Колода віком 3775 років може допомогти вплинути на зміни клімату
Ця стародавня колода підтверджує цікаву концепцію, яка може допомогти пом'якшити наслідки глобального потепління

Стародавня колода може допомогти пом'якшити глобальне потепління/Фото: Mark Sherwood
У 2013 році команда експертів вирушила до Квебеку, щоб закопати під землю приблизно 35 метричних тонн деревини для підтвердження цікавої концепції. Вони сподівалися продемонструвати, що технологія під назвою wood vaulting запобігає розкладанню деревини та вивільненню в атмосферу вуглекислого газу, який вона накопичила протягом усього життя.
Деталі
Проте під час копання траншеї команда виявила стару дерев’яну колоду, яка виявилася ключовою для їх дослідження. За допомогою вуглецевого датування дослідники виявили, що східний червоний кедр був не просто старим — йому було приблизно 3775 років, він був стародавнім. Подальше тестування показало, що дерево втратило менш як 5 відсотків вуглекислого газу, порівнюючи зі свіжозрізаною колодою східного червоного кедра. Результат підтвердив їхню перевірку концепції за багато років до того, як вони могли б це зробити. Висновки команди були опубліковані минулого тижня в журналі Science.
Кліматолог з Університету Мериленда та провідний автор дослідження Нін Цзен зазначив, що коли наткнувся на колоду, то задумався чи варто взагалі продовжувати експеримент. Докази, які надавала колода, були навіть кращими, ніж вони могли отримати, й набагато швидше. Команда планувала знову відвідати їхню закопану деревину через дев'ять років.
Щороку ліси поглинають більш ніж у шість разів більше вуглекислого газу, ніж людина викидає в атмосферу, спалюючи викопне паливо. Однак більша частина вуглекислого газу повертається в атмосферу протягом кількох десятиліть після смерті дерева завдяки розкладанню, коли вуглець приєднується до інших парникових газів, виділених діяльністю людини.
Однак цього не сталося з колодою давнього східного червоного кедра, тому що вона була закопана на глибині близько трьох метрів у шарі низькопроникного глинистого ґрунту, який закривав її від кисню та тварин, які сприяли б розкладанню.
Закопування деревини – це нове недороге кліматичне рішення, яке має на меті імітувати цей процес, закопуючи нежиттєздатну деревину, як-от хворі дерева та дерев’яні залишки, щоб утримувати вуглець у пастці під землею, а не дозволяти йому вивільнятися в повітря. За оцінками команди, це дозволить запобігти виділенню до десяти метричних гігатонн вуглекислого газу на рік і коштуватиме лише від 30 до 100 доларів за метричну тонну, якщо процес буде оптимізовано.
Проте для такого довгого утримування дерева під землею без виділення вуглецю, необхідний особливий ґрунт, а саме цю колоду виявили в глині, яка була відкладена стародавнім морем. Морська глина не вюди поширена, тому потрібні експери, щоб перевірити, чи звичайний глиняний ґрунт настільки ж ефективний у запобіганні виділення вуглецю.
Раніше ми повідомляли, що археологи розкрили секрет загадкової свинцевої труни, знайденої під Нотр-Дамом.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!