У NASA пропонують відправити на Червону планету рій "марсіанських бджіл"
Дослідники надихнулися тваринами, які здійснюють надзвичайно далекі перельоти, непропорційні їхнім розмірам

NASA планує запустити на Марсі рій роботизованих бджіл/Фото: NASA/Arizona State University via Getty Images
Інститут передових концепцій NASA (NIAC) запропонував цікаве рішення для дослідження Червоної планети – рій роботизованих "марсіанських бджіл" (Marsbees).
Деталі
NASA вже відправляло летючого робота на Марс – мініатюрний гелікоптер Ingenuity. Робот працював краще, ніж могло сподіватися космічне агентство США, здійснивши 72 польоти за 1000 марсіанських днів, тоді як планувалося виконати лише п’ять.
Польоти на Марсі доволі складне завдання, адже Червона планета має значно нижчу гравітацію й тонку атмосферу з лише 1 відсотком тиску на поверхні порівняно з нашою планетою. У NASA пояснюють, що є відносно небагато молекул повітря, з якими можуть взаємодіяти лопаті гелікоптера Ingenuity. Але рій роботів – це інша справа.
Марсіанські бджоли, як можна було здогадатися, натхненні природою, а саме тим фактом, що деякі тварини мігрують на відстані, непропорційні їхнім розмірам, наприклад, метелики з розмахом крил до 10 см літають на 4 тисячі кілометрів, а альбатроси узагалі можуть пролетіти понад сотню тисяч кілометрів. І це все на величезній висоті, де атмосфера розріджена.
Вчені зазначають, що хоча аеродинамічний механізм цих далеких польотів зараз невідомий, останні дослідження показали, що використання легких гнучких крил призводить до енергоефективних махових рухів крил. Податливість гнучких крил також мала б сприяти ширянню та ковзанню в нестабільній атмосфері.
Відповідно до проєкту NASA, марсіанські бджоли будуть розміром з джмеля, але матимуть крила, як у цикади. Мініатюрних роботів оснастять датчиками та пристроями зв’язку, щоб вони могли літати навколо та збирати дані про Червону планету. Марсохід мав би відігравати роль "вулика". Роботи будуть розроблені з урахуванням енергоефективності, з передбачуваним часом польоту 16 хвилин із комерційно доступною технологією акумулятора.
Хоча продуктивність є ключовою, ще однією привабливістю проєкту є мала вага Marsbees порівняно з іншими роботами, адже при відправці будь-чого у космос кожен грам на вагу золота.
Раніше ми повідомляли, що інженери NASA нарешті почали з’ясовувати, наскільки швидше рухається час на природному супутнику нашої планети.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!