Нові генетичні дані спростовують популярну теорію щодо історії Острова Пасхи
Раніше багато дослідників вважали, що цивілізація острова знищила себе, влаштувавши екоцид

Нові генетичні дослідження спростовують популярну теорію про Острів Пасхи/Фото: Roberval/Flickr
Острів Пасхи з його приголомшливими статуями – одне з найзагадковіших місць у світі. Тепер одною загадкою стало менше. Раніше багато дослідників вважали, що цивілізаця острова знищила себе через екоцид. Люди нібито за кілька століть знищили ліси, а потім зникли через брак їжі. Нові генетичні дані показують, що це не так.
Деталі
Справжня історія Рапа-Нуї, названого колоніальними європейцями Островом Пасхи, може розповідати не про занепад, а навпаки – про культурну стійкість. Ймовірно, у 1600-х роках стародавні жителі Рапа-Нуї не були повністю ізольовані на своєму острові, і справа не доходила до екоциду.
Генетичні дані свідчать про те, що острів колись був домом для невеликої популяції від 1500 до 3000 особин, які схрещувалися з популяціями, які мали полінезійське та корінне американське походження задовго до того, як європейці досягли обох регіонів.
Генетичний аналіз показує, що цивілізація Рапа-нуї фактично зростала до 1860-х років, коли набіги перуанських рабів і наступні епідемії, спричинені європейською колоніальною активністю, зменшили населення острова приблизно до 110 осіб.
Зараз на острові проживає кілька тисяч людей, з яких близько 1500 вважають себе корінними жителями.
Раніше археологічні й/ антропологічні дослідження ставили під сумнів теорію екоциду, але це вперше вона була заперечена генетичними даними.
Результати засновані на останках 15 стародавніх людей з Острова Пасхи, чиї кістки та зуби були вивезені європейцями з острова в 19-му і 20-му століттях і зберігаються в кількох музеях Парижа.
Ґрунтуючись на геномному аналізі, який реконструює популяцію Рапа-Нуї за останні 100 поколінь, дослідники кажуть, що малоймовірно, що ці люди народилися після контакту з європейцями.
Встановлено, що всі 15 стародавніх рапа-нуї мають приблизно 90 відсотків полінезійського походження. Їхні гени також містили близько 10 відсотків "домішки" корінних жителів Америки, схрещування, яке, ймовірно, відбулося між 1250 і 1430 роками. Це вказує на те, що полінезійські мореплавці дійшли до Америки та Рапа-Нуї раніше за європейців.
Питання полягає в тому, як населення рапануї встановило контакт з корінними жителями Америки, живучи на найвіддаленішому місці на планеті. Протягом багатьох років експерти сперечаються, чи досягли жителі тихоокеанських островів Америки раніше європейців.
Раніше спільний європейсько-японський космічний корабель здійснив найближчий проліт повз Меркурій в історії, запропонувавши нові знімки кам’янистої поверхні загадкової планети.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!