ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

В одному зі семи чудес світу виявили 60 принесених у жертву хлопчиків

Наука 21:45 - 12 червня 2024

Ймовірно, жертвопринесення були втіленням у реальності популярних мітів

В одному зі семи чудес світу виявили 60 принесених у жертву хлопчиків

У Чичен-Іці виявили тіла 64 принесених у жертву хлопчиків/Фото: Donald Miralle/Getty Images for Lumix

В одному зі семи новітніх чудес світу виявили 64 принесених в жертву хлопчиків, серед яких навіть кілька близнюків. Йдеться про стародавнє місто народу мая Чичен-Іца, що на півдні Мексики.

Деталі

Чичен-Іца було одним з головних міст в доіспанській Месоамериці, сумно відоме своїми кривавими традиціями, зокрема принесеннями у жертву дітей та підлітків. Раніше тут знайшли останки сотень дітей, більшість із них були ідентифіковані як дівчата, що призвело до теорії, що жителі стародавнього міста були зосереджені на жіночих жертвоприношеннях, хоча нові дослідження показують, що вони не мали проблем із вбивством юних хлопців.

Шість десятків убитих хлопців поховали в підземній цистерні з водою, відомій як чултун, яку вперше виявили археологи в 1967 році. Загалом у камері було знайдено 106 дітей, і автори нового дослідження змогли отримати та проаналізувати ДНК 64 із них. Вони були принесені у жертву впродовж 500-річного періоду.

Роблячи це, вони виявили, що всі були чоловіками і що приблизно чверть з них були тісно пов’язані принаймні з ще однією людиною в чултуні, включаючи дві групи однояйцевих близнюків. Шанс появи близнюків у популяції менш як пів відсотка, тому виявити одразу дві пари є надзвичайною рідкістю.

Радіовуглецеве датування показало, що останки були поховані між 7-м і 12-м століттями, хоча більшість жертвопринесень проведені під час 200-річного розквіту Чичен-Іца, приблизно з 800 до 1000 року нашої ери. Тим часом ізотопний аналіз показав, що споріднені пари хлопчиків мали однакову дієту, що свідчить про те, що вони, ймовірно, жили разом в одній сім’ї.

Незрозуміло, чому саме були обрані близнюки та інші родичі хлопчиків, хоча дослідники відзначають, що однояйцеві близнюки займають важливе місце в стародавній міфології мая. У мітології мая є близнюки-герої Хунахпу та Шбаланке, які борються з богами через повторювані цикли жертвоприношень і воскресінь. Ймовірно, жертвопринесення у Чичен-Іці, можливо, являли собою ритуальне втілення цих мітичних пригод.

Раніше ми повідомляли, що у будівництві пірамід могла допомагати давно втрачена річка. Було знайдено докази того, що раніше невідомий рукав Нілу звивається вздовж десятків пірамід, що підтверджує ідею про те, що блоки могли доправляти річкою до будівельних майданчиків.

Джерело: IFLScience

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин