Собаки засмучуються, коли відчувають запах стресу від людей
Дослідження показало, що песики, які відчували запах поту стурбованих людей, рідше підходили до миски, в якій могла бути їжа, що вказує на те, що емоції людини можуть впливати на поведінку собак
Дослідження показали, що собаки можуть засмучуватися через запах людей, які переживають стрес/Фото: freepik
Собаки відомі своїм неймовірним нюхом. Маючи ніс у 10 000 разів чутливіший за людський, наші собаки-компаньйони можуть винюхувати бомби, вистежувати зниклих людей і відчувати хворобу чи стрес у людей. Тепер, у першому у своєму роді дослідженні, вчені виявили, що запах стресу від людей може засмучувати собак.
Деталі
Можливо й вплив людських емоцій на собак здається очевидним, адже ми жили поруч тисячі років, і що люди, що собаки є соціальними тваринами, але це вперше вдалось перевірити вплив емоцій одного виду на інший. Можливість відчути стрес від іншого члена зграї, ймовірно, була еволюційно корисною, оскільки вона могла сповіщати про загрозу, яку інший член групи ще не виявив.
У новому дослідженні вчені зі Сполученого Королівства виявили, що собаки з більшою ймовірністю сприймуть нову ситуацію з песимізмом після того, як понюхають спітнілу тканину людини зі стресом.
Щоб зібрати дані, дослідники піддали стресовим випробуванням (завдання з математики та публічний виступ) 11 людей-добровольців. Під час іншої сесії учасники розслабилися, переглянувши 20-хвилинні відеокомпіляції лісових і морських сцен у заспокійливій обстановці. В обох сценаріях дослідники збирали зразки поту та слини. Команда також виміряла частоту серцевих скорочень учасників і рівень кортизолу, а також просила заповнити анкети щодо тривоги до і після тесту.
Окремо дослідники навчили 18 собак розпізнавати, що миска в одному місці кімнати завжди містить їжу, а миска в іншій частині кімнати – ні. Потім вони поставили нові миски в проміжні місця, щоб побачити, як відреагують собаки. Дослідники хотіли подивитися, чи вони підходять швидко, сподіваючись, що там буде винагорода, чи вони підходять повільніше, з більш песимістичним прогнозом, що в цій мисці може не бути їжі.
Потім собакам давали понюхати речі людей, які стресували. Дослідники зафіксували, наскільки ймовірно, що собаки підійдуть до нових мисок. Далі собаки повторили тест після того, як понюхали речі тієї ж розслабленої людини. Експеримент також проводився без впливу на собаку будь-яких специфічних запахів, як контрольний. Дослідники проводили тести кілька разів, і всі собаки були незнайомі з людьми, запахи яких вони нюхали.
Після того, як собаки понюхали речі стурбованих людей, вони повільніше наближалися до нових мисок, розташованих близько до відомого положення порожньої миски, що свідчить про те, що собаки з меншою ймовірністю вірили, що в них ласощі. Запах розслаблених людей, здається, ніяк не вплинув на поведінку тварин.
Вченим відомо, що стрес також зменшує почуття голоду, що може бути ще одним поясненням змін у поведінці собак. Можливо, запах стресу не змінює їхнє прийняття рішень, а змінює їхню мотивацію до їжі.
З усім тим дослідження показує, що собаки чуйні та дуже чутливі до емоцій навіть незнайомців, тому найкращий спосіб мати щасливого собаку — це підтримувати з ним веселі стосунки та позитивно спілкуватися.
Раніше ми повідомляли, що серіал "Гра престолів" допоміг вченим дослідити важливу функцію людського мозку.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!