RU UA
1

На Фіджі вчені розкидають комарів з дронів для боротьби з деякими хворобами

Наука 17:34 - 06 серпня 2024

Дослідники використовують інфікованих спеціальними бактеріями комарів для запобігання передавання людям хвороб від інших комарів

На Фіджі вчені розкидають комарів з дронів для боротьби з деякими хворобами

Вчені розкидали з дронів комарів, щоб боротися з хворобами/Фото: jcomp/Freepik

Вчені вирішили використовувати дрони для доставки комарів з метою боротьби з хворобами, які передаються іншими комарами. Під час польових випробувань БПЛА пролітали над Фіджі, скидаючи сотні комарів, заражених бактеріями, які перешкоджають поширенню серед людей таких захворювань, як лихоманка денге.

Деталі

Денге — це вірусне захворювання, яке поширюється через укус комара Aedes aegypti. Близько половини населення світу живе в районах з високим ризиком передачі лихоманки денге. Цього року випадки захворювання різко зросли, і Панамериканська організація охорони здоров’я (PAHO) повідомила про збільшення захворюваності на 233 відсотки за перші 28 тижнів 2024 року порівняно з попереднім роком.

Спеціальних методів лікування денге немає. У той час як багато людей одужують після нетривалої хвороби, приблизно в 1 випадку із 20 розвинеться важке захворювання, яке без невідкладної медичної допомоги може призвести до смерті. Ці комарі не лише передають лихоманку денге – вони також є переносниками лихоманки Зіка, хвороби Чікунгунья та жовтої лихоманки.

Щоб спробувати боротися з поширенням усіх цих хвороб, Всесвітня програма боротьби з комарами розробила стратегію, яка передбачає зараження комах бактеріями Wolbachia. Вони не загрожують ні людям, ні навколишньому середовищу. Бактерія Wolbachia може запобігти вірусам, таким як лихоманка денге, проникнути всередину комарів. Очевидно, якщо комарі самі не заразяться, то й не передадуть лихоманку людям.

Це гарне рішення, яке показало великі перспективи в цій галузі: посів популяції інфікованих комарів в індонезійському місті Джок’якарта у 2017 році призвів до 77-відсоткового зниження зараження лихоманкою денге в країні, де щорічно реєструється понад 7 мільйонів випадків. Дослідження 2023 року навіть припустило, що ці втручання можуть бути ефективнішими, ніж показують дані випробувань.

Нове дослідження вчених Всесвітньої програми боротьби з комарами та експертів з робототехніки пояснює, як цей успіх можна відтворити у більших географічних масштабах. Дослідники використовували безпілотники, щоб засіювати території комарами з бактерією Wolbachia.

У співпраці з місцевими громадами команда розпочала 4-тижневе випробування в Накасі, Фіджі. Безпілотники були задіяні для випуску комарів, помічених флуоресцентними порошками, щоб пізніше їх можна було ідентифікувати та відловити. Це показало, що система спрацювала, і комарі пережили свою подорож.

У другій частині дослідження команда випробувала безпілотники в зоні площею 2 квадратних кілометри у місті Наусорі. Щотижня випускалося в середньому 155 комарів на гектар протягом 16 тижнів (з парою коротких пауз для усунення технічних проблем). Загалом вчені підрахували, що було випущено близько 31 000 комах, інфікованих Wolbachia, з метою, щоб ці особини поселили бактерії в місцевій популяції комарів.

Коли вони перевірили ситуацію через рік, команда виявила саме це, зафіксувавши поширеність Wolbachia майже на 60 відсотків. Команда дослідників підсумовує:

Це дослідження для підтвердження концепції забезпечує основу для подальшого розвитку вдосконалених механізмів дозування, платформ доставки на велику відстань і відповідних систем боротьби з комарами.

Завдяки зміні клімату ареал Aedes aegypti розширюється, що означає, що більше людей, ймовірно, будуть піддаватися ризику захворювань, які вони переносять. Дрони можуть стати важливою частиною боротьби для запобігання поширенню таких захворювань, як лихоманка денге. 

Раніше ми повідомляли, що серіал "Гра престолів" допоміг вченим дослідити важливу функцію людського мозку.

Джерело: IFLScience

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин