 роками до нашої ери. У цьому конкретному черепі виявилося велике ураження, яке відповідає руйнуванню тканини, спричиненому раковим новоутворенням, а також кілька десятків дрібніших метастазових уражень, поширених по черепу.

Навколо цих невеликих ушкоджень дослідники помітили сліди від порізів, які, ймовірно, були зроблені гострим металевим інструментом, припускаючи, що вони, ймовірно, є результатом спроби хірургічного видалення пухлин. Співавтор дослідження професор Альберт Ісідро пояснює:

Схоже, стародавні єгиптяни проводили якесь хірургічне втручання, пов’язане з наявністю ракових клітин, що доводить, що стародавня медицина також проводила експериментальне лікування або медичні дослідження щодо раку.

Другий череп належав жінці, якій було понад 50 років, коли вона померла між 663 і 343 роками до нашої ери, і показує докази пошкодження тканин, що відповідає або раку кісток, або типу пухлини, відомої як менінгіома, яка виникає в мембранах, що оточують мозок. На цьому ж черепі також є велика рана, яка, імовірно, була "заподіяна в контексті лобової атаки, з усіма характеристиками міжособистісної насильницької події за участю праворукого злочинця".

Ознаки того, що ця неприємна травма зажила, можуть означати, що жінка отримала певне лікування, яке зрештою дозволило їй одужати та вижити, хоча дослідники не можуть визначити ступінь пошкодження мозку, якого вона могла зазнати. Виявлення такої жорстокої рани на жінці додає ще одну інтригу до цього дослідження, оскільки травми, пов’язані з насильством, зазвичай спостерігаються лише у чоловіків.

Наразі невідомо, як саме ці дві давні особи зустріли свою смерть, і неможливо сказати, чи було їхнє лікування раку успішним. Однак, враховуючи "просунуту стадію їх злоякісних захворювань", є досить висока ймовірність, що жоден з них не пережив свою хворобу.

Раніше ми повідомляли, що у будівництві пірамід могла допомагати давно втрачена річка. Було знайдено докази того, що раніше невідомий рукав Нілу звивається вздовж десятків пірамід, що підтверджує ідею про те, що блоки могли доправляти річкою до будівельних майданчиків.

Джерело: IFLScience

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин