Уявіть світ без апельсинового соку: ситуація з хворобою цитрусових стала критичною
В останні десятиліття одна поширена хвороба цитрусових все більше загрожує колапсом вирощування цих фруктів
Через поширення хвороби цитрусових, ми можемо назавжди залишитися без апельсинового соку/Фото: Justin Sullivan/Getty Images
Фахівці Французького центру сільськогосподарських досліджень для міжнародного розвитку (CIRAD) попереджають: якщо світові аграрні органи не почнуть діяти найближчим часом, багатьма улюблений апельсиновий сік може зникнути назавжди.
Деталі
У новій статті на The Conversation вчені CIRAD пояснили, наскільки критичною стала ситуація у світі з вирощуванням цитрусових. В останні десятиліття хвороба під назвою Huanglongbing (HLB), також відома як хвороба "позеленіння цитрусових", спустошила фруктові сади в Азії, Америці та кількох африканських країнах. Попри те, що світове виробництво зросло за останні роки завдяки високому ринковому попиту та новим насадженням, невпинне поширення хвороби змушує виробників боятися найгіршого.
Але якщо дивитися на ситуації у конкретних країнах, то все є більш драматичним. У Бразилії виробництво впало більш ніж на 20%, на 60% у Гваделупі та різко впало більш ніж на 90% у Флориді. У Флориді, відомому виробнику апельсинів, зникли тисячі робочих місць у цитрусовому секторі. Скрізь введено жорсткі карантин та заходи контролю. Ціна на апельсиновий сік зросла вдвічі за рік, а виробникам зараз важко отримати фрукти.
Захворювання викликається бактерією роду Candidatus Liberibacter, яка паразитує в провідній тканині рослин — флоемі. Зіткнувшись з бактерією, дерева реагують, виробляючи цукор, відомий як калоза, який накопичується в судинах і перекриває їх, як і при тромбозі. Таким чином поживні речовини не розходяться по рослині. Після тривалої безсимптомної фази внутрішні пошкодження виявляються у вигляді жовтих плям на листі. Плоди стають деформованими, ненормально забарвленими та більш гіркими, що унеможливлює продаж. Ці симптоми починаються на одній гілці, а потім поширюються на все дерево. Через кілька років закупорені судини неминуче призводять до загибелі дерев.
Бактерія переноситься двома комахами подібними до попелиць, які живляться соком з рослин. Бактерія передається саме під час харчування комах й дуже швидко — достатньо одного укусу.
Зараз від цієї хвороби вільні лише два регіони у світі: Середземноморський басейн і Австралія. Але й неподалік цих регіонів уже були виявлені переносники загрозливої бактерії, а зміни клімату можуть сприяти їх адаптації.
У Флориді цитрусові дерева були знищені протягом двадцяти років, а виробництво апельсинів впало більш ніж на 60%. Індустрія виробництва апельсинового соку у Флориді втратила понад 3 мільярди доларів і майже 50% робочих місць. До цього додаються й урагани, які загострили проблему, спричинивши падіння плодів з дерев, уже ослаблених хворобою. Оскільки дослідження не можуть запропонувати негайного рішення, існують думки, що індустрія цитрусових у Флориді закінчилася, а інші південні штати США також перебувають під загрозою. У Каліфорнії хвороба прогресує.
Загалом за останні два десятиліття у боротьбу з цією хворобою в усьому світі було інвестовано мільярди доларів, але довгострокового рішення не знайдено. Існують дані про появу резистентності до пестицидів у псилідів. У Середземноморському регіоні вдаються до максимальних обмежувальних заходів для запобігання поширенню хвороби. Зокрема планують постійно моніторити поширення бактерії та викорчовувати дерева у разі появи перших слідів захворювання. Також розробляють вакцини й досліджують стійкі до бактерії рослини, щоб прокласти шлях для вирощування цитрусових без використання пестицидів.
Раніше дослідження старшого наукового співробітника Вартонської школи Університету Пенсільванії Метью Кіллінгсворта показує, що ви таки можете бути щасливішими, якщо матимете більше грошей.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!