Найстаріший у світі календар може підтверджувати теорію про падіння комети 13000 років тому
Наслідки цієї суперечливої події могли привести до виникнення релігії й цивілізації
Найстаріший календар у світі може вказувати на падіння комети, яке призвело до зародження цивілізації/Фото: Dr Martin Sweatman
Нове дослідження вчених стверджує, що найстаріший у світі календар може підтверджувати суперечливу теорію про те, що 13 тисяч років тому на Землю впала комета, яка спричинила короткочасний льодовиковий період.
Деталі
На думку дослідників, ця подія може бути задокументована у всесвітньо відомому місці Ґобеклі-Тепе, у частині різьблених зображень, які, на думку дослідників, представляють найстаріший у світі сонячний календар.
Розташований у південній Туреччині, Ґобеклі-Тепе — це неолітичний комплекс, вік якого оцінюється приблизно в 12 000 років. Аналізуючи складний різьблений стовп у цьому місці, автори дослідження припускають, що V-подібні символи представляють дні року, із загалом 365 позначками, розділеними на 12 місяців плюс 11 додаткових (епагоменальних) днів.
Водночас літнє сонцестояння зображується у вигляді птахоподібного божества з V на шиї. За словами дослідників, зображення фігур зі схожими V-подібними намистами на пов’язаних місцях інтерпретуються як божества, що контролюють час або творці.
Оскільки різьблені зображення відстежують як рух Сонця, так і фази Місяця, автори дослідження припускають, що стовп являє собою найдавніший у світі місячно-сонячний календар. Можливо, ще більш дивовижним є те, що стародавні гравюри, здається, ілюструють зміну положення сузір’їв на небі, вказуючи на розуміння концепції прецесії за 10 000 років до того, як її вперше задокументував давньогрецький астроном Гіппарх.
Проте найбільш вражаюча знахідка дослідження стосується ілюстрації, яка, ймовірно, зображує метеорний потік Тауриди, що рухається через сузір’я Водолія та Риб протягом кількох тижнів. Цей шквал болідів був запропонований як джерело удару комети приблизно у 10 850 році до нашої ери, що призвело до виникнення Пізнього Дріасу.
Важливо відзначити, що багато дослідників рішуче заперечують гіпотезу про вплив Пізнього Дріасу, які стверджують, що немає доказів того, що подія була спричинена зіткненням з космічним об'єктом. З усім тим, автори дослідження припускають, що сам Ґобеклі-Тепе міг бути побудований як пам’ятник цьому гіпотетичному удару. Автор нового дослідження доктор Мартін Світман зазначає:
Схоже, що жителі Ґобеклі-Тепе були завзятими спостерігачами за небом, чого й слід було очікувати, враховуючи, що їхній світ був зруйнований ударом комети. Ця подія могла підштовхнути цивілізацію, започаткувавши нову релігію та спонукавши до розвитку сільського господарства, щоб впоратися з холодним кліматом.
У своїй статті дослідники розвивають цю ідею, пояснюючи, що релігія могла вже існувати деінде, але вплив Пізнього Дріасу міг спровокувати нову, катастрофічну форму. У дослідженні вчені переконують:
Страх є могутнім організуючим принципом у людському суспільстві, і вплив Пізнього Дріасу, безсумнівно, вселив би великий страх і благоговіння. Таким чином, ця подія може стати мотивацією для грандіозних будівельних проектів Ґобеклі-Тепе та пов’язаних з ним об’єктів.
Дослідники роблять висновок, що така мотивована страхом релігія, яка, можливо, була зосереджена навколо "культу черепа", могла стати іскрою для великомасштабної громадської організації та будівництва монументальних споруд, фактично ставши поштовхом до зародження цивілізації.
Раніше ми повідомляли, що на острові Крит виявили 4000-літній лабіринт, але без слідів Мінотавра, на жаль.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!