Серіал "Гра престолів" допоміг вченим дослідити важливу функцію людського мозку
Культовий серіал НВО допоміг зрозуміти, як влаштована система розпізнавання облич у людському мозку

"Гра престолів" допомогла дослідити, як люди розпізнають обличчя/Кадр з серіалу "Гра престолів"/НВО
У нашій свідомості лежить складна мережа, яка відповідає за одну з наших найважливіших здібностей – розпізнавання облич. Факультет психології Йоркського університету провів нове дослідження, щоб краще зрозуміти, як мозок обробляє та ідентифікує обличчя. У цьому вченим допоміг культовий серіал "Гра престолів".
Деталі
Провідний автор дослідження Кіра Ноад пояснює, що вчені вирішили показати учасникам кадри з "Гри престолів", тому що серіал захопив людей у всьому світі своїми сильними персонажами та їхніми глибокими нюансами особистостей. Успішна соціальна взаємодія значною мірою залежить від нашої здатності розпізнавати обличчя. Проблеми з цією здатністю може призвести до ізоляції, тривоги та емоційного стресу.
З 70 учасників дослідження половина раніше дивилася "Гру престолів", а інша половина – ні. Психологи зробили МРТ-сканування мозку добровольців під час перегляду "Гри престолів". Ноад зазначає:
Багато попередніх досліджень механізмів у мозку, що стоять за розпізнаванням обличчя, проводилися в лабораторних умовах із двовимірними статичними зображеннями облич. Ми прагнули створити формат навчання, який би був більше схожий на реальне життя, використовуючи відео для показу складних сцен із кількома людьми.
МРТ-сканування показало, що під час показу ключових персонажів "Гри престолів" мозок глядачів знайомих із серіалом демонстрував більшу активність у сферах, пов’язаних із невізуальним знанням персонажів.
Крім того, фанати "Гри престолів" мали кращі зв’язки мозку для отримання як візуальної, так і невізуальної інформації про персонажів. Цієї тенденції помітно бракувало серед людей, які не були знайомі з шоу.
Далі дослідники провели це дослідження в осіб з прозопагнозією (це когнітивний стан, при якому людям важко ідентифікувати обличчя).
Згідно з пресрелізом, стан вражає приблизно 1 з 50 людей. Як і в попередній групі, половина була знайома з "Грою престолів", а половина — ні.
На відміну від нейротипових учасників, люди з прозопагнозією не показали підвищеної активності мозку, пов’язаної зі знайомими персонажами. Їхні зв’язки мозку, пов’язані з візуальною та невізуальною інформацією, також були слабшими.
Автори приходять до висновку, що прозопагнозія, схоже, пов'язана зі зниженим нейронним зв'язком. Це перешкоджає їхній здатності пов’язувати риси обличчя з наявними знаннями про цю людину, що є важливою частиною розпізнавання обличчя. Розуміння того, як мозок аналізує обличчя, має вирішальне значення для створення ефективних методів лікування прозопагнозії.
Раніше ми повідомляли, що компанія Savor під егідою Orca Sciences, яка отримала інвестиції від мільярдера Білла Ґейтса, розробляє метод, який дозволить виготовляти масло з вуглекислого газу, отриманого з повітря, і водню з води.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!