Нове дослідження пояснює, чому чоловіки вирішують відрощувати бороду
Ні, носіння бороди – це не просто слідування тренду

Чому чоловіки носять бороди/Фото: Frazer Harrison/Getty Images
Борода завжди була циклічним трендом у чоловіків: на кілька років стає популярно носити бороду, а потім кілька років більшість її голить. Зараз, здається, борода знову на підйомі. Звичайно, є й ті, хто носить бороду постійно, через особисті переконання чи, наприклад, релігійні. Проте тепер вчені вирішили дослідити, чому чоловіки обирають залишити волосся на обличчі: це просто слідування тренду чи щось глибше?
Деталі
Нове дослідження показало, що наявність бороди може співвідноситися з певними соціальними мотивами, а також вказувати на зобов’язання піклуватися про сім’ю.
Волосся на обличчі є одною з ознак, яка відрізняє чоловіків від жінок, але яка від цього еволюційна користь і функція? З огляду на те, що люди, як і інші примати, є соціальними істотами, які діють у групах різного розміру з багаторівневими соціальними організаціями, є вагомий аргумент, що борода може допомогти сигналізувати про статус серед самців, а також про привабливість для самок. Наявність бороди, наприклад, може вказувати на чийсь вік, домінування та місце в групі.
При цьому догляд за пишною бородою потребує багато часу та фінансування, тому дослідники із Сілезького університету в Польщі та Університету Падуї в Італії зацікавились, які психологічні фактори спонукають чоловіків відрощувати та підтримувати бороду. Вчені у своїй роботі зазначили:
Проведені дослідження показали, що люди дають різні характеристики, пов’язані з фундаментальними соціальними мотивами, чоловікам з різними типами волосся на обличчі. Однак дослідження сприйняття чоловічого волосся на обличчі дають неоднозначні результати, і існує потреба в додаткових дослідженнях на цю тему, щоб допомогти прояснити цю неоднозначність.
Наприклад, люди вважають бородатих чоловіків здоровішими та кращими бійцями. Вони також вважаються більш надійними та дружніми, що може відповідати афілійованим соціальним інтересам. Але бородатих чоловіків також можна вважати більш агресивними та домінуючими. Крім того, дослідження показали, що люди вважають, що чоловіки з волоссям на обличчі мають кращі батьківські здібності. Всі ці характеристики вказують на різні ймовірні мотиви відрощування бороди. Дослідники пояснюють:
Ми припустили, що прагнення чоловіків реалізувати фундаментальні соціальні мотиви може проявлятися через підвищення інтересу до збільшення волосся на обличчі. Тому ми передбачили позитивні кореляції між мотивацією до збільшення волосся на обличчі та орієнтацією на такі фундаментальні соціальні мотиви, як самозахист, пошук статусу, пошук партнера та турбота про дітей.

Щоб дослідити це, вчені опитали 414 чоловіків віком від 18 до 40 років. Ті, хто брав участь, надали інформацію про своє волосся на обличчі та заповнили анкети, які вимірювали чотири фактори: їх мотивацію до покращення волосся, фундаментальні соціальні мотиви, гендерну роль і внутрішньостатеву конкуренцію (між іншими чоловіками).
Мотивація покращення волосся вимірювалася запитаннями щодо готовності чоловіків користуватися професійними послугами щодо бороди, купувати засоби догляду за волоссям на обличчі та витрачати час на підстригання та укладку волосся на обличчі.
Щоб оцінити соціальні мотиви учасників, їх попросили оцінити важливість таких речей, як самозахист, здоровий спосіб життя, приналежність до групи, дружелюбність, їхні мотиви пошуку статусу, пошуку партнера тощо. Респондентів також попросили оцінити, наскільки стресовими вони вважають різні ситуації, як, наприклад, стосунки з жінкою, яка успішніша за них або зустріч чоловіків, які привабливіші за них.
Загалом команда виявила, що чоловіки з більшою кількістю волосся на обличчі, швидше за все, цінуватимуть довгострокові стосунки та більше зацікавлені в турботі про свою сім’ю, ніж ті, у кого менше волосся на обличчі. Відповідно, вчені зазначають, що наявність більшої кількості волосся на обличчі може бути використана чоловіками, щоб повідомити іншим людям, що їхні соціальні мотиви зміщуються від пошуку партнера до зосередження на довгострокових романтичних стосунках і сім’ї.
Також опитування показало, що відрощування бороди не є спробою компенсувати інші сфери, пов’язані з маскулінністю, адже чоловіки з більшою кількістю волосся на обличчі менше переживали гендерно-рольовий стрес. Це стосується й внутрішньогендерної позиції, адже чоловіки з більшими бородами хочуть представляти себе цінними та надійними союзниками та друзями, а не суперниками та конкурентами.
Проте дослідження не позбавлене меж. Різні типи волосся на обличчі можуть говорити про різні психологічні прояви. Дослідження також спиралося на показники самооцінки, тому респонденти могли заявляти про свої свідомі переконання, а не про свою фактичну мотивацію.
Раніше ми повідомляли, що компанія Savor під егідою Orca Sciences, яка отримала інвестиції від мільярдера Білла Ґейтса, розробляє метод, який дозволить виготовляти масло з вуглекислого газу, отриманого з повітря, і водню з води.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!