ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Ви можете обігнати світло навіть на поганенькому мопеді

Наука 11:52 - 11 вересня 2024

Що може краще говорити про могутність науки, ніж те, що людям вдалось сповільнити найшвидшу річ у Всесвіті?

Ви можете обігнати світло навіть на поганенькому мопеді

Вченим вдалось сповільнити свтло до 61 км/год/Фото: rawpixel.com/Freepik

Як нам усім відомо, у Всесвіті немає нічого швидшого за світло (299 792 кілометрів на секунду). Але йдеться про світло у вакуумі, й за правильних умов його таки можна обігнати навіть на поганенькому мопеді (чи велосипеді, якщо ви спортсмен). Звичайно, ніхто перегони зі світлом не влаштовував, але одного разу вченим вдалось його кардинально сповільнити.

Деталі

Взагалі світло не так уже й важко сповільнити. Навіть вода з цим справляється. У воді світло рухається зі швидкістю 225 000 кілометрів на секунду, це відчутно повільніше, але все одно за межею наших можливостей. Потрібно щось значно вигадливіше, щоб сповільнити світло до "людських" швидкостей.

Ще у 1998 році вченим вдалося сповільнити його до 17 метрів на секунду або всього 61,2 кілометра на годину. Це сталося в межах експерименту, метою якого було вивчення конденсату Бозе-Ейнштейна (BEC), особливого стану матерії. Коли газ бозонів (субатомних частинок із цілим обертом, що несуть силу) охолоджується до температур, що наближаються до абсолютного нуля, вони утворюють єдиний квантовий об’єкт, який часто порівнюють із тим, що він діє як один атом.

У цьому дивному новому стані матерії, вперше створеному в реальному світі в 1995 році, ви отримуєте макроскопічний погляд на квантову поведінку.

У 1998 році вчені з Наукового інституту Роуленда створили BEC шляхом переохолодження атомів натрію у вакуумній камері. Спочатку вони випустили лазерні промені (рухаються зі звичайною швидкістю світла) на натрій, уповільнюючи частинки, коли вони поглинають фотони. Уповільненими їх помістили в інший масив лазерів, де атоми відкидалися назад у будь-якому напрямку, звідки вони прийшли, ще більше сповільнюючи (і охолоджуючи) хмару атомів, утримувану на місці потужним магнітним полем.

Коли це було зроблено й утворилася хмара конденсату, команда випустила один лазер по всій ширині, щоб створити квантову інтерференцію, а другий лазер випустили по всій довжині. У цих умовах світло різко сповільнилося.

Раніше спільний європейсько-японський космічний корабель здійснив найближчий проліт повз Меркурій в історії, запропонувавши нові знімки кам’янистої поверхні загадкової планети.

Джерело: IFLScience

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин