Телескоп Джеймс Вебб допоміг дізнатися, як пахне одна з найближчих до нас екзопланет
Запах планети це, звичайно, цікаво, але суть відкриття дещо глибша

Вчені виявили, що недалека від нас екзопланета пахне тухлими яйцями/Фото: Roberto Molar Candanosa / Johns Hopkins University
Інші планети, ймовірно, не часто запрошують до себе в гості екзопланету HD 189733b, тому що від неї не дуже приємно пахне, а точніше відверто смердить тухлими яйцями. Цей неприємний секрет нашої сусідки (ця екзопланета розташована всього за 64 світлові роки від Землі) допоміг розкрити телескоп Джеймс Вебб.
Деталі
Якщо відкинути жарти, то ця знахідка не про запах. Це перша планета за межами Сонячної системи, де астрономи виявили сірководень. До того ж про не надто гостинний характер цієї планети було відомо й раніше: температура на поверхні HD 189733b становить близько 1000 градусів за Цельсієм, тут йдуть дощі з розплавленого скла, а також дме лютий вітер.
Враховуючи ці екстремальні умови, вкрай малоймовірно, що на HD 189733b існує життя. Але як відносно близька екзопланета, цей світ є цінним місцем для дослідників. Дослідження атмосфери цієї планети дозволяє вченим зрозуміти, як фізика та хімія поводяться в різних середовищах і навіть допоможе скласти "рецепт формування планет".
Астрономи називають такі екзопланети, як HD 189733b, "гарячими Юпітерами" через їхні розміри та склад, подібні до нашого найближчого газового гіганта. Але ці екзопланети мають набагато вищі температури. HD 189733b, наприклад, обертається приблизно в 13 разів ближче до своєї зірки, ніж Меркурій до нашого сонця.
HD 189733b є найближчим гарячим Юпітером, і вона була однією з найбільш досліджуваних екзопланет з моменту її відкриття у 2005 році. Це також була перша планета за межами нашої Сонячної системи, колір якої було безпосередньо виміряно (блакитний).
Але здатність космічного телескопа Джеймса Вебба дивитися за межі нашої Сонячної системи з високою точністю та інфрачервоним світлом відкриває нові деталі, такі як запах планети.
Нове дослідження також виявило, що екзопланета містить важкі метали в концентраціях, подібних до концентрацій Юпітера, і команда виявила воду та вуглекислий газ в атмосфері планети. Це підтверджує попередні дослідження та вказує на те, що HD 189733b більше схожа на Юпітер, який також містить сірководень.
Існування сірки на екзопланеті також захоплює дослідників, оскільки цей елемент є основним будівельним блоком життя. Астрономи сподіваються, що вони лише на початку несподіваних відкриттів, зроблених космічним телескопом Джеймса Вебба.
Раніше Марсохід NASA Perseverance помітив незвичайний камінь у кратері Єзеро на Марсі. Настільки світлого та блискучого каменя ніколи раніше не бачили на Червоній планеті. Незвичний валун може розкривати нові подробиці далекого минулого Марса.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!