Вчені вигадали новий цікавий спосіб нагріти Марс, щоб зробити його привітнішим для людей
Дослідники пропонують використовувати марсіанський пил для створення парникового ефекту
Дослідники запропонували використовувати марсіанський пил для нагрівання Червоної планети/Фото: NASA / JPL / Malin Space Science Systems
Марсіанський клімат у своєму теперішньому стані надзвичайно недружелюбний для людей (середня температура тут становить -65 градусів за Цельсієм). Були різні пропозиції зробити це небесне тіло привітнішим для людей, зокрема бомбардувати його ядерною зброєю, але тепер вчені вигадали новий цікавий спосіб.
Деталі
У новому дослідженні вчені пропонують формувати крихітні стрижні з марсіанського пилу, які мають допомогти утримувати тепло в атмосфері планети. Нагрівшись, Марш стане більше схожим на Землю та привітнішим для людей.
Атмосфера Червоної планети складається здебільшого з вуглекислого газу й вловлює мало сонячного тепла. Також тут значно нижчий тиск, ніж на Землі, й атмосфера надзвичайно тонка, через що вода на поверхні не зберігається (проте є лід під землею на полюсах).
Окрім бомбардування Марса ядерною зброєю, також поширеною ідеєю його тераформування є використання хлорфторвуглеців. Ці речовини раніше широко використовувалися в аерозолях та холодагентах й сильно пошкодили озоновий шар Землі. Проблемою є те, що на Марсі таких речовин мало, і така стратегія тераформування вимагала б доставки на планету значних вантажів, що надзвичайно дорого.
У новому дослідженні вчені натомість пропонують використовувати матеріал, який уже поширений на Марсі. Вони пропонують створювати крихітні стрижні з алюмінію та заліза (кожен менший за блискітку у глітері), яких вдосталь в пилу на поверхні Марса. Дослідники підрахували, що в атмосфері ці так звані нанострижні створюватимуть значний парниковий ефект. Частинки довжиною дев'ять мікрометрів залишатимуться приблизно десять років, осідаючи з марсіанської атмосфери в десять разів повільніше, ніж марсіанський пил.
Комп’ютерне моделювання дозволило дослідникам розрахувати, наскільки нагрівання можуть стимулювати нанострижні, і порівняти це з іншими стратегіями. Вивільнення нанострижнів зі швидкістю 30 літрів на секунду може нагріти Марс на понад 25 градусів протягом десяти років. Це було б більш ніж у 5000 разів ефективніше, ніж інші запропоновані методи. Також це б запустило ланцюговий ефект, який збільшить атмосферний тиск.
При цьому варто наголосити, що це б не зробило Марс придатним для життя. Кисню було б досі недостатньо й ґрунт залишався б безплідним, але перебування людей на Червоній планеті однозначно стало б комфортнішим.
Раніше ми писали, що NASA і SpaceX пояснили, як збираються знищити Міжнародну космічну станцію.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!