Скандал з боксеркою Іман Хеліф на Олімпіаді: ось, що думають вчені
Під час Олімпійських ігор виявилось, що у соцмережах є безліч "дипломованих спеціалістів з генетики"
Чи справді Іман Хеліф "генетично чоловік" і що це взагалі означає/Фото: Richard Pelham/Getty Images
Навіть люди, які не цікавляться боксом чи Олімпійськими іграми чули про скандал навколо алжирської боксерки Іман Хеліф. Під час Олімпіади у Парижі у соцмережах почався хаос, коли італійка Анджела Каріні достроково відмовилася від бою з Іман Хеліф (вона завоювала золото, до речі). Порушені питання не є суто науковими, але велика кількість коментарів щодо права Хеліф брати участь у змаганнях з жіночого боксу зводились до того, що вона нібито "генетично чоловік". Хто ж краще може розставити крапки над "і" у цьому питанні, як не генетики?
Деталі
Видання IFLScience попросило професорку Дженні Грейвс з Університету Латроб, провідного експерта зі статевих хромосом, прояснити ситуацію.
Взагалі варто почати з того що цей скандал запустили росіяни (яка несподіванка), і на цьому суперечку б уже можна було б закінчити, але нехай вчені ставлять крапку. 6 серпня Міжнародна асоціація боксу (ІВА) провела пресконференцію, під час якої фактично оголосила Іман Хеліф з Алжиру та Лінь Юйтін з Тайваню — чоловіками. Посилаючись на результати гормональних тестів, які ІВА проводила на своєму турнірі у 2023 році (з того турніру Хеліф дискваліфікували нібито через надто високий рівень тестостерону).
Ще до Олімпіади на основі цих нібито тесті закликали дискваліфікувати і Ігор у Парижі Хеліф та Юйтін, називаючи їх "трансгендерами" чи "генетичними чоловіками". При цьому ІВА не надає доказів і закликає журналістів "читати між рядками". До речі, ІВА очолює друг глави Служби безпеки президента росії Умар Кремльов. МОК напряму звинувачує росію у втручанні в олімпійський турнір з метою посіяти ворожнечу.
Обидві спортсменки вважаються жінками від народження, і немає жодних доказів того, що це навіть оскаржувалося донедавна.
Подальші заперечення в основному базувалися на ідеї, що обидва боксери мають хромосоми XY, що потенційно означає, що вони мають синдром Свайєра. Це стан, коли люди мають жіночі статеві органи, попри наявність хромосом XY, які зазвичай асоціюються з чоловічою приналежністю ссавців. Синдром Свайєра називають розладом статевого розвитку (РСР), групу, яку раніше часто називали «інтерсексуальними» станами. При цьому синдром Свайєра — не єдиний синдром, який поєднує XY-хромосоми з жіночими статевими органами.
Хоча суперечка частково стосується генетики, вона також є соціальною. Конор Макдональд з Університету Південної Австралії зробив фокусом свого дослідження те, як спорт створює простір для різноманітності або відкидає її.
У своїй заяві Макдональд стверджував, що спорт часто схильний до "чорно-білого мислення". Це зрозуміло, особливо на професійному рівні, де в розмові домінує, хто виграє, а хто програє, а інші результати навіть не допускаються. Однак, на думку Макдональд, а це робить офіційних осіб та глядачів погано підготовленими для вирішення складних ситуацій.
На думку Макдональда, чорне і біле тут не лише як метафора абсолютизму. Дослідник зазначає:
Історично чорні та коричневі жінки сприймалися як такі, що не відповідають білим уявленням про жіночність і вважалися занадто мужніми. Я жахливо почуваюсь через ситуацію з Хеліф, але ці події мене не здивували. Те, де і звідки вона є, колір її шкіри, не дивно, що її стать ставиться під сумнів, особливо враховуючи, що Хеліф, кольорова жінка, змагалася проти білої італійської боксерки.
Існують десятки або навіть сотні тисяч людей, які працюють у сфері генетичних досліджень, тому серед тих, хто має кваліфікацію, неважко знайти широке розмаїття поглядів. Однак небагато мають досвід Дженні Грейвся, про яку ми згадували на початку. Майже 40 років тому вона розв’язала одну з найбільших проблем, які хвилювали генетиків, про те, як статеві хромосоми виражаються інакше, ніж решта геному плацентарних ссавців, включаючи людей.
У коментарі IFLScience Грейвс зазначила, що є багато варіацій у тому, як влаштовані хромосоми. Просто сказати, що в когось є Y-хромосома, не завжди означає знати щось напевне. За словами дослідниці, Y-хромосома містить деякі гени, які, як правило, не мають нічого спільного з тим, щоб зробити когось чоловіком чи наділити спортивною майстерністю.
Ця робота в першу чергу належить гену SRY, але навіть те, що наявність цього гена означає чоловічість, недооцінює складність і різноманітність, які існують, підкреслює Грейвс. Вона зазначає, що існує 70 генів між активацією SRY і утворенням статевих залоз, тому не дивно, що є відмінності в статевій диференціації.
Це означає, що хтось, хто думає, що один тест або навіть кілька тестів можуть однозначно розділити спортсменів на чоловічі та жіночі категорії, помиляється. Хтось із геном SRY, але для якого активуються лише деякі гени, про які говорить Грейвс, навряд чи отримає будь-яку генетичну перевагу над типовими жінками з хромосомами XX. Вони також навряд чи матимуть будь-який натяк на те, що вони генетично незвичайні, доки не пройдуть перевірку, включаючи в деяких випадках здатність народжувати. Перешкодити комусь увійти в жіночий спорт на цій основі в ім’я справедливості означало б висміювати цей термін.
Якщо людей виключати зі спортивних змагань на основі генетичних особливостей, Грейвс жартує, що вона увійде в "команду з нетболу старше 80 років, з недостатнім вмістом андрогенів і з короткими ногами". Якщо всіх інших виключити через генетичні переваги, вона може нарешті досягти спортивного успіху, який її уникав. Простими словами, ви можете досягти успіху у будь-якому спорті, якщо достатньо добре дослідите геном конкурентів і вимагатимете їх виключення зі змагань через їх генетичну перевагу. Дослідниця додає:
Я не думаю, що є будь-яка надія на законодавче встановлення "рівних умов гри", особливо тому, що ніхто не намагається зробити це для генетичних варіацій інших хромосом, які надають спортивну перевагу.
Якщо ви досі не переконані, то подумайте, у якій категорії має змагатися спортсмен зі синдромом де ла Шапеля, де ХХ хромосоми можуть супроводжуватися пенісом і яєчками. За логікою критиків виступу Хеліф (не доведено, що вона має XY-хромосоми чи інші особливості, через які її можна назвати "генетичним чоловіком"), які вважають, що вона має генетичні переваги, спортсмен зі синдромом де ла Шапеля мав би змагатися з жінками. Чи допустили б таке ті самі ж критики?
Дж. К. Роулінг палає гнівом на зірок "Гаррі Поттера" за їхні погляди на права трансгендерів/
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!