ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Наконечники стріл допомогли вченим розкрити загадку найдавнішого поля битви Європи

Наука 10:39 - 27 вересня 2024

Хоча письмових записів не існує, нові дослідження висвітлили ключові подробиці битви, що відбулася в північній Німеччині в 13 столітті до нашої ери

Наконечники стріл допомогли вченим розкрити загадку найдавнішого поля битви Європи

Наконечники стріл допомогли розгадати загадку найдавнішого поля битви у Європі/Фото: Volker Minkus

Близько 1250 року до нашої ери дві стародавні армії билися, використовуючи дубини, мечі та стріли в долині Толленсе на північному сході Німеччини. Це місце іноді називають найдавнішим відомим полем битви в Європі, оскільки попередніх зіткнень такого масштабу не було виявлено. Не маючи письмових пам’яток, історики довго розслідували загадки причини, результату та учасників конфлікту.

Деталі

Аналіз наконечників стріл, знайдених у долині, показав, що Толленсе є не лише найстарішим полем битви в Європі, але й місцем першого відомого міжрегіонального конфлікту на континенті, згідно з новим дослідженням, опублікованим в журналі Antiquity.

Поле битви вперше було виявлено в 1996 році, коли археолог-любитель знайшов кістку людської руки, пробиту крем’яним наконечником стріли біля річки Толленсе. З того часу було виявлено приблизно 12 500 кісток, що належали приблизно 150 особам — усі вони були молодими, фізично здоровими чоловіками. Дослідники вважають, що в цьому районі можуть бути ще сотні жертв.

У попередніх дослідженнях вчені зосереджувалися на скелетах долини, виявивши, що воїни, які загинули на місці, були як місцевими, так і іноземцями. Нове дослідження базується на цих аналізах. Але цього разу, замість того, щоб шукати підказки про загиблих у їхніх останках, дослідники вирішили зосередитися на їхній зброї.

На полі битви було багато видів зброї, включаючи бронзові ножі, сокири, наконечники списів, мечі й дерев'яні дубинки. Але найпоширенішими військовими артефактами були наконечники стріл: наразі в центральній долині було розкопано 54 бронзових і 10 крем’яних наконечників, а ще 22 ідентифіковано вище та нижче за течією. Дослідники вивчили артефакти ручної роботи та порівняли їх із тисячами інших наконечників стріл бронзової доби, знайдених у Центральній Європі.

Фото: Leif Inselmann / Joachim Krüger / LAKD M-V/Sabine Suhr / Jana Dräger

Багато наконечників стріл Толленсе були схожі на інші, знайдені в тому ж регіоні Німеччини, Мекленбург-Передня Померанія, що вказує на те, що вони були виготовлені на місцевому рівні. Тим часом інші наконечники стріл, знайдені в долині, значно відрізнялися. Це свідчить про те, що принаймні частина бійців у долині Толленсе, ймовірно, походить із віддаленого регіону, такого як Баварія чи Моравія на півдні Центральної Європи, де поширені відповідні типи наконечників.

Власниками цих наконечників стріл дивної форми могли бути іноземні воїни — частина армії загарбників. На думку археологів, вони, можливо, напали на долину Толленсе, щоб заволодіти дамбою, яка перетинала річку, яка могла бути частиною торгового шляху. Проте доказів багатства (наприклад, металу чи солі) у цьому районі мало, але причини сутички могли бути й іншими

Хоча нове дослідження не дає відповідей щодо мотивації воїнів, воно допомагає виправити помилкове уявлення про бронзовий вік: багато років історики припускали, що великомасштабні битви були рідкістю в ту епоху. Але автори нового дослідження зазначають, що місце в долині Толленсе показує, що великі жорстокі конфлікти були частиною життя бронзового віку.

Раніше ми повідомляли, що археологи розкрили секрет загадкової свинцевої труни, знайденої під Нотр-Дамом.

Джерело: Smithsonian magazine

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин