ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Плюс одна фобія: вчені показали п’явок, які вміють стрибати

Наука 19:54 - 24 червня 2024

Можливо, ви не знали, але існування п'явок, які вміють стрибати, довгий час було під питанням

Плюс одна фобія: вчені показали п’явок, які вміють стрибати

Вчені помітили, що п'явки можуть пересуватися стрибками/Фото: Christine Lynch/flickr

Століттями спостерігачі розповідали історії про п’явок, які стрибали в повітрі в гонитві за їжею, а письмові записи про цих істот, які кидають виклик гравітації, датуються ще 14 століттям. Середньовічний мандрівник Ібн Баттута, описав, як побачив літаючу п’явку, відвідуючи сучасну Шрі-Ланку в 1300-х роках. За словами мандрівника, ці п'явки водяться на деревах і бур'янах біля води і стрибають на людину, яка випадково проходить повз. Якщо ви раптом шукали доповнення до своєї колекції фобій, то тепер маєте чудового кандидата у вигляді летючої п'явки.

Деталі

При цьому вчені довго залишалися скептичними, щодо стрибків п'явок. Їх цікавила саме механіка такого стрибка. Можливо, наземні п’явки технічно не стрибали, а скоріше падали на своїх жертв із висоти.

Тепер дослідники вперше зняли поведінку таких п'явок на відео. Вони описують свої спостереження принаймні одного виду п’явок, який уміє стрибати, у новій статті у журналі Biotropica.

Співавтор дослідження Мей Фахмі, біолог з Фордхемського університету та запрошений науковець Американського музею природної історії, була на Мадагаскарі у 2017 році, коли помітила п’явку на листі. Вона дістала телефон і почала запис. На її подив, худа червива істота зморщила нижню частину свого тіла, а потім стрибнула на лісову підстилку. Дослідниця припускала, що така поведінка була добре задукоментована, але повернувшись додому виявила, що це не так.

Потім, у 2023 році, знову відвідуючи Мадагаскар, Фахмі вирішила зняти на відео пару п’явок на листі. Через кілька секунд після натискання кнопки запису п’явки знову почали кидатися в повітря. У своєму дослідженні Фахмі зазначає:

Під час кожного стрибка п’явка обертається назад, перш ніж злетіти. Візуально це нагадує кобру, що згинається назад, або пружину, яку відтягують назад, щоб максимізувати потенційну енергію.

П’явки на обох відео належать до виду Chtonobdella fallax. Випадкова природа зустрічей Фахмі свідчить про те, що стрибки можуть бути звичайною поведінкою принаймні для цього виду. У майбутньому вчені також зможуть задокументувати інші види стрибаючих п’явок.

Вчені ідентифікували понад 700 видів п’явок, деякі з яких живуть на суші, а інші переважно у воді. Ці сегментовані хробаки, які можуть виростати приблизно від пів сантиметра до 16 сантиметрів у довжину, а іноді витягуються до понад 40 сантиметрів, вставляють свій хоботок у шкіру господаря, щоб смоктати його кров. Вони невибірково годуються, пожираючи рибу, птахів, земноводних і ссавців, включаючи людей.

Одне відкрите питання полягає в тому, чи використовують п’явки свої стрибкові здібності, щоб спеціально зачепитися за господарів.

Але не всі впевнені, що відео насправді демонструють "стрибки" — форму пересування, яку дослідникам важко визначити, тому дебати продовжуються.

Раніше ми повідомляли про нове дослідження вчених, яке показує, що створінню необов'язково мати центральну нервову систему, щоб вважатися розумним. Рослини раніше не вважалися розумними істотами, але це може бути пов'язано з нашими упередженнями щодо мозку.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин