Чому у спекотні дні нам менше хочеться їсти
Вчені давно розуміють, чому ми їмо більше у холодну погоду, але на питання: "чому ми їмо менше у спеку" відповісти значно важче
Чому нам хочеться менше їсти у спеку/Фото: senivpetro/Freepik
Ви, мабуть, помічали, що у спекотні літні дні вам менше хочеться їсти. І не лише вам. Більшість людей у спеку не такі голодні, як у прохолодну погоду. Але чому так? Питання не з легких.
Деталі
Вплив температури на апетит вчені спостерігали давно. Мало хто здивується, дізнавшись, що у холодну погоду люди споживають більше калорій. Для цього є основна біологічна причина. Калорії – це енергія, а їх спалювання вивільняє тепло, що допомагає нам зігріватися, коли холодно. Що ж до механізмів, які відповідають за зменшення голоду у спеку, вони набагато загадковіші.
Багато змінних, включаючи гормони, білки та фактори навколишнього середовища, впливають на те, як і чому ми відчуваємо голод і, зрештою, чому це відчуття зменшується в спекотні дні.
Наш організм завжди намагається підтримувати внутрішні умови стабільними. Це називається гомеостазом. Ось чому ми потіємо під сонцем або п’ємо воду після виснажливого тренування. Голод також гомеостатичний; ми відчуваємо голод, коли нашому тілу мало калорій, і відчуваємо ситість після прийому їжі, зберігаючи наш внутрішній фізіологічний стан збалансованим.
Багато гомеостатичних процесів підтримуються гормонами, які служать хімічними посланцями в організмі. У апетиті та ситості велику роль відіграють два гормони: ґрелін, який виділяється шлунком, коли він порожній, і лептин, який виділяється жировими клітинами та повідомляє мозку, коли тіло наситилось.
Ці гормони є сигналами для гіпоталамуса, частини мозку, яка регулює такі аспекти, як температура тіла, голод і спрага. У нижній частині гіпоталамуса лежить велика кількість спеціалізованих нейронів, які відповідають за відчуття голоду та ситості. Відповідно, ґрелін стимулює нейрони, які змушують нас відчувати голод. Лептин, навпаки, пригнічує їх та стимулює нейрони, які змушують вас відчувати ситість.
Але те, як температура впливає на цю складну систему, досі є питанням, яке потребує досліджень. Мозок має датчики температури — білки, які змінюють форму, коли тіло нагрівається до певного рівня. Дослідження, опубліковане в журналі eLife у 2020 році, показало, що у мишей певні клітини мозку, коли холодно, надсилають інформацію до нейронів, які викликають відчуття голоду.
З іншого боку, дослідженням 2018 року в журналі PLOS Biology показало, що коли спекотно активується білок POMC, який запускає нейрони, що відповідають за відчуття ситості. Проте вчені вважають, що загалом механізм може бути складнішим й різні ділянки мозку можуть працювати разом, впливаючи на те, скільки ми їмо.
Раніше ми повідомляли, що серіал "Гра престолів" допоміг вченим дослідити важливу функцію людського мозку.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!