Китайський місячний апарат вперше в історії доставив зразки з темного боку Місяця
Це може допомогти пояснити, чому дальня від Землі половина Місяця настільки відрізняється від ближньої
Китайці доставили на Землю зразки зі зворотного боку Місяця/Фото: Dan Kitwood/Getty Images
Китайський місячний зонд успішно доставив на Землю перші в історії зразки, взяті з темного боку Місяця. 1 червня апарат Chang'e 6 торкнувся Південного полюса Місяця. Це був другий раз, коли Китай досяг зворотного боку нашого природного супутника, і досі це єдина країна, якій це вдалося.
Деталі
Приземлившись на Місяці, посадковий модуль доставив корисний вантаж для Європейського космічного агентства (ESA): детектор негативних іонів, який уже виявив негативні іони, коли вони піднялися як вторинні частинки з поверхні Місяця. За словами дослідників, ці спостереження допоможуть нам краще зрозуміти навколишнє середовище на поверхні Місяця та стати орієнтиром для досліджень інших схожих безповітряних тіл Сонячної системи: від планет до астероїдів та інших супутників.
Але головною метою місії є доставка перших зразків зі зворотного боку Місяця, і Китайське національне космічне управління (CNSA) щойно досягло цього, приземлившись у пустелі Внутрішньої Монголії.
Швидкість обертання Місяця навколо власної осі відповідає часу, необхідному для обертання навколо Землі. Це вірно для більшості систем планета-Місяць, де планета набагато більша за її супутник і розташована близько до нього. Швидкість обертання меншого тіла змінюється, оскільки воно обертається навколо планети з набагато більшою масою, і з часом вони синхронізуються. Тому у небі ми бачимо лише одну сторону Місяця.
Зворотну сторону часто називають "темною стороною" Місяця, але вона насправді отримує приблизно стільки ж сонячного світла. Але між двома сторонами є помітні відмінності.
Попри велику кількість кратерів, зворотний бік Місяця не має глибоких басейнів і "місячних морів", які можна побачити на ближньому боці, і його кора виявилася товстішою. Що дивно, зворотний бік також виявився кращим провідником.
Існує кілька теорій щодо того, чому сторони супутника такі різні, включно з тим, що спочатку навколо Землі оберталися два Місяці, які зіткнулися. Також є й гіпотеза про те, що пізніше карликова планета зіткнулася з меншим супутником Землі.
Цзун'ю Юе, геолог з Академії наук Китаю, сказав китайському ЗМІ South China Morning Post, що сподівається, що ці зразки дадуть відповідь на одне з найбільш фундаментальних питань у дослідженнях Місяця — яка геологічна активність відповідає за відмінності між двома сторонами Місяця.
Хоча зворотний бік Місяця досліджували з орбіти, немає нічого кращого, ніж отримати зразки... Хібащо висадитися на темному боці, що китайці й планують зробити до 2030 року.
Раніше ми повідомляли, що NASA планує використовувати Сонце як гігантський телескоп. Це може здатися ідеєю з наукової фантастики, але таке використання нашої зорі пропонував ще Альберт Айнштайн.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!